|
شناسه خبر: 9821

رییس‌جمهور سابق آمریکا به اختفای اسناد فوق‌محرمانه در منزلش متهم شد

پروژه دموکرات‌ها برای حذف ترامپ

رییس‌جمهور آمریکا این قدرت را دارد تا اسناد را از حالت طبقه‌بندی‌شده خارج کند؛ قدرتی که این احتمال را قوت می‌بخشد که ترامپ پیش از انتقال اسناد به مار-ئه-لاگو، آن‌ها را از حالت طبقه‌بندی‌شده خارج کرده باشد

بامداد سه‌شنبه گذشته بود که بازرسان فدرال آمریکا پس از ورود به عمارت ترامپ و تفتیش چندساعته، هزاران سند محرمانه را که او هنگام ترک کاخ‌سفید بعد از ریاست‌جمهوری با خود آورده بود، توقیف کردند؛ موضوعی که دادگستری آمریکا اعلام کرد: دونالد ترامپ ازسوی دستگاه قضایی ایالات‌متحده به ظن نقض قانون جاسوسی تحت‌تعقیب قرار گرفته است. گویا جنگ قدرت میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها برای رسیدن دوباره به کاخ‌سفید بالا گرفته و طرفین یکدیگر را متهم به دروغگویی و اختفا و نگهداری اسناد فوق‌محرمانه می‌کنند. این برای نخستین‌بار است که «اف‌.بی.آی» در طول چند دهه اخیر به منزل یک رییس‌جمهور سابق این کشور با تعداد نیروی بالا حمله و نسبت‌به این اقدام افشاگری می‌کند.
دادگستری ایالات‌متحده آمریکا دیروز با حکم یک قاضی در فلوریدا، حکم تفتیش خانه شخصی دونالد ترامپ را منتشر کرد تا بر این اساس، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، متهم به اختفا و نگهداری اسناد فوق‌محرمانه در خانه‌اش شد. آسوشیتدپرس دراین‌باره اعلام کرد: ماموران «اف‌.بی.آی» در جریان بازرسی عمارت مار آ لاگو، ملک شخصی ترامپ در ایالت فلوریدا، اسناد با مهر کاملا محرمانه کشف کردند. براساس گزارش قاضی تحقیق، درمجموع ۱۱سند و مدرک محرمانه دراین عملیات کشف و ضبط شده است.
 
ترامپ، متهم به اختفا و نگهداری
 اسناد فوق‌محرمانه
چند روز پیش بود که دادگستری آمریکا با حکم یک قاضی در فلوریدا، حکم تفتیش خانه شخصی دونالد ترامپ را منتشر کرد. بر این اساس، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا متهم به اختفا و نگهداری اسناد فوق‌محرمانه در خانه‌اش شده و دونالد ترامپ ازسوی دستگاه قضایی ایالات‌متحده به ظن نقض قانون جاسوسی تحت‌تعقیب قرار گرفته است. بخشی از این اسناد در طیف «اطلاعات مجزای حساس» طبقه‌بندی شده‌اند؛ داده‌هایی که افشای آن‌ها می‌تواند «منافع ملی» ایالات‌متحده را در خطر قرار دهد. ماموران «اف‌بی‌آی » با حکم دادگستری، مامور تحقیق درباره نقض احتمالی سه قانون فدرال ایالات‌متحده آمریکا بودند. مهم‌ترین قانون‌شکنی که ترامپ متهم به آن است، نقض ممنوعیت‌های قانون جاسوسی است.
آنگونه که رویترز گزارش داده کشف این اسناد به معنی آن است که ترامپ احتمالا «قانون جاسوسی» را نقض کرده است و ماموران 
«اف‌.بی.آی» بیش از ۳۰قلم جنس شامل بیش از ۲۰جعبه، آلبوم‌های عکس، اسناد مکتوب و حکم عفو برای «راجر استون»، یکی از مشاوران قدیمی ترامپ را از این محل کشف کرده‌اند. یکی از اسناد حاوی اطلاعاتی درباره رییس‌جمهور فرانسه بوده است. اسناد «فوق‌محرمانه» جزو سری‌ترین اسناد حکومتی هستند که باید در اماکن خاص نگهداری شوند؛ زیرا افشای آن‌ها می‌تواند امنیت ملی یک کشور را به خطر بیندازد.
 
ترامپ چه مقرراتی را نقض کرده است؟
در آمریکا چندین قانون فدرال استفاده نادرست از اسناد طبقه‌بندی‌شده را ممنوع می‌کنند. حکم قضایی به دادستانی فلوریدا این اجازه را داده تا اسناد حاوی مدارک ناقض سه قانون (۷۹۳، ۲۰۷۱ و ۱۵۱۹) را مصادره کند.
درحالی‌که فهرست اسناد مصادره‌شده از مار-ئه-لاگو حاوی شمار زیادی از اسناد طبقه‌بندی شده است، سه قانون مذکور صرف‌نظر از محرمانه بودن یا نبودن، با سوءمدیریت اسناد دولت فدرال سروکار دارد.
قانون شماره۷۹۳ از تملک غیرقانونی اطلاعات دفاعی کشور جلوگیری کرده و در صورت اثبات جرم، مجازاتی تا ۱۰سال حبس را برای خاطی در پی خواهد داشت. این ماده قانون در ابتدا تحت قانون جاسوسی مصوب سال۱۹۱۷ تصویب شد.
براساس قوانین بعدی (۱۰۷۱ و ۱۵۱۹)، مخفی کردن یا ازبین‌بردن اسناد رسمی آمریکا غیرقانونی است. این جرایم به‌ترتیب با سه تا ۲۰سال حبس قابل مجازات است. گفتنی است در هیچ‌کدام از قوانین مذکور، محرمانه بودن یا نبودن اسناد اهمیتی ندارد.
بااین‌حال، رییس‌جمهور آمریکا این قدرت را دارد تا اسناد را از حالت طبقه‌بندی‌شده خارج کند؛ قدرتی که این احتمال را قوت می‌بخشد که ترامپ پیش از انتقال اسناد به مار-ئه-لاگو، آن‌ها را از حالت طبقه‌بندی‌شده خارج کرده باشد؛ موضوعی که ترامپ دیروز در شبکه اجتماعی خود، با اشاره به آن نوشت: «تمام اسناد از حالت طبقه‌بندی‌شده خارج شده‌اند.»
 
اف‌بی‌آی به‌دنبال اسناد مرتبط با تسلیحات اتمی در خانه ترامپ
ماموران «اف‌بی‌آی» دوشنبه هفته گذشته و در زمانی که رییس‌جمهوری پیشین آمریکا در برج ترامپ در نیویورک به سر می‌برد، به خانه وی در فلوریدا یورش برده و آنجا را تفتیش کردند. واشنگتن‌پست در این زمینه نوشته بود: «اف‌بی‌آی»به‌دنبال اسناد مرتبط با تسلیحات اتمی در اقامتگاه ترامپ می‌گشته است. دونالد ترامپ و همقطارانش در حزب جمهوری‌خواه این بازرسی را «سیاسی‌کاری» خوانده و دموکرات‌ها را به تلاش برای ممانعت از حضور رییس‌جمهوری پیشین در انتخابات آینده متهم کردند. رییس‌جمهور سابق آمریکا با اشاره به پیشینه اتهام‌زنی‌ها علیه وی درمورد کمک روسیه به پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۱۶ در بیانیه‌ای در واکنش به این اقدام نوشته است: «ماجرای سلاح‌های اتمی یک حقه‌بازی است، درست مثل [ماجرای] روسیه روسیه روسیه که حقه‌بازی بود، دوبار استیضاح [شدنم] حقه‌بازی بود، تحقیقات مولر حقه‌بازی بود و خیلی چیزهای دیگر».
همچنین «لیندسی گراهام»، سناتور جمهوری‌خواه در مصاحبه با شبکه «فاکس‌نیوز» گفت: «آیا پذیرفتنی است که ۹۰روز مانده به انتخابات میان‌دوره‌ای [کنگره] دنبال ترامپ بیفتید؟ امروز مسیر رییس‌جمهور ترامپ برای نامزد شدن بسیار عریض‌تر از دیروز است و احتمال انتخاب مجدد او از دیروز بیشتر است».
«مت رینالدی»،‌ رهبر جمهوری‌خواهان ایالت تگزاس نیز در پیام توییتری تندی نوشت: «اف‌بی‌آی را منحل کنید. بایدن و گارلند اف‌بی‌آی را به ابزاری سیاسی برای نفع رساندن به دموکرات‌ها و هدف قرار دادن هرکسی تبدیل کرده‌اند که علیه دستورکار افراطی آن‌ها حرفی بزند.»
 
دادگاهی کردن ترامپ برای ماجرای حمله به کنگره
دموکرات‌ها علاوه‌بر حمله به خانه ترامپ، هفته‌هاست نشست‌هایی در مجلس نمایندگان برگزار می‌کنند و اطرافیان او را برای پاسخگویی درباره حمله مردم به ساختمان کنگره احضار می‌کنند. آن‌ها تلاش دارند از این طریق یک پرونده دیگر برای این عضو حزب جمهوری‌خواه درست کنند. دموکرات‌ها ترامپ را به «تلاش برای کودتا» از طریق سازماندهی شورش در کنگره این کشور متهم کرده‌اند. رییس‌جمهوری سابق آمریکا علنا اشاراتی تلویحی درباره نامزدی در انتخابات سال۲۰۲۴ مطرح کرده است و کماکان ادعاهای بی‌اساس خود را درباره انتخابات پیشین آمریکا تکرار می‌کند؛ موضوعی که موجب شده دولت بایدن همواره سایه سیاسی ترامپ را بر دولتش حس کند. حال دموکرات‌ها با استفاده از ابزارهای مختلف سعی دارند، ترامپ را پیش از ورود به رقابت‌های انتخاباتی از سر راه خود بردارند. برهمین اساس، جمهوری‌خواهان این تحقیقات کنگره را تلاش دموکرات‌ها برای انحراف افکار عمومی از مبارزات انتخاباتی برای انتخابات میاندوره‌ای خوانده‌اند. همچنان‌که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، دموکرات‌ها ممکن است اکثریت را در مجلس نمایندگان از دست بدهند.
گزارش‌ها نشان می‌دهند که به‌دنبال حمله «اف‌بی‌آی» به عمارت ترامپ، تهدیدات علیه «اف‌بی‌آی» افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که «کریستوفر رِی»، رییس «اف‌بی‌آی» چهارشنبه تهدیدات علیه پلیس فدرال را که پس از تفتیش عمارت ترامپ در فلوریدا صورت گرفت، محکوم کرد و آن را «تاسف‌آور و خطرناک» خواند.
 
جنگ داخلی در آمریکا
 در روزهای گذشته، گزارش‌هایی از لحن انتقام‌جویانه و تهدیدآمیز هواداران ترامپ علیه «اف‌بی‌آی» منتشر شده است. رسانه‌ها چند روز پیش گزارش دادند پس از حمله اف‌بی‌آی به عمارت دونالد ترامپ در فلوریدا، استفاده از اصطلاح «جنگ داخلی» در توییت کاربران آمریکایی به‌شدت افزایش یافت.
این روزها اصطلاح «جنگ داخلی» که اخیرا در فضای مجازی از طرف طرفداران ترامپ و گروه‌های جدایی‌طلب در آمریکا 
بیش از گذشته به کار برده می‌شود، این گمانه را بیشتر در ذهن تداعی می‌سازد که این کشور به‌سمت آشوب و تنش بیشتری برود. براساس آمار رسمی، در این کشور، سالانه 35هزار نفر به‌وسیله سلاح کشته می‌شوند و ممکن است که این آمار در نزدیکی انتخابات و به آشوب کشیده‌شدن کشور نیز بیشتر شود؛ تنش‌هایی که کارشناسان از آن به‌عنوان افول آمریکا به‌دلیل وجود نابسامانی‌های داخلی نام می‌برند.
 
امتناع ترامپ از احضار به دادستانی
پس از این رویداد بود که دادستانی کل ایالت نیویورک، «دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور سابق آمریکا را برای تحقیقات احضار کرد تا به سوالاتی درباره فعالیت‌های تجاری خانواده‌اش پاسخ دهد. اما او از پاسخ دادن به سوالات بازجوها خودداری کرد. ترامپ طی بیانیه‌ای در این‌باره گفت که در جریان حضورش در برابر دادستان کل ایالت نیویورک در تحقیقات مدنی درمورد فعالیت‌های تجاری خانواده‌اش، با استناد به حق قانون اساسی خود در برابر اتهامات تبهکاری، از پاسخ دادن به سوالات خودداری کرده است.

حمیدرضا پیرهادی

ارسال نظر