|
شناسه خبر: 9897

هواداران عمران خان تهدید کردند در صورت بازداشت عمران خان پایتخت را «تسخیر» کنند

اسلام‌آباد در آستانه‌ تنش داخلی

دوشنبه شب، منابع خبری پاکستانی از محاصره خانه عمران خان، نخست وزیر سابق این کشور توسط پلیس و تلاش برای بازداشت وی خبر دادند .اقدامی که واکنش طرفداران عمران خان را به همراه داشت.

 آنگونه که رسانه های اسلام آباد گزارش می دهند، دولت شهباز شریف نیز می‌خواهد شرایط را برای نامزدی عمران خان برای انتخابات آینده تنگ کند. 
«عمران خان» نخست‌وزیر پیشین پاکستان به «نقض قانون ضدتروریسم» این کشور متهم شده است. مقامات و پلیس پاکستان، عمران خان را به دلیل ایجاد تهدید علیه مسوولان دولتی، به نقض قانون ضدتروریسم متهم کرده‌اند. هواداران عمران خان تهدید کرده‌اند در صورتی که پلیس تلاشی برای دستگیری او انجام دهد، پایتخت را «تسخیر» خواهند کرد. نخست‌وزیر سابق پاکستان حدود چهار ماه قبل با رأی عدم اعتماد نمایندگان پارلمان، از قدرت برکنار و به یکی از منتقدان اصلی دولت تبدیل شد. 
حالا همین امر موجب بالا گرفتن تنش‌ها در پاکستان شده و حامیان نخست‌وزیر سابق در بیرون خانه او جمع شده‌اند و می‌گویند در صورت دستگیری او «زمام امور را به دست خواهند گرفت.»
یک روز پیش از این، عمران‌خان در سخنرانی خود در راهپیمایی روز شنبه، اتهاماتی را علیه قاضی «زبا چودری» و همچنین سازمان پلیس، کمیسیون انتخابات پاکستان و دیگر مخالفان سیاسی خود مطرح کرد و هشدار داده بود که آن‌ها باید برای رویارویی با عواقب رفتار شنیع خود آماده شوند.
این سخنان عمران‌خان باعث شد تا اداره نظارت بر رسانه‌های دیجیتال پاکستان، کلیه تلویزیون‌ها و ایستگاه‌های ماهواره‌ای را از پخش سخنرانی زنده عمران‌خان منع کند و این نهاد خواستار اعمال محدودیت در انتشار خبرها و تصاویر مرتبط با عمران‌خان شد. این نهاد رسانه‌ای پاکستان درمورد سانسور پیشگیرانه عمران‌خان توضیح داد که عمران خان به‌طور مستمر نهادهای دولتی را با طرح اتهامات بی‌اساس و گسترش نفرت‌پراکنی از طریق اظهارات تحریک‌آمیز خود علیه نهادها و افسران دولتی هدف قرار می‌دهد و این سخنان نفرت‌آمیز خان مخالف حفظ نظم و قانون است و احتمالا صلح و آرامش عمومی را برهم خواهد زد. خان چندی پیش در ماه آوریل (فروردین‌ماه) پس از رأی عدم اعتماد جنجالی اعضای پارلمان که او آن را توطئه‌ای به رهبری ایالات‌متحده و کودتای آمریکا علیه خودش می‌داند، از سمت نخست‌وزیری پاکستان برکنار شد.
 
هشدار عمران‌خان درباره وقوع انقلابی شبیه سریلانکا
 بنا بر اظهارات منابع پاکستانی، اختلالات متعدد اینترنت در پاکستان در چند روز گذشته در بحبوحه شایعاتی مبنی بر دستگیری احتمالی عمران‌خان، نخست‌وزیر سابق پاکستان به گوش می‌رسد. عمران‌خان هشدار داده است که اگر ارتش پاکستان به حزبش برای استعفا فشار بیاورد، انقلابی شبیه سریلانکا رخ خواهد داد.
همچنین پلیس اسلام‌آباد اعلام کرد که دیگر امنیت عمران‌خان را تامین نخواهد کرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که سربازان ارتش در شهرهای بزرگ پاکستان در حالت آماده‌باش هستند. پلیس پاکستان، عمران‌خان، نخست‌وزیر سابق این کشور را متهم به نقض قوانین ضدتروریسم و بازداشت کرده است. همین امر موجب بالاگرفتن تنش‌ها در پاکستان شده و حامیان نخست‌وزیر سابق در بیرون خانه او جمع شده‌اند و می‌گویند: «زمام امور را به دست خواهند گرفت». خان، از زمان برکناری از قدرت، خان به یکی از منتقدان سرسخت دولت و ارتش تبدیل شده است. شاه محمود قریشی، وزیر خارجه اسبق پاکستان و هم‌حزبی عمران‌خان نسبت‌به این اقدام عنوان کرد: عمران‌خان خط‌قرمز ماست. توطئه‌گران باید با واکنش تمام ملت روبه‌رو شوند.
عمران‌خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان که با یک کودتای سیاسی برکنار شده بود، ساعتی پس از آنکه او را از سخنرانی رادیویی و تلویزیونی و انتشار اخبارش منع کردند، بازداشت شده است. براساس آخرین خبرها، به دستور‌ سازمان اطلاعات ارتش، برق عمارت بنی‌قلعه عمران‌خان را قطع کردند و نیروهای امنیتی مسیرهای منتهی به عمارت را با سیم خاردار بستند. ظاهرا از جمر برای اختلال در ارتباط تلفنی استفاده شده است. قاضی مذکور اخیرا حکم بازداشت شهباز گل، رییس‌دفتر عمران‌خان را به اتهام فتنه‌انگیزی در پاکستان صادر کرد. عمران‌خان در این سخنرانی پلیس اسلام‌آباد را نیز به بدرفتاری با رییس‌دفترش متهم کرد و گفت که علیه پلیس اسلام‌آباد نیز پرونده باز می‌کند. پلیس اسلام‌آباد در پاسخ به این اظهارات عمران‌خان در اعلامیه‌ای گفت: «علیه کسانی که پلیس را تهدید کرده و سعی دارند شهرت این نهاد را تضعیف کنند، اقدام خواهد شد.»
پس از سخنرانی جنجالی عمران‌خان، اداره تنظیم مقررات رسانه‌های الکترونیک پاکستان روز شنبه به تمام تلویزیون‌های این کشور دستور داد تا از این پس از پخش زنده سخنرانی‌های رییس حزب تحریک انصاف خودداری کنند. 
این اداره گفته که سخنرانی‌های ضبط‌شده خان در صورتی قابل انتشار است که هیات‌های تحریریه تلویزیون‌ها اطمینان حاصل کنند محتوای آن در تضاد با قانون رسانه‌های الکترونیک پاکستان نباشد.
حامد میر، ستون‌نویس مشهور پاکستانی در مقاله‌ای در واشنگتن‌پست می‌نویسد: همان‌گونه که عمران‌خان مانع ورود نوازشریف به رقابت‌های انتخاباتی شد، اکنون دولت شهبازشریف نیز می‌خواهد شرایط را برای نامزدی عمران‌خان در انتخابات آینده تنگ کند. به گفته این نویسنده پاکستانی، در میان کشمکش‌های دولت و اپوزیسیون، نهادهای دموکراتیک پاکستان قربانی می‌شوند. تلویزیون‌های پاکستان درحالی از پخش زنده سخنرانی‌های عمران‌خان منع می‌شوند که چندی پیش انتشار یک رسانه نزدیک به این سیاستمدار پاکستانی نیز ازسوی حکومت پاکستان متوقف شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر