|
شناسه خبر: 9970

گزارش

شرمنده‌ام

در پی تعیین ضرب‌الاجل سید مقتدی صدر برای طرفدارانش آرامش به خیابان‌های بغداد بازگشت

پس از یک روز ناامنی در بغداد و تصرف منطقه سبز ازسوی جریان صدر، «سید مقتدی الصدر»، رهبر این جریان روز گذشته با حضور در یک نشست خبری در محل اقامتش در نجف اشرف ضمن عذرخواهی از مردم عراق و انتقاد از رفتار هوادارانش، برای خروج طرفداران خود از تحصن، ضرب‌الاجل تعیین کرد.
 «سید مقتدی الصدر»، رهبر جریان صدر عراق، روز گذشته (سه‌شنبه، ۳۰آگوست) تصریح کرد: از آنچه رخ داده است شدیدا شرمگین و سرافکنده هستم و از مردم عراق به‌دلیل حوادث دیروز عذرخواهی می‌کنم. وقایع رخ‌داده به‌شدت مرا ناراحت کرد. تنها متضرر اتفاقاتی که درحال رخ‌دادن است، عراقی‌ها هستند. قاتل و مقتول هر دو در آتش هستند. سیدمقتدی الصدر تاکید کرد: کشور من پس از اینکه اسیر فساد شد، با تاسف فراوان، اسیر فساد و خشونت شد. چه بد انقلابی است که با خشونت و قتل مخدوش شده است! این انقلاب نیست.
 
انتقاد مقتدی از جریان صدر
 رهبر جریان صدر تصریح کرد: وطن، امروز اسیر فساد و خشونت است. ما امیدوار بودیم که اعتراضات مسالمت‌آمیز باشد، نه با اسلحه. انقلابی که با خشونت مخدوش باشد، انقلاب نیست. من اکنون از انقلاب جریان صدر انتقاد می‌کنم. سرایا السلام شبه‌نظامیانی بی‌شرم هستند. من از نیروهای امنیتی و الحشدالشعبی که بی‌طرف ایستادند، تشکر می‌کنم. از فرماندهی کل نیروهای مسلح نیز قدردانی می‌کنم.
 
کناره‌گیر‌ی‌ام از صحنه سیاسی قطعی است
 وی از «سرایا السلام» و کلیه تحصن‌کنندگان مقابل پارلمان در منطقه سبز عراق خواست که طی ۶۰دقیقه آینده به این تحصن پایان دهند و عقب‌نشینی کنند و گفت: «اگر جریان صدر در عرض ۶۰دقیقه آینده از تحصن خارج نشود، من از جریان صدر برائت می‌جویم و موضع دیگری خواهم گرفت.» رهبر جریان صدر ادامه داد: «من فقط یک شهروند عراقی هستم و کناره‌گیر‌ی‌ام از صحنه سیاسی قطعی است».
 مطیع مرجع خود حائری هستم
  وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره تماس‌ها با سایر رهبران سیاسی گفت: «هیچ تماسی با گروه‌های سیاسی وجود ندارد. من به‌طور کامل سیاست را ترک کرده‌ام و بار دیگر به آن برنمی‌گردم. من مطیع مرجع خود، [آیت‌الله سیدکاظم حسینی] حائری هستم».
از روز گذشته و پس از اعلام کناره‌گیری «سید مقتدی الصدر»، رهبر جریان صدر از سیاست، حامیان این جریان در منطقه سبز در دسته‌های پراکنده در خیابان‌های مختلف به راه افتادند و وارد ساختمان‌های دولتی و حاکمیتی عراق شدند.
پس از تداوم اغتشاشگری آشوبگران حامی جریان صدر در بغداد و ورود گروه نظامی «سرایا السلام» وابسته به این جریان به درگیری‌ها، حملات راکتی و تیراندازی‌ها در نزدیکی منطقه سبز آغاز کرد که تا این حملات تا ظهر روز گذشته ادامه داشت و دست‌کم ۳۰نفر در جریان این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌ و حدود ۷۰۰تن زخمی شده‌اند.
پس از سخنرانی سید مقتدی الصدر، رسانه‌های عراقی خبر دادند که پس از ضرب‌الاجل «سیدمقتدی الصدر» حامیان این جریان منطقه سبز را ترک کردند. در پی این اقدام ممنوعیت رفت‌وآمد نیز که درپی درگیری‌ها و تنش در بغداد آغاز شده بود، لغو شد. علاوه‌بر بغداد، قانون ممنوعیت رفت‌وآمد در دیگر استان‌ها نیز برقرار شده بود.
همچنین پس از سخنان صدر، «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق نیز در پیامی دعوت مقتدی الصدر به آرامش و پایان درگیری و عذرخواهی از مردم عراق را ستود و گفت که همگی باید برای حفاظت از عراق و جلوگیری از تنش، احساس مسوولیت اخلاقی کنند.
اعتراض جریان صدر به فساد سیستماتیک و ناکارآمدی در ساختار قدرت است اما این جریان باید بداند اصلاحات از کف خیابان و اردوکشی نه‌تنها آنان را به خواسته خود نمی‌رساند، بلکه نتیجه عکس می‌دهد. همچنان‌که در همین یک روز در عراق شایعات زیادی در فضای مجازی با هدف تشدید اختلافات و گسترش این درگیری‌ها به تمام نقاط عراق منتشر شد؛ اتفاقاتی که عراق را در خطر تجزیه و ظهور جریانات در سایه همچون داعش و حزب بعث قرار می‌دهد.
 
محمدباقر حکیم، تحلیلگر عراقی: تغییر موضع صدر عاقلانه بود
 «محمدباقرحکیم»، کارشناس مسائل عراق، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تغییر موضع مقتدی صدر و عذرخواهی او از حوادث اخیر، عنوان کرد: نکات مختلفی در حوادث روزهای اخیر عراق وجود داشت. در تغییر موضع آقای صدر باید گفت که ایشان می‌خواست با برخی تاکتیک‌های سیاسی، رقبای انتخابات خودش را تضعیف کند و کار را جلو ببرد، اما اشتباه او زمانی بود که جریان او(التیار الصدری) از پارلمان استعفا داد. آقای صدر فکر می‌کرد که چهارچوب هماهنگی شیعیان نمی‌تواند دولت را معرفی کند. اما وقتی چهارچوب هماهنگی، شیاع السودانی را به‌عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کرد، آقای صدر از قدرت اجتماعی خودش برای مقابله با پارلمان کمک گرفت و حوادثی رخ داد که در دیگر موسسات دولتی نیز شاهد آن بودیم.
کارشناس مسائل عراق تصریح کرد: این اقدامات جریان صدر تا آنجا پیش رفت که آیت‌الله حائری بیانیه‌ای دادند. آیت‌الله صدر بزرگ، در زمان حیات خویش سفارش کردند، پس از مرگ من به آقای حائری مراجعه کنید و ایشان هم روز گذشته در بیانیه‌ای، مقلدان خود را به آیت‌الله خامنه‌ای رجوع دادند. متاسفانه با چراغ سبز و حمایت برخی از عوامل منطقه‌ای، برخی از افراد جریان صدر اقدام به حملات و جنگ خیابانی میان شیعه و شیعه کردند، هرچند آرام‌آرام تنش‌ها کاهش می‌یافت اما شاهد جنگ شیعه با شیعه بودیم و دفاتر حشدالشعبی به آتش کشیده شد و حتی به کاخ ریاست‌جمهوری نیز حمله کردند. جبهه مسلحانه صدر که در یک روز اخیر آغاز شده بود اگر ادامه می‌یافت، خون شیعیان می‌ریخت. تا اینکه آقای صدر تغییر موضع داد و افراد مسلح و معترض را به خانه‌های‌شان فراخواند. تغییر موضعی عاقلانه و رفتاری که عملا از ریختن خون شیعیان عراقی جلوگیری کرد. این اقدام نشان داد که مشکلات موجود در عرصه سیاسی با گفت‌وگو قابل‌حل هستند، نه تقابل مسلحانه. خوشبختانه، جریان شیعه خویشتنداری کردند و پاسخ ندادند و حتی حمله مسلحانه به آن‌ها شد، باز هم پاسخ ندادند و وارد فتنه نشدند. رایزنی‌هایی میان مقامات و گروه‌های سیاسی در روزهای اخیر شد تا اینکه آقای صدر مواضع خودش را تغییر داد و از جنگ شیعه- شیعه در آستانه اربعین جلوگیری شد.

 

ارسال نظر