|
شناسه خبر: 9909

روسیه، درباره خطر حمله به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا خواستار برگزاری نشست شورای امنیت شد

بحرانی شدن جنگ اوکراین

سفارت آمریکا از اتباع خود خواست اوکراین را ترک کنند؛ موضوعی که نشان از بحرانی‌تر شدن یا هسته‌ای شدن جنگ اوکراین دارد، کمااینکه دبیرکل سازمان ملل دیروز تاکید کرد که درحال‌حاضر خطر هسته‌ای در بالاترین سطح طی چندین دهه قرار دارد و رجزخوانی هسته‌ای باید متوقف شود.

گویا آمریکا نگران به افول رفتن قدرتش در جهان است و تلاش دارد تا با ایجاد تنش و بحران‌های مختلف، از شکل‌گیری نظم نوین جهانی که قدرت‌های نوظهوری چون روسیه، چین و ایران او را به چالش کشیدند، رهایی یابد.
 
توصیه کاخ سفید به اتباع آمریکایی برای ترک خاک اوکراین
 سفارت آمریکا در اوکراین دیروز مدعی حملات گسترده روسیه به زیرساخت‌های اوکراین شد و در بیانیه‌ای از شهروندان آمریکایی خواست در صورت امکان این کشور را ترک کنند. تارنمای سفارت آمریکا با انتشار بیانیه‌ای آورده است: «وزارت امورخارجه اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه روسیه تلاش‌ها برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی و تاسیسات دولتی اوکراین در روزهای آینده را افزایش می‌دهد». به گفته سفارت آمریکا در کی‌یف، وضعیت امنیتی در سراسر اوکراین به‌شدت بی‌ثبات است و شرایط ممکن است بدون صدور هشدار بدتر شود.
 
درخواست ملی‌گرایان روسیه برای تشدید حملات
 تحولات اوکراین درحالی به‌سمت بحرانی‌تر شدن پیش می‌رود که در هفته اخیر یک اقدام تروریستی در اطراف مسکو روی داد که بر اثر آن، دختر مشاور ضدیهودی پوتین هدف حمله تروریستی قرار گرفت. «داریا دوگین»، دختر الکساندر دوگین، فیلسوف مشهور روسی و مشاور نزدیک به پوتین، در پی انفجار خودروی حامل وی، 
سه روز پیش کشته شد. شواهد اولیه از برنامه‌ریزی برای ترور پدر وی حکایت دارد، چراکه این خودرو متعلق به الکساندر بوده و قرار بود وی سوار آن شود. کشته شدن اخیر داریا دوگینا، دختر الکساندر دوگین، ملی‌گرای تندروی روس در انفجار خودرو، درخواست برخی ملی‌گرایان روسیه برای حملات بیشتر به اوکراین را به‌دنبال داشت. روسیه، اوکراینی‌ها را عامل کشته شدن دوگینا دانسته است، درحالی‌که اوکراین گفته است شاید مرگ وی نتیجه درگیری‌های داخلی در روسیه باشد. ادعای آمریکا برای افزایش حملات مسکو به کی‌یف درحالی عنوان می‌شود که روسیه در روزهای اخیر اعلام کرده که اوکراین تصمیم دارد به نیروگاه هسته‌ای حمله کند. روسیه می‌گوید اوکراین برنامه‌ای برای هدف قراردادن مجدد نیروگاه اتمی زاپوریژیا در دست اجرا دارد؛ از همین رو نماینده روسیه در سازمان ملل خواستار برگزاری نشست شورای امنیت برای بررسی وضع نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اوکراین شده است.
 
احتمال وقوع یک فاجعه هسته‌ای
خبرگزاری ریانووستی روسیه پنج‌شنبه گذشته به نقل از وزارت دفاع این کشور اعلام کرد که اوکراین برای حمله به اطراف نیروگاه اتمی زاپوریژیا در ۱۹اوت و همزمان با حضور «آنتونیوگوترش»، دبیرکل سازمان ملل در این کشور برنامه‌ریزی کرده است. درحالی‌که ارتش اوکراین مدعی است که روسیه در داخل و اطراف نیروگاه زاپوریژیا توپخانه مستقر کرده و اخیرا بارها هدف گلوله‌باران قرار گرفته است یا در مناطق مجاور وجود ندارد.
روسیه پیش‌تر و در پی وقوع گلوله‌باران نیروگاه زاپوریژیا ازسوی کی‌یف، این حادثه را «تروریسم هسته‌ای» توصیف و آن را محکوم کرده بود. دولت روسیه نیز از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد تا درباره حمله نیروهای اوکراینی به نیروگاه اتمی «زاپوریژیا» و پیامدهای ویرانگر احتمالی آن، نشست اضطراری تشکیل دهد. نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگ‌ترین نیروگاه در قاره اروپا، در ماه مارس در کنترل نیرو‌های ارتش روسیه قرار گرفت ولی طی هفته‌های اخیر، مناطق اطراف آن بار‌ها هدف بمباران قرار گرفته و بر نگرانی‌ها درمورد وقوع یک فاجعه هسته‌ای افزوده است. روسیه و اوکراین، یکدیگر را به انجام این بمباران‌ها متهم می‌کنند.
 
گوترش: خطر هسته‌ای در بالاترین سطح قرار دارد
 «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل پس از بازگشت از سفر به اوکراین و ترکیه، دیروز در نشست شورای امنیت گفت: خطر هسته‌ای به بالاترین سطح طی چندین دهه افزایش یافته است. او تاکید کرد: کشورهای با تسلیحات هسته‌ای باید متعهد شوند که اولین طرفی نیستند که بخواهند از آن تسلیحات استفاده کنند. آن‌ها همچنین باید به کشورهایی که تسلیحات هسته‌ای ندارند تضمین دهند که علیه آن‌ها از تسلیحات هسته‌ای استفاده نخواهند کرد و آن‌ها را هم به استفاده از چنین تسلیحاتی تهدید نمی‌کنند و در این زمینه هم شفاف باشند. رجزخوانی هسته‌ای باید متوقف شود.
  
آمادگی ارتش انگلیس 
برای جنگ با روسیه
 حال یک افسر ارشد ارتش انگلیس نیز در اظهاراتی از احتمال اعزام سربازان این کشور به اوکراین برای حضور فیزیکی در جنگ با روسیه خبر داد و از آن‌ها خواست تا خانواده های‌شان را برای آن آماده کنند؛ موضوعی که اگر به‌وقوع بپیوندد قطعا شعله‌های جنگ در اوکراین را افزایش خواهد داد. همچنان‌که بسیاری از کارشناسان درباره ورود کشورهای غربی ازجمله ناتو و آمریکا به جنگ اوکراین هشدار داده و درباره شروع جنگ هسته‌ای یا جنگ‌جهانی سوم ابراز نگرانی کرده‌اند. پیش‌تر نیز «پاتریک سندرز»، فرمانده جدید ستاد کل نیروهای مسلح انگلیس در اظهاراتی تاکید کرده بود که نیروهای انگلیسی باید برای نبرد در برابر روسیه مهیا شوند. سندرز در ماه ژوئن (خردادماه) هشدار داده بود که اکنون زمان حیاتی برای شکل‌دهی ارتشی است که توانایی حضور در میدان نبرد را داشته باشد. انگلیس از آغاز جنگ در اوکراین تاکنون ۲.۷میلیارد دلار کمک‌های نظامی در اختیار کی‌یف قرار داده است. همچنین نیروهای انگلیسی درحال‌حاضر با کمک چندین کشور اروپایی مشغول آموزش نظامیان اوکراینی در خاک انگلیس هستند.
 افزایش کمک‌های تسلیحاتی آمریکا
 آمریکا نیز انتقال تسلیحات خود را به اوکراین افزایش داده و طبیعی است که در چنین شرایطی، وضعیت جنگ کاملا متفاوت شود. در همین زمینه خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از نشریه پلیتیکو نوشته است: آمریکا در بسته کمک‌های امنیتی جدید خود که روز جمعه اعلام کرد، مهمات هدایت‌شونده دقیق اکس کالیبر به اوکراین داده است اما به‌طور دقیق این مهمات علنی نشده است. آمریکا ممکن است سامانه‌های موشکی تاکتیکی ارتش را در اختیار اوکراین گذاشته باشد که می‌تواند قابلیت حمله به پایگاه هوایی ساکی در شبه‌جزیره کریمه را به نیرو‌های اوکراینی بدهد. هفته گذشته، آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا، در توییتی نوشت: ارزش تازه‌ترین بسته کمک‌های امنیتی آمریکا به جای ۷۷۵میلیون دلاری که اعلام شده بود، ۸۱۵میلیون دلار بوده است. بلینکن سپس این توییت را حذف کرد و نوشت بسته کمک‌های امنیتی همان ۷۷۵میلیون دلاری است که قبلا اعلام شده بود.
 
خانعلی‌زاده: غرب نگران پیشروی روس‌ها تا بندر «اودسا» هستند
 «مهدی خانعلی‌زاده»، کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح‌نو با اشاره به شعله‌ورتر شدن جنگ و بحران اوکراین، عنوان کرد: جنگ اوکراین از موضوعاتی است که نماد تغییر در نظام بین‌الملل از آن نام برده می‌شود. چالشگران غربی و شرقی و قدرت‌های نوظهور در حالی با همدیگر درگیر شدند که تلاش دارند تا این نظم و نماد جدید تغییر در جهان را به سود خود تمام کنند.
 ازاین روست که این قدرت‌ها به کشورهای مختلف جهان می‌روند و با تطمیع و تهدید به‌دنبال جذب آن‌ها هستند؛ رویدادهایی که در شمال آفریقا یا کشورهای جنوب‌شرقی آسیا دیده می‌شود.
وی با اشاره به چرایی درخواست سفارت آمریکا در اوکراین برای ترک شهروندانش از این کشور، عنوان کرد: این درخواست آمریکا پس از تروری صورت گرفت که اخیرا در مسکو روی داد. هرچند درباره ترور نظرات زیاد است اما موسس و موید این موضوع این است که اگر این جنگ نظامی تمام شود اما دامنه تاثیرگذاری و عواقب آن در اروپا ادامه می‌یابد. ولی باید گفت که روابط روسیه و اروپا مثل سابق نمی‌شود و این روند تقابل و دشمنی ادامه خواهد داشت.  این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره توطئه غرب علیه نیروگاه هسته‌ای اوکراین، تاکید کرد: احتمال شعله‌ور شدن جنگ و حتی پیشرفت نظامیان روسیه تا بندر اودسا که غرب نگران آن است نیز می‌رود، غربی‌ها نگران کاهش عرضه گندم در این بندر هستند و تلاش دارند تا زمستان سخت و بدون غلات و بدون سوختی را تجربه نکنند.

ارسال نظر