|
شناسه خبر: 9896

«صبح نو» به بحران انرژی در کشورهای اروپایی پرداخته است

زمستان دارد می آید

در پیش بودن فصل سرما و بحران سوخت در قاره سبز، بازگشت به برجام را برای اروپایی‌ها دارای اهمیت ساخته است.

مقامات اروپایی طی هفته‌های گذشته نسبت‌به کمبود انرژی در این قاره و به‌سختی افتادن مردم در فصل زمستان هشدارهایی داده‌اند. این درحالی است که با واردشدن ایران به بازار جهانی انرژی، اروپا می‌تواند تا حد زیادی از شرایط سخت پیش رو عبور کند. تحریم گاز روسیه، مواجهه کشورهای اروپایی با اولین زمستان پس از جنگ در اوکراین را ویژه ساخته است. در همین زمینه بسیاری از خبرگزاری‌ها شرایط بغرنج دولت‌های اروپا برای تامین سوخت و انرژی موردنیاز مردم را مخابره می‌کنند. برای نمونه، فایننشال‌تایمز چندی پیش به نقل از کارشناسان اقتصادی خود نوشت که تورم بالا و اختلال در عرضه انرژی و همچنین ترس از قطع انرژی آلمان، بزرگ‌‌ترین اقتصاد اروپا را به‌سمت یک طوفان بزرگ اقتصادی سوق خواهد داد. از سوی دیگر، رییس پلیس سوئیس اخیرا هشدار داد که کمبود انرژی در زمستان در این کشور ممکن است موجب نارضایتی عمومی و شورش مردمی در این کشور شود. «فردی فاسلر» دراین‌باره تاکید کرد: «تامین انرژی به‌ویژه در فصل سرما اولویت اصلی ماست. ما خود را برای کمبود برق در زمستان آماده کرده‌ایم». شهردار لندن نیز ابتدای هفته جاری، درباره کمبود سوخت و موادغذایی در فصل زمستان برای اکثر شهروندان انگلیسی هشدار داد و خواستار دخالت مقامات دولتی نسبت‌به این معضل شد. صادق‌خان در صفحه توییتر خود ابراز کرد: «اگر دولت در فصل زمستان مداخله نکند، میلیون‌‌ها نفر در انگلیس با مشکل تامین گرما و غذا در خانه‌های خود مواجه خواهند شد». پیشتر رییس آژانس بین‌المللی انرژی نیز خواستار کاهش مصرف گاز برای مدیریت تامین گاز در زمستان پیش رو شده بود.
بحران تامین گاز در اروپا، دولت‌های این قاره را به‌سمت سیاست بازگشت به سوخت‌های فسیلی نظیر زغال‌سنگ کشانده است. درهمین‌باره تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر آلمان، اتریش، هلند و دانمارک از برنامه خود برای اجرای سیاست اضطراری سهمیه‌بندی گاز و استفاده دوباره از زغال‌سنگ، به‌خاطر کمبود عرضه گاز روسیه خبر داده‌اند.
در چنین وضعیت بغرنجی، ورود ایران به بازار انرژی(از طریق احیای برجام) و صادرات گاز به اروپا، می‌تواند تا حد بسیار زیادی کمبود سوخت در قاره سبز را مرتفع کند. این موضوعی است که روز گذشته محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، در توییتی به‌صورت طعنه‌آمیز به آن اشاره کرد. مرندی طی توییتی در واکنش به خبر گفت‌وگوی تلفنی بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا با سران تروئیکای اروپایی(آلمان، انگلیس و فرانسه) درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به طعنه نوشت: «زمستان دارد می‌آید». این توییت در نوع خود نشان می‌دهد که اروپایی‌ها در اثنای مذاکرات‌شان با آمریکا، باید آینده مبهم خود در تامین انرژی را در اولویت قرار دهند و نگذارند که بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده گاز(اشاره به آمریکا) برای آن‌ها تصمیم بگیرد. به بیان دیگر، اروپایی‌ها مانند آمریکا باید صرفا به سرنوشت مردم خودشان فکر کنند و با عقلانی‌سازی فضا، از ایران برای تامین انرژی خود استمداد بجویند و درعین‌حال، جلوی آمریکا جهت برهم زدن احتمالی چنین موقعیت بالقوه‌ای(تامین گاز از ایران) را بگیرند.
 
تعادل نفت با ورود ایران به بازار، بهترین فرصت 
برای اروپا
 جنگ در اوکراین و مناقشه انرژی میان اروپا و روسیه، موجب کاهش عرضه گاز در اروپا شد و چنانچه در سطور قبل ذکرش رفت، دولت‌های اروپایی اکنون با بحران تامین گاز در زمستان پیش رو مواجه اند. در ابتدای جنگ در اوکراین، اروپایی‌ها برای فرار از مخمصه به سراغ برخی اعراب حاشیه خلیج‌فارس همچون قطر رفتند تا این کشورهای کوچک اما غنی، بتوانند کمبودهای آن‌ها را برطرف کنند. از طرف دیگر، بروز جنگ در شرق اروپا، قیمت نفت را نیز سر به فلک کشاند و همین موضوع، مشکل اروپا را دوچندان کرده است. در این شرایط سخت، ورود رسمی ایران به بازار جهانی انرژی می‌تواند قیمت نفت را به طرز بسیار محسوسی بشکند. به بیان دیگر، چنانچه مذاکرات برجام به نتیجه برسد و آمریکا با تصمیم سیاسی خود مقدمات احیای این توافق را فراهم آورد، عرضه نفت ایران می‌تواند بازار را به تعادل برساند. چنانچه این موقعیت مناسب برای بازار جهانی به وجود بیاید، اروپایی‌ها می‌توانند نسبت‌به تامین بخشی از انرژی خود اقدام کنند. از سوی دیگر، خرید نفت از ایران ازسوی اروپایی‌ها، ضمن تامین انرژی در شرایط فعلی و در آینده، می‌تواند زمینه همکاری‌های دوجانبه در آینده را نیز به وجود بیاورد. برای بررسی شرایط کشورمان جهت تامین انرژی اروپا به سراغ حمیدرضا صالحی، کارشناس مسائل انرژی رفتیم. صالحی معتقد است که پیش‌نیاز صادرات نفت و گاز به اروپا، ورود سرمایه‌گذاری خارجی برای تقویت میادین است.

 

ارسال نظر