|
شناسه خبر: 9847

«صبح‌نو» سالگرد خروج آمریکا از افغانستان را بررسی کرد

فرار از کابل

یک‌سال از سقوط کابل به دست طالبان و بلاتکلیفی سیاسی، اقتصادی و امنیتی در این کشور می‌گذرد.

کارشناسان یکی از دلایل مهم وضعیت آشفته حاکم در افغانستان را بی‌تعهدی آمریکا و خروج غیرمسوولانه نیروهای نظامی این کشور از همسایه شرقی‌مان می‌دانند. آمریکا بیش از دو دهه پیش با ادعای مبارزه با تروریسم، وارد کارزار افغانستان شد اما نه‌تنها نتوانست به این هدف ادعایی دست یابد، بلکه سال گذشته در اقدامی که کمتر کسی انتظار آن را داشت، افغانستان را ترک کرد و مقدمات سقوط آسان کابل به دست طالبان را فراهم آورد. آمریکایی‌ها همچنین پیش از ترک افغانستان، به بسیاری از شهروندان افغانستانی که هرکدام به دلایلی با آمریکا همکاری می‌کردند این وعده را داده بودند که آن‌ها را همراه خود به آمریکا ببرند اما همه این وعده‌ها دروغ بود و نیروهای آمریکایی، این شهروندان را به حال خود رها کردند. اشرف غنی احمدزی، رییس‌جمهوری پیشین افغانستان که بلافاصله پس از سقوط کابل از کشورش فرار کرد، چندی پیش در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان»، با انتقاد از سیاست‌های واشنگتن در قبال مذاکرات به‌اصطلاح صلح در دوحه تصریح کرد: «ما از توافق دوحه با طالبان کنار گذاشته شدیم و آمریکا ما را مجبور کرد که پنج‌هزار نظامی این گروه را آزاد کنیم و درنهایت درحالی‌که تمام مقامات واشنگتن این توافق را مشروط عنوان می‌کردند، ما را تنها گذاشته و افغانستان سقوط کرد». با وجود خیانت آشکار آمریکا به دولت افغانستان در جریان مذاکرات دوحه و تقدیم افغانستان به طالبان، اشرف غنی از کاربرد واژه خیانت برای اعمال آمریکایی‌ها پرهیز دارد. او درهمین‌باره و در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا به افغانستان خیانت کرد؟ گفت: «من تمایلی به استفاده از این کلمه ندارم و آنچه الان درحال‌حاضر برای ما اهمیت دارد این است که در آینده چه رخ می‌دهد و کشور ما با چه مشکلاتی مواجه است». در همین باره، همچنین حسن کاظمی‌قمی چندی پیش در رشته‌توییتی با اشاره به فرار آمریکا از افغانستان تاکید کرد: «یک سال از فرار طراحی‌شده نظامیان آمریکایی از افغانستان می‌گذرد. این مفهومش این است که سرویس‌های جاسوسی آمریکا همچنان در افغانستان هستند و به اقدامات تخریبی خود در پوشش‌های مختلف ادامه می‌دهند». کاظمی‌قمی درعین‌حال، با اشاره به شکست آمریکا در مبارزه با تروریسم در افغانستان تاکید کرد: «آمریکا نه‌تنها با تروریسم مبارزه نکرد، بلکه برای مشروعیت‌بخشی به حضور خود در افغانستان در بسیاری از اقدامات تروریستی مشارکت داشت».
 از فرار خفتبار آمریکا از افغانستان درحالی یک‌سال می‌گذرد که بیانگر پایان ۲۰سال اشغالگری این کشور بود که حضور سیاه واشنگتن در کابل، بی‌ثباتی و عقب‌ماندگی‌های زیادی را برای این کشور به همراه داشت؛ بی‌ثباتی‌هایی که هنوز پیامدهای آن دیده می‌شود و می‌توان حضور سیاه داعش و حتی نیروهای خارجی همچون ترکیه را به بهانه برقراری امنیت فرودگاهی در این کشور نیز دید. کمااینکه آمریکا تلاش داشت تا با توطئه‌هایش ایران را وارد جنگ با طالبان کند.
 نباید فراموش کرد افغانستان می‌تواند با تشکیل حکومت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌ها، بر پایداری امنیت و ثبات خود بیفزاید و خطراتی همچون سایه شوم گروه تروریستی داعش را حذف یا وسوسه حضور نیروهای خارجی همچون ترکیه را از خود دور کند.
ایران که بیشترین مرز خاکی خود با افغانستان را دارد، در طول چهار دهه اخیر همواره در کنار مردم و دولت قانونی این کشور بوده و در طول سال‌هایی که افغانستان درگیر جنگ‌های داخلی یا مواجه با 20سال اشغالگری آمریکا بوده، میزبان صدها و چه بسا میلیون‌ها پناهجوی این کشور همسایه بوده است.
اگرچه آمریکا در تلاش است تا با تفرقه‌افکنی و ایجاد فتنه بین اقوام و مذاهب در افغانستان و حتی تحریک طالبان علیه ایران، توطئه‌های خود را در منطقه پیش برد اما تهران با تاکید بر حسن همجواری و حمایت از پناهجویان و مردم این کشور بر ثبات و برقراری امنیت در مرزهای طرفین تاکید دارد؛ موضوعی که چندین‌بار ازسوی ایران به‌طور جد دنبال شد و حتی برای قاطعیت دراین‌باره، اقدام به اخطار جدی و حتی رزمایش در مرزهای شرقی خود شد.
 
کاظمی‌قمی: هدف اصلی آمریکا وارد کردن ایران به باتلاق افغانستان بود
 واردساختن ایران به جنگ با همسایه شرقی خود ازجمله موضوعاتی است که آمریکا در بحران افغانستان به آن فکر می‌کرد؛ توطئه‌ای که ایران با راهبردهای استراتژیک خود آن را خنثی کرد و از بین برد؛ موضوعی که موردتاکید نماینده کشورمان در امور افغانستان قرار گرفت. حسن کاظمی‌قمی، نماینده ویژه کشورمان در امور افغانستان روز گذشته با اشاره به اقدامات تروریستی آمریکا در افغانستان، گفت: از اهداف اصلی آمریکا واردکردن جمهوری اسلامی به باتلاق افغانستان است؛ همان باتلاقی که خود در آن فرورفته بود.
کاظمی‌قمی در رشته‌توییتی نوشت: «در گفت‌وگوی ویژه خبری عوامل شکست آمریکا در افغانستان را عنوان کردم. شکست آمریکا در افغانستان محصول مبارزه جهادی در مقابل این رژیم، بی‌توجهی به هنجارهای افغانستان، عدم شکل‌دهی به دولتی مردم‌محور و جلوگیری از تشکیل مقاومت‌های مردمی بود.» نماینده ویژه ایران در امور افغانستان ادعای آمریکا در مبارزه با تروریسم را کذب خواند و افزود: «آمریکا نه‌تنها با تروریسم مبارزه نکرد، بلکه برای مشروعیت‌بخشی به حضور خود در افغانستان در بسیاری از اقدامات تروریستی مشارکت داشت. متاسفانه بخش‌هایی از اداره امنیت ملی سابق افغانستان نیز در انفجارات و کشتارهای بزرگ با آمریکا همکار بود.» وی درگیر ساختن جمهوری اسلامی ایران با طالبان، سیاست پساخروج آمریکا از افغانستان را دانست و گفت: «از اهداف اصلی آمریکا وارد کردن جمهوری اسلامی به باتلاق افغانستان است؛ همان باتلاقی که خود در آن فرورفته بود.»

اخبار مرتبط

ارسال نظر