|
شناسه خبر: 9946

فرانسه باتوجه ‌به شرایط سخت اروپا به‌دنبال بازسازی نگاه استعماری خود به قاره سیاه است

تحقیر ماکرون در آفریقا

اظهارات و گام‌های امانوئل ماکرون در روزهای اخیر تبعات زیادی را در داخل و خارج با خود به همراه داشته است؛ از مخالفت‌ها با مواضعش در نخستین جلسه کابینه پس از تعطیلات تابستانی گرفته تا محاصره در الجزایر. رییس‌جمهور فرانسه که این روزها زمستان سخت را چون کابوسی در پیش دارد، ناامید از خوش‌رقصی برای چشم‌آبی‌های آن‌سوی آتلانتیک، از پایان دوران فراوانی با مردم خود سخن می‌گوید؛ سخنانی که بلافاصله با واکنش رقیبان و مردم فرانسه مواجه شد.
درحالی‌که مردم فرانسه نگران کاهش سطح زندگی خود به دلیل افزایش هزینه‌ها به‌ویژه در زمینه انرژی هستند، مقامات این کشور گویا برنامه‌ای برای گذار از بحران‌ها در دست ندارند؛ ماکرون که در این ماه‌ها با هماهنگی با آمریکایی‌ها، دست مردم کشورش را از بازار انرژی روسیه قطع کرده است، جرات تامین آن از کشورهای تحریم‌شده را نیز ندارد؛ از این رو در مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز تنها به دنباله‌روی آمریکایی‌ها بسنده می‌کند و حالا در آستانه فصل سرد گویا به‌دنبال بازسازی نگاه استعماری فرانسویان به قاره سیاه است.
در این راستا، با سفر به الجزایر، رویاهای خود برای گذار از بحران انرژی را در پی می‌گیرد. رییس‌جمهور فرانسه حین دیدار از الجزایر با مخالفت و اعتراض‌های مردم مسلمان این کشور آفریقایی مواجه شد. به گزارش شبکه خبری «تی‌آرتی» «امانوئل ماکرون»، رییس‌جمهور فرانسه در سفر به «اوران» در الجزایر با تظاهرات مردم این شهر روبه‌رو شده است و در فیلم منتشرشده از سفر ماکرون به الجزایر درحالی‌که محافظان ماکرون به‌سرعت او را سوار خودرو کردند، جمعیت شعار «زنده‌باد الجزایر» سر می‌دهند. به‌دنبال این اعتراض‌های مردمی، ماکرون سفر خود را کوتاه و شهر اوران را ترک می‌کند.
 
رویای آفریقایی ماکرون
 اگرچه ماکرون تلاش می‌کند در گفت‌وگو با مردم الجزایر نیت گازی خود را کتمان کند اما این موضوع با گزارش‌ها و واقعیت‌ها انطباق ندارد. در این راستا، رییس‌جمهور فرانسه روز (جمعه) در دومین روز از سفرش به الجزایر در جمع خبرنگاران گفت که موضوع گاز، هدف اصلی سفر او به این کشور نیست؛ البته ماکرون برای دومین بار است که در پنج سال گذشته به این کشور آفریقایی سفر می‌کند و تنش‌های میان الجزیره و پاریس در سال‌های اخیر باعث شده است تا سطح تعاملات دیگر کشورهای اروپایی با این کشور آفریقایی بیشتر از فرانسه‌ای باشد که سابقه استعمار الجزایر را در کارنامه دارد.
اطرافیان رییس‌جمهور فرانسه می‌گویند که دیدارهای این سفر با محوریت جوانان برنامه‌ریزی شده و هدف آن غلبه بر بیگانگی و تنشی است که نزدیک به یک سال بین دو کشور حاکم شده است؛ تنشی که در پس‌زمینه مسائل بحث‌برانگیز بین دو کشور مانند حافظه تاریخی الجزایری‌ها در دوره استعمار فرانسه (۱۸۳۰-۱۹۶۲) و برخی موارد دیگر به وجود آمد. رسانه‌های دیگر اما معتقدند که پس از چرخش بی‌سابقه کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و آلمان به‌سمت الجزایر و خالی کردن پشت اسپانیا که به‌سمت مغرب متمایل شده است، رییس‌جمهور فرانسه به الجزایر سفر می‌کند تا هم تنش‌های اخیر پیش‌آمده را برطرف کند و هم کمک این کشور در بخش انرژی را جلب کند.
 
واکنش ترکیه
 علاوه بر این تیرگی روابط فرانسه با مالی باعث شد تا سربازان فرانسوی پس از 9سال خاک این کشور آفریقایی را به طور کامل ترک کنند تا بیش از پیش شاهد شکست سیاست‌های پاریس در آفریقا باشیم. ماکرون همچنین در جریان سفر به الجزایر گفت که پاریس در معرض حملاتی از سوی شبکه‌های ترکیه‌ای، چینی و روسی قرار دارد تا وجهه این کشور را مخدوش کنند؛ سخنانی که بلافاصله با واکنش ترکیه مواجه شد.
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که اظهارات ماکرون، ترکیه و سایر کشورها را در جریان سفر به الجزایر هدف قرار داده که بسیار مایه تاسف است. بیلجیک خاطرنشان کرد که اگر فرانسه فکر می‌کند واکنش‌هایی علیه آن در قاره آفریقا وجود دارد، تقصیر کشور دیگری است، باید در گذشته استعماری و تلاش‌های خود به‌دنبال علت آن بگردد و این روند را تصحیح کند.
 
دفاع احزاب الجزایر از فلسطین
همچنین یکی از محورهای مخالفت با ماکرون حضور خاخام اعظم یهودیان فرانسه در الجزایر بود. احزاب الجزایری با ورود خاخام اعظم یهودیان فرانسه به‌عنوان بخشی از هیات همراه امانوئل ماکرون مخالفت کردند. احزاب الجزایری طی یک فراخوان تاکید کردند که خاخام اعظم فرانسه به دلیل مواضع
 ضد فلسطینی‌اش، نباید وارد الجزایر شود.
این احزاب در فراخوان خود نسبت‌به خطر همراهی خاخام یهودی در سوءاستفاده از بازدیدهای دیپلماتیک هشدار دادند و بر عدم عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی تاکید کردند. البته کاخ الیزه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «امانوئل ماکرون»، رییس‌جمهور فرانسه قرار است در تلاش برای بهبود روابط متشنج میان دو کشور به الجزایر سفر کند. دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: «امانوئل ماکرون»، رییس‌جمهور فرانسه به‌منظور بهبود روابط تیره میان پاریس و الجزیره از الجزایر دیدار خواهد کرد.
 اگرچه ماکرون خود را بی‌نیاز از گاز الجزایر می‌داند اما بحران انرژی و غذا شاید از مهم‌ترین مولفه‌هایی باشد که پاریس را بار دیگر متوجه این همسایه جنوبی کرده است تا مانند ادوار تاریخی بتواند با غارت این سرزمین به زعم خود فراوانی را برای مردم فرانسه به ارمغان بیاورد. نگاه استعمارگرایانه رییس‌جمهور فرانسه به کشورهای آفریقایی در جهان امروزی قابل دفاع نیست و آن‌ها باید به فکر حل و فصل مشکلات خود از راه‌های بشردوستانه و منطبق با عرف و قواعد بین‌المللی باشند.

ارسال نظر