|
شناسه خبر: 9735

ناآرامی ها در عراق به چه معناست؟

علیه دموکراسی

آشوب و ناآرامی‌ها درحالی در پارلمان عراق ادامه می‌یابد که روز گذشته رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنانی از گروه‌های سیاسی خواست تا نزاع‌های سابق را کنار بگذارند و وارد گفت‌و‌گوی فراگیر شوند.

درپی تشدید ناآرامی‌ها در بغداد و اعتراض‌های خیابانی حامیان یک  جریان سیاسی در عراق به نامزدی «محمد شیاع السودانی» برای تصدی منصب نخست‌وزیری عراق از جانب «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) در منطقه سبز بغداد، دیروز شنبه و برای دومین‌‌بار طی چند روز اخیر، وارد ساختمان پارلمان عراق شدند؛ جریانی  که عراق را در تنگنای سیاسی قرار دادند و به نوشته برخی رسانه‌های این کشور، خواستار تحصن نامحدود و برگزاری مجدد انتخابات شدند.
 آنها  پس از ورود به منطقه الخضراء، وارد ساختمان پارلمان شدند. این جریان مخالف کاندیداتوری محمد الشیاع السودانی، گزینه نامزدی چارچوب هماهنگی شیعیان است. طرفداران الصدر قصد دارند در اعتراض به قصد گروه‌های سیاسی ازجمله چارچوب هماهنگی مبنی بر تشکیل جلسه پارلمان و انتخاب رییس‌جمهور و پس از آن انتخاب نخست‌وزیر، در میدان التحریر تجمع کرده و دست به تظاهرات بزنند. در پی تشدید تنش‌ها در عراق پس از حملات آشوبگران حامی جریان صدر علیه گزینه نخست‌وزیری پیشنهادی چارچوب هماهنگی، روزنامه «العربی الجدید» نوشته برخی احزاب سیاسی و مدنی خواستار برگزاری مجدد انتخابات شدند.
احزاب سیاسی در عراق دیروز منتظر برگزاری جلسه پارلمان برای آغاز روند سیاسی جدید بودند اما  این جریان دوباره در اقدامی خلاف قانون، طرفدارانش را به تظاهرات دعوت و فضای بغداد را متشنج و آشوب‌زده کرده است. چهارشنبه پیش نیز، این معترضان به ساختمان پارلمان حمله کرده و به اموال عمومی آسیب زده بودند. در ادامه کارشکنی در روند سیاسی عراق، این جریان دیروز شنبه با لشکرکشی خیابانی، طرفدارانش را در حوالی میدان تحریر و مقابل ورودی «منطقه سبز» بغداد جمع کرده است. این جریان از دیروز فراخوان تظاهرات را در فضای مجازی بارها بازنشر کردند تا روز شنبه مقابل ورودی منطقه سبز برگزار شود. به‌رغم بستن پل‌ها و مسیرهای منتهی به میدان التحریر و ورودی منطقه سبز در مرکز پایتخت عراق، آنها روز (شنبه) تهدید کردند که وارد منطقه «الخضراء» (سبز) خواهند شد. براساس گزارش «شفق‌نیوز»، از موانع بتنی گذاشته‌شده روی پل «الجمهوریه» (منتهی به منطقه سبز) هم عبور کردند و برخی از آن‌ها را نیز کنار زدند. در ادامه این گزارش آمده، آن‌ها توانستند از پل الجمهوریه و چند مسیر بسته‌شده عبور کنند تا اینکه در برابر دروازه «التشریع» متوقف شدند. نیروهای مبارزه با خشونت از آب‌ فشارقوی و شلیک گلوله‌های صوتی برای متوقف‌کردن آشوبگران استفاده کردند.
 
عمار حکیم: اختلافات را کنار بگذارید
آشوب و ناآرامی‌ها درحالی در پارلمان عراق ادامه می‌یابد که روز گذشته رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنانی از گروه‌های سیاسی خواست تا نزاع‌های سابق را کنار بگذارند و وارد گفت‌و‌گوی فراگیر شوند. «سیدعمار حکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی روز اول محرم در شهر بغداد، تاکید کرد: این تلاش‌های شوم جز در پی آسیب زدن و شر رساندن به عراق و ملت عراق نیست. وی ادامه داد: از همه نیروهای ملی و خیرخواه می‌خواهم که حساسیت‌ها و نزاع‌های سابق را کنار بگذارند و با روحیه مسوولیت‌پذیری که شایسته عراق و جایگاه آن است وارد گفت‌وگوی فراگیر شوند.
 اعلام تحصن نامحدود در پارلمان عراق
دفتر مقتدی الصدر اعلام کرد که طرفداران جریان متبوعش که به پارلمان یورش کرده‌اند، می‌توانند تحصن نامحدود داشته باشند. چهارچوب هماهنگی شیعیان عراق در بیانیه‌ای درباره تحولات این روزهای بغداد و تعرض به موسسات دولتی و یورش به پارلمان ابراز تاسف شدید کرد و گفت که تحولات را با نگرانی رصد می‌کند. این ائتلاف خواستار خویشتن‌داری و نشان دادن نهایت صبر و آمادگی شد و از توده‌های مردم عراق خواست به قانون اساسی و قوانین این کشور تمکین کنند.
 
60مصدوم در تظاهرات
 وزارت بهداشت عراق اعلام کرد که تا این لحظه 60نفر بر اثر درگیری در تظاهرات طرفداران این جریان سیاسی با نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند. با تحولات دیروز در اطراف پارلمان عراق و یورش طرفداران صدر به صحن و تعرض به دفاتر و اموال ساختمان پارلمان، برگزاری جلسه روز گذشته پارلمان برای تعیین رییس‌جمهور و پس از آن، نخست‌وزیر با مشکل روبه‌رو شد. اقدامی که با گفت‌وگو و مذاکرات می‌تواند راه‌حل قابل‌قبولی در میان احزاب و گروه‌های مردمی باشد.
 
افزایش تدابیر امنیتی در اطراف منطقه الخضرا
 همزمان با حرکت طرفداران مقتدی الصدر به‌سمت منطقه الخضرای بغداد، نیروهای امنیتی تدابیر را بیشتر کرده و بر تعداد نفرات و تجهیزات خود در اطراف این منطقه افزوده‌اند. طرفداران الصدر قصد داشتند از سمت وزارت برنامه‌ریزی‌وشهرسازی عراق وارد منطقه الخضرای بغداد شوند. نیروهای امنیتی عراق برای ممانعت از ورود طرفداران الصدر به منطقه امنیتی الخضرا، از خودروهای آب‌پاش استفاده می‌کنند. جریان الصدر هفته گذشته درباره برگزاری جلسه شنبه پارلمان هشدار داده بود. این جریان مخالف کاندیداتوری محمد الشیاع السودانی، گزینه نامزدی چارچوب هماهنگی شیعیان است. چارچوب هماهنگی پیشتر «محمد شیاع السودانی» را به‌عنوان نامزد نهایی خود برای پست نخست‌وزیری عراق معرفی کرده است.
 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر