|
شناسه خبر: 9780

۶۰۰ موشک مقاومت با عبور از گنبد آهنین، اهدافی از رژیم صهیونیستی را هدف قرار داد

غزه مقاوم

رژیم‌صهیونیستی دور تازه‌ای از تهاجم و درگیری‌ها را از دوشنبه دهم مردادماه، در کرانه باختری کلید زد؛ درگیری‌هایی که در جریان آن یک نوجوان ۱۷ساله فلسطینی به نام ضرار الکفرینی به شهادت رسید.

کمی بعد از به‌شهادت‌رسیدن این نوجوان، رژیم‌صهیونیستی اعلام کرد که «بسام السعدی»، از اعضای بلندپایه گروه جهاد اسلامی را در اردوگاه جنین در شمال کرانه باختری دستگیر کرده است. تجاوزاتی که ادامه یافت و روز جمعه 14مرداد جنگنده‌های صهیونیستی به غزه حمله کردند و در جریان این حمله «تیسیر الجعبری» که از فرماندهان بلندپایه شاخه نظامی گروه جهاد اسلامی محسوب می‌شد نیز به شهادت رسید. تیسیر الجعبری از اعضای شورای فرماندهی «سرایا القدس» بود که از سال۲۰۱۹ فرماندهی شاخه نظامی گروه جهاد اسلامی در شمال غزه را به دست گرفته بود.
پس از آن بود که رژیم‌صهیونیستی از بازداشت ۱۹نفر از اعضای گروه جهاد اسلامی در کرانه باختری خبر داد و این دستگیری‌ها در پی حملات هوایی اخیر رژیم‌اسراییل به نوار غزه صورت گرفت. یائیر لاپید، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در بیانیه‌ای گفت، هدف این اقدامات ارتش رژیم‌صهیونیستی «ازبین‌بردن تهدید علیه شهروندان اسراییل و کسانی است که در مجاورت غزه زندگی می‌کنند». در حملات به شهر غزه، یک ساختمان مسکونی به نام «برج فلسطین» هدف قرار گرفت و تعدادی از واحدهای مسکونی این ساختمان آسیب دیدند. در این حمله تعدادی از ساکنان «برج فلسطین» که چند کودک هم در میان آن‌ها نیز بودند به شهادت رسیدند .
از سوی دیگر، «زیاد نخاله»، فرمانده گروه جهاد اسلامی که در ایران به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «المیادین» گفت که این گروه حتما حملات اخیر رژیم‌اسراییل را تلافی خواهد کرد. زیاد نخاله گفت: «هیچ خط قرمزی در این نبرد وجود ندارد و تل‌آویو با موشک‌باران مقاومت روبه‌رو خواهد شد و همچنین بقیه شهرهای اسراییلی.» محمد هندی، رهبر گروه جهاد اسلامی هم در غزه گفت: «این تازه آغاز نبرد است.»
حمله رژیم‌صهیونیستی به غزه، بدون هیچ دلیل منطقی شکل گرفت. اینگونه حملات اقدامی برای سیاست داخلی و برای رهایی از ناتوانی در تشکیل دولت رژیم اسراییل شکل گرفت تا مشکلات داخلی که این روزها مقامات صهیونیست با آن روبه‌رو هستند، مگر با این‌گونه حملات از آن‌ها رها یابند؛ ناتوانی ای که با گذشت یک سال، پنج‌بار با برگزاری انتخابات کنست و عدم تشکیل کابینه صهیونیستی تکرار شده است؛ البته، شلیک صدها موشک جهاد اسلامی به اراضی اشغالی، نشانگر ضعف نظامی رژیم‌اسراییل است. شلیک بیش از ۱۰۰موشک در ۱۰دقیقه که برای اولین‌بار این رژیم اعتراف کرد که این موشک‌ها به اهداف خورده و فیلم اصابت موشک‌ها و هراس شهروندانش در رفتن به پناهگاه‌ها را پخش کرد؛ البته، تشییع‌جنازه رهبران جهاد با وجود حملات رژیم اسراییل که دیروز با حضور گسترده فلسطینیان انجام شد، اقدامی بود که با وجود حملات ادامه‌دار رژیم‌صهیونیستی، وحدت و همبستگی نیروهای فلسطینی را بیشتر نشان داد.
با وجود هشدار گروه‌های مقاومت فلسطین به رژیم‌صهیونیستی نسبت‌به هرگونه ماجراجویی جدید در غزه و کرانه باختری اما مقامات تل‌آویو بار دیگر آتش جنگ در غزه را شعله‌ور کردند و در روزهای اخیر، درگیری‌های جدید بین جنبش جهاد اسلامی و ارتش اسراییل شروع شده است. هرچند مقامات صهیونیستی با دستگیری یکی از فرماندهان جهاد اسلامی و سپس ترور یکی دیگر از رهبران این گروه و حملات وحشیانه به غزه تلاش کرد تا در دور جدید درگیری‌ها کار را خیلی سریع به نفع خود تمام کند اما پاسخ نیروهای فلسطینی هم قاطع بود و در مدت سه روز صدها موشک را به‌سمت سرزمین‌های اشغالی شلیک کردند و ناتوانی سیستم‌های دفاعی و پدافندی رژیم از دفع کامل این حملات موجب شد تا تل‌آویو خیلی سریع خواستار متارکه جنگ و آتش‌بس شود. تاآنجاکه مصر به‌جای رژیم‌اسرائیل تعهد به پذیرش شروط جهاد اسلامی برای آتش‌بس داد، چراکه دیگر امضای مقامات صهیونیستی برای مقاومت فلسطین اعتباری ندارد.
 
تماس رژیم اسراییل با مصر برای آتش‌بس در غزه
روز یکشنبه اعلام شد که رژیم‌صهیونیستی پس از سه روز حملات وحشیانه و بی‌امان علیه ساکنان غزه و در مقابل ناتوانی در برابر حملات گروه‌های مقاومت اعلام کرد که تماس با مصر را برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه از بعدازظهر (یکشنبه) آغاز می‌کند.
به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها به‌شدت و باقوت عملیات تهاجمی و پیش دستانه علیه جهاد اسلامی در شمال کرانه باختری و اردوگاه جنین را ادامه خواهند داد و هزینه‌های آن را نیز خواهند پرداخت و دور جدید تنش در غزه، هزینه همین عملیات تهاجمی و پیش دستانه در شمال کرانه باختری علیه جهاد اسلامی است.
هرچند، رژیم‌صهیونیستی علاقه‌ای به جنگ جدید در غزه ندارد؛ لذا بعد از جنگ 12روزه گذرگاه‌های غزه را روی کارگران غزه باز کرده و مجوزهای کار در اراضی اشغالی را افزایش داده است؛ بنابراین افزایش تنش نظامی در غزه مطلوب رژیم‌صهیونیستی نیست اما هزینه‌ای است که در ازای استمرار عملیات تهاجمی و پیش دستانه‌اش در شمال کرانه باختری علیه جهاد اسلامی حاضر به پرداخت آن است.
جهاد اسلامی فلسطین که با هدف مبارزه مسلحانه با رژیم‌صهیونیستی و نابودی آن از صفحه روزگار تاسیس شد، اکنون پس از گذشت بیش از چهار دهه مسیر خود را با موفقیت طی کرده و با دستاوردهای عظیمی که در عرصه نظامی کسب کرده، به‌تنهایی وارد جنگ با رژیم‌اسراییل شده است؛ جنگی که عواقب ناگواری برای این رژیم به همراه خواهد داشت و ناچار به خواسته‌های مقاومت تن خواهد داد.
اینکه جهاد اسلامی در منطقه محاصره‌شده غزه اکنون به‌تنهایی در مقابل ارتش صهیونیستی که به همه سلاح‌های پیشرفته مجهز است، وارد نبرد تمام‌عیار شده و هیچ‌گونه ترسی از تبعات آن ندارد، توانایی‌هایی در اختیار دارد که یک‌شبه به دست نیامده و برای آن زحمات زیادی صرف شده است تا به این جایگاه بازدارندگی برسند.
جهاد اسلامی که آرمان مقابله با رژیم‌صهیونیستی و آزادی قدس از دست اشغالگران را سرلوحه برنامه‌هایش قرار داده است، در همه مبارزات فلسطینی‌ها با رژیم‌صهیونیستی نقش پررنگی داشته است. این جنبش در انتفاضه‌های فلسطین نقش برجسته‌ای در برانگیختن فلسطینی‌ها برای ادامه مبارزه با صهیونیست‌ها داشته است.
جهاد اسلامی در سال‌های اولیه تاسیس خود، تنها سلاح‌های سبک در اختیار داشت و آن‌هم به‌طور محدود از برخی طرف‌های خارجی تهیه می‌کرد اما در یک دهه گذشته قدرت خود را به‌شدت تقویت کرده و به سطحی از بازدارندگی نظامی در برابر دشمن دست یافته است. اگرچه رژیم‌صهیونیستی از سال2006، غزه را از همه جهت محاصره کرده و هر گونه ورود و خروج کالا به این منطقه را کنترل می‌کند اما این محاصره نیز موجب توقف روند توسعه توانمندی‌های نظامی جهاد اسلامی نشده و بالعکس سبب شد تا گروه‌های مقاومت به استعدادها و ظرفیت‌های بالقوه خود پی ببرند. جهاد اسلامی و حماس در شرایط محاصره توانسته‌اند با کمترین امکانات، قدرتمندترین تسلیحات را تولید کنند. جهاد اسلامی به‌تنهایی، سلاح‌های مخرب زیادی را در اختیار دارد که همه آن‌ها را در میدان مبارزه با صهیونیست‌ها مورد استفاده قرار داده است.
 
قدرت موشکی جهاد اسلامی
فلسطینی‌ها چند سال است که تاکتیک خود را در مقابله با اقدامات تجاوزکارانه رژیم‌صهیونیستی تغییر داده و از سنگ به موشک تبدیل کرده‌اند؛ تاکتیکی که با ادامه آن می‌توان به موازنه قدرت در سرزمین‌های اشغالی دست یافت. جهاد اسلامی هم دوشادوش جنبش حماس طی دو دهه گذشته توانسته توان نظامی خود را در برابر اشغالگران صهیونیستی ارتقا دهد و تسلیحات زیادی را در این سال‌ها تولید کرده که همه تجهیزات آن بومی است. آتش جنگی که اسرائیل در غزه به راه انداخته است، پیامدهای زیانباری برای این رژیم خواهد داشت و با اتحادی که بین همه اضلاع محور مقاومت در منطقه برای وارد کردن ضربات مهلک به تل‌آویو شکل خواهد گرفت، قطار فروپاشی رژیم‌صهیونیستی به ریل سراشیبی خواهد افتاد.

 

ارسال نظر