|
شناسه خبر: 9960

افزایش قیمت گاز، غربی ها را مجبور کرده است به سمت سایر سوخت‌های فسیلی روی بیاورند

بازگشت اروپا به عصر زغال‌سنگ

کشورهای دانمارک، اسپانیا، هلند، پرتغال و فنلاند هم ضرب‌الاجل تعهد خود را سال2030 اعلام کردند کاهش واردات گاز از روسیه موجب افزایش سریع قیمت گاز طبیعی و برق در اروپا شده و به همین علت، ارزش زغال‌سنگ در بازار اروپا طی یک سال گذشته چهاربرابر شده به‌نحوی‌که قیمت یک تن زغال‌سنگ به بیش از 400دلار رسیده است این تنها انگلیس نیست که در بحران انرژی گرفتار شده است؛ برای نمونه، قیمت برق در فرانسه در روز جمعه سپری‌شده به سطحی بی‌سابقه‌ رسید

کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و به‌دنبال آن افزایش قیمت انواع حامل‌های انرژی در قاره سبز، یکی از مهم‌ترین تبعات جنگ اوکراین و تحریم مسکو ازسوی کشورهای اروپایی بوده است؛ اتفاقی که اروپایی‌ها را مجبور کرده تا برای تامین سوخت موردنیاز نیروگاه‌ها به‌سراغ زغال‌سنگ بروند.
اروپا درحالی به‌سمت افزایش استفاده از زغال‌‌سنگ گام برداشته که طرح پایان مصرف زغال‌‌سنگ در کشورهای اروپایی از سه‌سال پیش آغاز شده است. اواسط سال2019 بود که هشت کشور اتحادیه اروپا تعهد دادند استفاده از زغال‌سنگ برای تولید برق را با هدف کاهش آلایندگی هوا تا سال2030 به صفر برسانند و تا سال2050 به تولید آلاینده‌های کربنی پایان دهند. این تعهد بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای پایبندی به مفاد پیمان آب‌و‌هوایی پاریس بود که در سال2015 به امضا رسید. براساس این تعهدات، فرانسه اعلام کرد تا سال2022 استفاده از زغال‌سنگ را متوقف خواهد کرد و ایتالیا و ایرلند سال2025 را در جدول زمانی خود قرار دادند. کشورهای دانمارک، اسپانیا، هلند، پرتغال و فنلاند هم ضرب‌الاجل تعهد خود را سال2030 اعلام کردند. آلمان هم به‌عنوان قدرتمند‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا و اصلی‌ترین منبع آلایندگی در منطقه، در سال2021 اعلام کرد تا سال2045 استفاده از تمامی منابع تولید کربن را متوقف خواهد کرد و ضرب‌الاجل توقف استفاده از زغال‌سنگ را هم 2030 اعلام کرد.

افزایش قیمت انرژی در اروپا
اروپا برای تامین انرژی خود به روسیه وابستگی شدید دارد و تا پیش از جنگ، 40درصد از گاز موردنیاز خود را از روسیه تامین می‌کرد. در همین‌باره و براساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، سال گذشته میلادی(2021) گاز طبیعی روسیه 45درصد از واردات و حدود 40درصد از تقاضای گاز اتحادیه اروپا را تامین کرد. بااین‌حال اروپا با وجود تحریم واردات بخشی از نفت روسیه، تصمیم‌‌گیری برای تحریم گاز این کشور را دائما به آینده موکول می‌‌کند. روسیه در طول جنگ اوکراین، به دلایل و بهانه‌‌های مختلف میزان گاز صادراتی به اصلی‌‌ترین مشتری گاز طبیعی خود یعنی اروپا را کاهش داده یا به ‌کل متوقف کرده است؛ اقدامی که منجر به افزایش بی‌‌سابقه قیمت برق، سوخت و همچنین تورم و هزینه‌های زندگی در اروپا شده است. کاهش واردات گاز از روسیه موجب افزایش سریع قیمت گاز طبیعی و برق در اروپا شده و به همین علت، ارزش زغال‌سنگ در بازار اروپا طی یک سال گذشته چهاربرابر شده به‌نحوی‌که قیمت یک تن زغال‌سنگ به بیش از 400دلار رسیده است.

افزایش درآمد روسیه از فروش نفت و گاز 
روسیه همزمان با یافتن مشتری‌های جدید برای نفت‌وگاز خود توانسته درآمد بیشتری در مقایسه با دوران پیش از جنگ به ‌دست آورد. کرملین در حدی نسبت‌به تحریم‌‌های وضع‌شده ازسوی غرب بی‌‌تفاوت است که حتی پیش‌دستی کرده و در تقابل با تحریم‌های غرب، جریان گاز چندین کشور اروپایی را به بهانه عدم ‌پرداخت بهای گاز با روبل یا به بهانه وجود نقص فنی در خط‌لوله، قطع کرده است.
در چنین وضعیتی، چندین کشور اتحادیه اروپا ازجمله آلمان طی چرخشی که ثابت می‌کند موضوع محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی همواره در درجه چندم اهمیت سیاستگذاری‌ اقتصاد‌های بزرگ جهان قرار دارد، اعلام کرده‌‌اند به‌‌منظور تامین انرژی مجبور به فعال ‌کردن نیروگاه‌های زغال‌سنگ خود هستند. آلایندگی ناشی از افزایش استفاده از زغال‌سنگ در اروپا و حرکت در جهت عکس تعهدات اقلیمی بین‌المللی، نگرانی‌های زیادی به ‌دنبال خواهد داشت.
 
زمستان سخت اروپا 
افزایش بهای انواع انرژی، زمستان سختی را پیش روی این قاره قرار داده است. دمیتری مدودف، رییس‌‌جمهور سابق روسیه اخیرا در پیامی به سران دولتی و دولت‌های اتحادیه اروپا و لحنی کنایه‌آمیز، پیش‌بینی کرد که قیمت گاز در اتحادیه اروپا تا پایان سال به پنج‌هزار یورو می‌‌رسد. وضعیت بغرنج اروپا البته چیزی نیست که صرفا رقیبان اروپا به آن اذعان کرده باشند. برای نمونه اندیشکده‌ای موسوم به «بنیاد رزولوشن» که در زمینه مقابله با فقر فعالیت می‌کند، خواستار اقداماتی اساسی و بنیادی برای جلوگیری از وقوع «یک فاجعه در زمستان» شده که به گفته این اندیشکده، «هم به جیب خانوار‌ها و هم به سلامتی آن‌ها آسیب شدید می‌رساند». دانشگاه یورک انگلیس نیز تصریح کرده که 58درصد از خانوار‌های انگلیسی طی سال آینده با تهدید «فقر انرژی» مواجه خواهند بود.
نشریه بلومبرگ نیز روز پنجشنبه سپری‌شده، با استناد به داده‌های موسسه مشاوره «شرکای بارینگا» گزارش داد که بیش از نیمی از خانوارهای بریتانیایی در زمستان امسال در معرض فقر انرژی قرار خواهند گرفت. این نشریه همچنین درباره ابعاد تاثیر بحران انرژی در انگلیس نوشت: «تاثیر آن بر جامعه از نظر تاثیر بر خانواده‌ها، بیشتر از سقوط سال2008 خواهد بود». روزنامه «ایندیپندنت» نیز در شماره‌27 آگوست(شنبه 5شهریور)، با انتخاب تیتر «بریتانیا با زمستان تاریکی روبه‌رو است» نوشت: «انگلیس با زمستانی تاریک مواجه خواهد شد. قبوض حامل‌‌های انرژی، نیمی از درآمد قشر فقیر را به خود اختصاص می‌دهد. وزرای کابینه انگلیس درباره در خطر بودن جان مردم هشدار می‌دهند».
 
دست نیاز به‌سمت مستعمره سابق 
 این تنها انگلیس نیست که در بحران انرژی گرفتار شده است؛ برای نمونه، قیمت برق در فرانسه در روز جمعه سپری‌شده به سطحی بی‌سابقه‌ رسید و قرارداد سال آینده با افزایش 13درصدی به 1022یورو در هر مگاوات ساعت در بورس انرژی اروپا رسید. بحران تامین انرژی، امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه را بر آن داشت تا هفته گذشته به الجزایر مستعمره سابق این کشور(بنابر برخی گزارش‌ها، 11درصد گاز طبیعی مصرفی در اروپا، توسط الجزایر تامین می‌شود)، سفر کند. در همین‌باره، رادیو «اروپ1» میزان افزایش احتمالی واردات گاز فرانسه از الجزایر، را تا 50درصد پیش‌بینی کرده است. با این‌حال «لو فیگارو» درباره توافق میان فرانسه و الجزایر تصریح کرده است: «این توافق نمی‌تواند همه مشکلات فرانسه را در حوزه انرژی که بهای آن در اروپا به‌شدت افزایش یافته، برطرف کند».
 
آمادگی ایران برای تامین انرژی اروپا 
 محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده کشورمان در واکنش به گزارش ایندیپندنت، با اشاره به بحران خودساخته اروپا در حوزه انرژی تصریح کرد: «رژیم‌های ناتو این بحران را به مردم خودشان تحمیل کرده‌اند. آن‌ها عراق و لیبی را نابود کردند، ایران و ونزوئلا را تحریم‌ کردند و جنگ‌های کثیفی در سوریه و سودان به راه انداختند». مطلب مورد اشاره ازسوی مرندی، در شرایطی است که مقامات ذی‌صلاح کشورمان ازجمله وزیر نفت، بارها از آمادگی کشورمان برای بازگشت سریع به بازار جهانی انرژی و تامین گاز اروپا سخن گفته‌اند. حال باید دید آیا کشورهای اروپایی از میان تامین منافع مردم خود و منافع محافل آمریکایی و صهیونیستی(با هدف برهم‌زدن احیای برجام) کدام را انتخاب می‌کنند.

 

ارسال نظر