|
شناسه خبر: 9906

سید حسن نصرالله در چهل سالگی حزب الله:

در محور مقاومت باقی می‌مانیم

اوایل سال‌های ۱۹۸۰ میلادی، یعنی 40سال پیش بود که حزب‌الله با رهنمودهای امام‌خمینی(ره) و تلاش‌های شهید سیدمحمدباقر صدر تاسیس شد. رهبری مقاومت و مسیر جهادی یکی از نتایج مبارک جهاد فرمانده بزرگ (امام موسی صدر) است که حزب‌الله و جنبش امل فرزندان و شاگردان وی همچنان به راه‌شان ادامه می‌دهند.

«سیدحسن نصرالله» که اکنون رهبری حزب‌الله را برعهده دارد، پس از ترور و شهادت «سیدعباس موسوی» به دست رژیم‌صهیونیستی در سال۱۹۹۲ میلادی به دبیرکلی حزب‌الله رسید.
 حمایت از آرمان فلسطین و مبارزه با رژیم‌صهیونیستی از مهم‌ترین اهداف حزب‌الله در منطقه به شمار می‌آید، کما اینکه پیروزی سال۲۰۰۰ به پروژه اسرائیل بزرگ پایان داد و ارتشی را که مغلوب نمی شد 
درهم شکست. پیروزی الهی در جنگ سال2006 و ناکامی طرح خاورمیانه جدید از نتایج پایداری اسطوره‌ای سال۲۰۰۶ حزب‌الله است، سالگرد آزادسازی لبنان از سیطره تکفیری‌ها در سال2017، از دیگر اقدامات حزب‌الله به شمار می‌آید.
حزب‌الله، طی ۴۰سال گذشته از افتادن به ورطه هرگونه جنگ داخلی یا فتنه مذهبی اجتناب کرد؛ چیزی که در سال۲۰۰۵ برای لبنان تدارک دیده شده بود اما حزب‌الله به‌منظور جلوگیری از کشیده شدن لبنان به جنگ و فتنه مذهبی با گروه‌های سیاسی همکاری کرد؛ البته، حزب‌الله، طی ۴۰سال گذشته در داخل لبنان اقدام به ایجاد دوستی و ائتلاف با بسیاری از گروه‌های اسلامی کرد و نسبت‌به روابط و دوستی‌های خود اهتمام داشت. حزب‌الله علاوه‌بر پیروزی در برابر ارتش رژیم‌صهیونیستی و تکفیری‌های داعشی، توانست مشارکت خود در انتخابات پارلمانی را تقویت کرده و همچنان به حضور خود در دولت‌های آینده ادامه دهد.
به همین مناسبت سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، دوشنبه‌شب به‌وقت بیروت پس از پایان مراسم جشن بزرگ چهل‌سالگی حزب‌الله که در ضاحیه بیروت برگزار شد، سخنرانی کرد. دبیرکل حزب‌الله در ابتدای سخنرانی خود چهل‌سالگی حزب‌الله را تبریک گفت و امام‌خمینی(ره) را بزرگ‌ترین الهام‌بخش حزب‌الله در عصر معاصر دانست و اعلام کرد که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران الگوی نیروهای حزب‌الله است و حزب‌الله دنباله‌روی سیره و منش ایشان هستند.
دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه با اشاره به آزادسازی جنوب لبنان و پیروزی در برابر رژیم‌صهیونیستی در سال2000 گفت که پیروزی سال2000 به پروژه «اسرائیل بزرگ» پایان بخشید و اسطوره «ارتش شکست‌ناپذیر» را در هم شکست.
وی همچنین به پیروزی حزب‌الله در جنگ 33روزه لبنان در برابر رژیم اشغالگر اشاره و اعلام کرد که پیروزی سال2006 (جنگ 33روزه) نیز یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مقاومت در طول تاریخ حزب‌الله
 بوده است.
نصرالله تصریح کرد: ازجمله نتایج جنگ 33روزه، تغییر معادله درگیری با دشمن صهیونیست و کنار گذاشتن پروژه «خاورمیانه بزرگ» بود که ازسوی کاندولیزا رایس مطرح شد. دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: آخرین دستاورد مقاومت در جنگ 33روزه، ورود مقاومت به خط بازگرداندن حقوق لبنان به نفت و گاز بود.
وی تصریح کرد: هیچ‌کس تصور نمی‌کند که کارزارهای تبلیغاتی، جنجال‌های تبلیغاتی، توهین و دروغ علیه حزب‌الله بتواند عزم مقاومت را تضعیف کند.
نصرالله اضافه کرد: ما همگام با پیشرفت‌ تسلیحاتی و فن‌آوری به‌سمت توسعه زیرساختارها و امکانات و قابلیت‌ها نظامی پیش می‌رویم.
دبیرکل حزب‌الله افزود: معادله ارتش، مردم و مقاومت چه در بیانیه وزیر آمده باشد چه نباشد، معادله
 ثابت‌ شده است. تلاش برای آزادسازی بقیه سرزمین‌های اشغالی لبنان یک مسوولیت ملی است.
نصرالله گفت: یکی از مسوولیت‌های ما در مرحله آینده ایجاد معادلات بازدارندگی برای حفاظت از سرزمین، مردم و ثروت لبنان است.
وی تاکید کرد: تهدیدات اسرائیل درمورد ترسیم مرزهای دریایی بی‌ارزش است. تصمیم و رویکرد ما روشن است و منتظر روزهای آینده هستیم تا براساس آنچه در آینده رخ می‌دهد، عمل کنیم.
دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگری از سخنانش به موضوع فلسطین اشاره کرد و گفت که مساله فلسطین جزء دین و فرهنگ و شرف و آبرو و اعتبار امت اسلام است و در آن جای عقب کشیدن و بی‌طرفی وجود ندارد.
نصرالله خاطرنشان کرد: راهبرد اصلی ما در قبال فلسطین، تکیه بر انقلاب فلسطینیان و مخالفت آنان با عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیست است.
وی در ادامه سوریه را اساس محور مقاومت خواند و گفت: سوریه زیربنای محور مقاومت، جبهه استقامت و تسلیم نشدن در برابر شرط و شروط رژیم  اسرائیل است. سید مقاومت لبنان تاکید کرد: روزبه‌روز بیشتر و بیشتر به درستی تصمیم خود برای رفتن به سوریه متقاعد می‌شویم.
سیدحسن نصرالله اضافه کرد: اگر سوریه بار دیگر با موج دیگری از درگیری و مقابله با تروریسم مواجه شود، از رفتن به سوریه و حضور در میدان‌های نبرد تردید نخواهیم کرد.
دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد: ما در محور مقاومت
 باقی می‌مانیم و روی این محور به‌عنوان یک محور قدرت برای مقابله با پروژه‌های هژمونی و دفاع از مقدسات حساب باز می‌کنیم.
نصرالله در پایان گفت: باید به‌نمایندگی از شما از جمهوری اسلامی ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی قدردانی کنیم که همان روز اول حتی در حیات امام‌خمینی(ره) از ما حمایت کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره اهتمام ویژه‌ای به حزب‌الله داشتند و باید از ایشان تشکر کنیم که در طول این 40سال، 10سال در طول حیات امام و 30سال در مدت رهبری انقلاب اسلامی لحظه‌ای از ما غافل نشد.
وی همچنین گفت: باید از دوستان عزیزمان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر و قدردانی بکنیم که از ابتدا آمدند و با ما بودند و در پادگان‌های آموزشی تجربه‌های خودشان را به ما منتقل کردند و روحیه جنگیدن و شهادت را به ما آموختند.

ارسال نظر