|
شناسه خبر: 9895

آمریکا پس از گذشت یک هفته هنوز تصمیم خود در خصوص متن اروپایی را اعلام نکرده است

آمپاس بایدن

آصفری: اگر آمریکا و اروپا هم مانند ایران جدیت خود را نشان دهند، توافق در دسترس است اما اگر آمریکا دوباره مذاکرات را به بن‌بست بکشاند، نشان می‌دهد که به‌دنبال بازی درآوردن و دبه کردن است

تعلل آمریکا که برآمده از ضعف ساختاری دولت بایدن است باز هم طرف‌های برجامی را سردرگم کرده است. اگرچه کاخ‌سفید روز یک‌شنبه (۳۰مرداد) اعلام کرد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا؛ بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا؛ امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان درمورد «مذاکرات هسته‌ای با ایران، لزوم حمایت از شرکای غرب در خاورمیانه و تلاش‌های مشترک برای جلوگیری از اقدامات بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای ایران» مذاکره کرده‌اند و بار دیگر نوک پیکان انتقادات خود را به‌سمت ایران گرفت اما گویا اروپایی‌ها نیز با این مشی دولت متزلزل بایدن همراه نیستند.
در این راستا، جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته تاکید کرد که پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا درمورد احیای برجام معقول است. ایران که در این ماه‌ها همواره با ایده‌ها و تلاش‌هایش سعی کرده است تا راهی برای احیای برجام پیدا کند، در این روزها نیز با انعطاف تا زیر خط‌قرمز نشان داده است که برای توافق بیش از هر زمانی آماده است.
تلاش‌های اروپا و دیگر طرف‌های برجامی باز هم به در بسته آمریکایی‌ها خورده است و آن‌ها باز هم نشان داده‌اند نه‌تنها توان تصمیم‌گیری برای بازگشت به برجام را ندارند، بلکه با دوستان اروپایی خود هم صادق نیستند و مدام آن‌ها را بازیچه قرار می‌دهند و تلاش‌های‌شان برای احیای برجام را به لبه پرتگاه می‌برند.

تصمیم ایران؛ تعلل آمریکا
ایران که سیاست ثابتی را در این ماه‌ها درخصوص پرونده هسته‌ای پیگیری می‌کند باز هم بر همان مسیر اصرار دارد اما اجازه زیاده‌خواهی و وقت‌کشی را نیز به طرف غربی نمی‌دهد؛ از این‌رو محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین در واکنش بیانیه کاخ سفید درخصوص رایزنی مقامات ارشد تروئیکا با بایدن در پیامی می‌نویسد که زمستان دارد می‌آید.
اروپایی‌ها که با غائله اوکراین و محدودیت واردات انرژی از روسیه دست‌به‌گریبان‌اند، در این روزها از هیچ تلاشی برای رسیدن به توافق و حل مشکلات خود فروگذار نمی‌کنند، اگرچه دولت آمریکا آن‌ها را نیز معطل گذاشته و با تعلل‌های تکراری خود به‌دنبال فشار بیشتر و امتیاز بهتر برای خود و استفاده از آن در دعواهای سیاسی کشورشان است.
در این روزها و درحالی‌که سناتورهای افراطی جمهوری‌خواه با سخنرانی‌های تند و گزنده به‌دنبال اثبات عقب‌نشینی کاخ سفید در برابر ایران هستند، صهیونیست‌ها نیز با ارسال پیام‌های مستقیم و غیرمستقیم به آمریکا برای تاثیرگذاری بر اراده سیاسی این کشور در موضوع مذاکرات تلاش می‌کنند؛ تلاش‌هایی که باز هم مقامات کاخ سفید را از تصمیم سیاسی برای بازگشت به برجام باز داشته است. اگرچه نشریه پولیتیکو روز گذشته به نقل از لورا روزن، گزارشگر خود که به منابع دیپلماتیک مطلع از روند مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین نزدیک است، نوشت: «ایالات‌متحده تصمیم خود را درمورد پیشنهاد ایران گرفته اما درحال رایزنی با اروپا و اسرائیل قبل از ارسال پاسخ است.» اما هنوز آمریکا تکلیف خود و طرف‌های برجامی را مشخص نکرده و در سردرگمی به‌سر می‌برد.
 
آصفری: آمریکا کارشکنی کند، ایران گزینه‌های دیگری هم دارد
در این زمینه با محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز حسن‌نیت خود را نشان داده و از خیلی از مسائل در مذاکرات گذشته است.
وی افزود: اگر آمریکا و اروپا هم مانند ایران جدیت خود را نشان دهند، توافق در دسترس است اما اگر آمریکا دوباره مذاکرات را به بن‌بست بکشاند، نشان می‌دهد که به‌دنبال بازی درآوردن و دبه کردن است.
آصفری با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها پیش از این نیز بارها دورویی و بدعهدی خود را به جهانیان نشان داده‌اند، گفت: اگر آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که با منتظر گذاشتن ایران میز مذاکره تا ابد پابرجا خواهد بود، در اشتباه‌اند و ایران اجازه نمی‌دهد که آمریکایی‌ها بیش از این بر سیاست غلط خود در قبال ایران اصرار ورزند. 
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر آمریکا در این دوره که بنا بر مواضع مقامات غربی هم ایران منطقی پاسخ داده است، اگرچه ایران پیش از این نیز منطقی رفتار کرده، به نتیجه نرسند، مجلس شورای اسلامی گزینه‌هایی دارد که آن‌ها را در دستورکار قرار خواهد داد، افزود: اگر توافق باز هم با کارشکنی آمریکایی‌ها به سرانجام نرسد، ایران گزینه‌های دیگری هم دارد که آن‌ها را روی میز خواهد گذاشت.
 وی با تاکید بر اینکه اگر این اتفاق بیفتد، دیگر بازگشت به میز مذاکره به این سادگی‌ها نیست، گفت: آمریکایی‌ها در این سال‌ها با فشار حداکثری تلاش کردند تا ایران را وادار به کرنش کنند اما امروز می‌بینیم که نه‌تنها دستاوردی نداشته‌اند، بلکه مقامات آمریکایی نیز بر شکست این سیاست اذعان دارند.

آمریکا دست از ریاکاری بردارد
 این نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه گفتمان فشار اگر قرار بود جواب بدهد تا کنون جواب داده بود، گفت: دنیای امروز دنیای گفت‌وگو و تعامل و مذاکره است و آمریکایی‌ها باید دست از ریاکاری بردارند.
 آصفری افزود: اگر آمریکایی‌ها دبه نکنند و توافق به نتیجه برسد ما می‌توانیم در آینده درخصوص موضوعات دیگر غیر از مسائل دفاعی و موشکی مذاکراتی را در دستورکار داشته باشیم.
 وی ادامه داد: یکی از مسائلی که در این روزها از رسانه‌ها شنیده شده است همین موضوع تبادل زندانیان است که تبادل چهار زندانی در ایران با چهار زندانی ایرانی در آمریکا می‌تواند زمینه‌ای برای توافق باشد که در این موضوع نیز ما منتظر پاسخ آمریکایی‌ها هستیم.
 آصفری خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها نشان داده‌اند که توانایی اتخاذ تصمیم سیاسی ندارند و مدام طرف‌های برجامی را بازیچه خود قرار می‌دهند؛ آن‌ها تلاش می‌کنند تا بیشترین منفعت را برای خود داشته باشند.
 این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: گروه‌های فشار در آمریکا و عده‌ای در سنای آمریکا و رژیم‌صهیونیستی و برخی کشورهای عربی تلاش می‌کنند تا توافق با ایران به نتیجه نرسد که البته این به نفع آن‌ها هم نخواهد بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر