|
شناسه خبر: 9687

علی‌رغم تلاش‌ها برای حذف حشدالشعبی، الکاظمی در رژه این سازمان شرکت کرد

رژه مقاومت در عراق

اگرچه آمریکا و برخی از جریانات سیاسی عراق در سال‌های گذشته از هیچ تلاشی برای حذف حشدالشعبی از معادلات عراق فروگذار نکرده‌اند اما تمام این تلاش‌ها نه‌تنها به نتیجه‌ای نرسیده است، بلکه جریان مقاومت عراق هر روز با مقبولیت بیشتری در کشور مواجه می‌شود.

رژه نظامی دیروز این سازمان در روز گذشته موید همین ادعاست؛ ازاین‌رو «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر و فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، دیروز (شنبه - ۲۳ژوئیه) وارد استان دیالی شد و در مراسم رژه نظامی سازمان الحشدالشعبی به مناسبت هشتمین سالگرد تاسیس این تشکیلات رسمی، شرکت کرد.
پیشتر، سازمان الحشدالشعبی عراق، اعلام کرده بود که این مراسم، امروز در پایگاه نظامی شهید ابومنتظر المحمداوی در استان دیالی و با مشارکت برخی از بخش‌های نظامی وزارت دفاع و کشور و سرویس مبارزه با تروریسم برگزار می‌شود. پایگاه نظامی شهید ابومنتظر المحمداوی، در ۱۰کیلومتری شهرک «الخالص» در شمال شهر بعقوبه، مرکز استان دیالی قرار دارد و زمانی مقر اصلی گروهک تروریستی منافقین بود که در سال ۲۰۱۲، طی یک پروسه طولانی تخلیه و به دولت عراق تحویل شد. این پایگاه مساحتی بالغ بر ۲۰کیلومترمربع دارد و به نوشته العربی الجدید، مرکز اصلی بروزرسانی و ارتقای سلاح‌های تحت اختیار سازمان الحشدالشعبی به شمار می‌رود. شهید «حاتم اسود محمد» ملقب به ابومنتظر المحمداوی که به شهید فتوای مرجعیت در میان نیروهای الحشدالشعبی معروف است، در جریان عملیات آزادسازی «الصقلاویه» در استان الانبار از دست تروریست‌های داعش، در ۱۳ژوئیه ۲۰۱۵ به شهادت رسید. در پایان رژه نظامی الحشدالشعبی، نیروهای این سازمان، با آیت‌الله «سیدعلی السیستانی»، مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق تجدید پیمان کردند. سال گذشته، نخستین رژه نظامی سازمان الحشدالشعبی عراق به مناسبت هفتمین سالگرد تاسیس آن با حضور نخست‌وزیر و شماری از شخصیت‌های نظامی، سیاسی و فرهنگی این کشور در دیالی برگزار شد.

 تاسیس الحشدالشعبی با فتوای تاریخی آیت‌الله‌سیستانی
آیت‌الله سیدعلی سیستانی با فتوای تاریخی خود در ۱۳ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد۹۳) به‌عنوان بنیانگذار سازمان مردمی و نظامی «الحشدالشعبی» عراق شناخته می‌شود. در پی فتوای جهاد کفایی مرجعیت عالی دینی عراق، تشکیلات مردمی الحشدالشعبی برای سازماندهی میلیون‌ها داوطلب عراقی برای مبارزه با داعش شکل گرفت. هسته اولیه الحشدالشعبی از میان شیعیان عراق بود اما پس از آن، دیگر گروه‌های قومی و مذهبی عراق ازجمله اهل تسنن، کُردها و مسیحیان و ایزدی‌ها در آن مشارکت کردند.
«حیدر العبادی»، نخست‌وزیر پیشین عراق با صدور حکمی حکومتی در ۲۴فوریه ۲۰۱۶ (۵اسفند ۹۴) در آخرین ماه‌های جنگ با داعش، الحشدالشعبی را یک سازمان مستقل تحت دستور مستقیم فرماندهی نیروهای مسلح عراق اعلام کرد. جریان‌های سیاسی حامی الحشدالشعبی نیز در ۲۶نوامبر ۲۰۱۶ (ششم آذر ۹۵) در ادامه سازماندهی این تشکیلات نظامی در چارچوب قوانین عراق، با اکثریت آرا، «قانون الحشدالشعبی» را در پارلمان تصویب کردند. پس از صدور این قانون در عمل این سازمان از نظر حقوقی به یک سازمان امنیتی رسمی عراق تبدیل شد. برای اعضای آن ردیف حقوقی در بودجه تعیین شد، هرچند که هنوز برخی بر ضرورت ادغام آن در ارتش و پلیس تاکید دارند.
 

 

ارسال نظر