|
شناسه خبر: 9992

رژه بزرگ دریایی یمن با حضور ۲۵هزار نظامی در دریای سرخ برگزار شد

موازنه قدرت در دریا

روز گذشته بود که دولت نجات ملی یمن تحت رهبری انصارالله رژه بزرگ نظامی و بی‌سابقه‌ای با حضور 25هزار نفر نظامی را در منطقه سواحل غربی این کشور و در استان ساحلی الحدیده، برگزار کرد که در آن از دستاوردهای جدید نظامی این گروه همچون موشک زمین به دریا رونمایی شد.

مانوری بزرگ که حاکی از توانمندی نیروها و توانایی‌های نظامی مقاومت یمن دارد؛ رژه‌ای که پیام قدرت‌نمایی دریایی انصارالله را به شاخ شرقی آفریقا نشان می‌دهد.
نیروی زمینی و دریایی ارتش یمن روز گذشته، رزمایش و رژه نظامی بزرگی را با حضور «مهدی المشاط»، رییس شورای عالی سیاسی این کشور در استان الحدیده، برگزار کرد. ارتش یمن در این رزمایش و رژه نظامی بزرگ با بهره‌گیری از 25هزار نیروی نظامی خود، موشک‌های جدید و دستاورهای نظامی و تسلیحاتی خود را در استان ساحلی الحدیده واقع در غرب این کشور به معرض نمایش گذاشت. در این مراسم، تسلیحات دریایی جدیدی ازجمله موشک‌های زمین به دریای کلاس «فالق۱»، «المندب۲» و «روبیج» به نمایش گذاشته شد.
انصارالله از برگزاری رژه اخیر به‌دنبال تهدیدسازی علیه ناوگان دریایی کشورهای متجاوز است تا با ایجاد موازنه تهدید بتواند محاصره دریایی موجود را از بین ببرد. در جریان این نمایش قدرت و آمادگی نظامی، نیروی دریایی یمن موشک‌های جدید زمین به دریا مدل «فالق1»، «المندب2» و «روبیج» را به نمایش گذاشت و علاوه‌برآن، مین‌های دریایی حفاظت از آب‌های سرزمینی در برابر متجاوزان ازجمله «کرار1، مجاهد، اویس، آصف4» در معرض دید عمومی قرار گرفت.
این رژه نظامی با حضور رهبران انصارالله و سران ارتش و دولتمردان یمنی برگزار شد. مهدی المشاط، رییس شورای عالی سیاسی یمن در سخنانی در این مراسم تاکید کرد: «سطح بالایی که ارتش ما به آن رسیده است یکی از دستاوردهای پایداری در برابر استکبار و تجاوز است». المشاط تاکید کرد: «ما در برابر هر خطری که منطقه ساحل غربی با آن 
مواجه است به ایستادگی ادامه خواهیم داد».
نیروی دریایی یمن، به‌عنوان یک نیروی راهبردی در عرصه جنگ و دفاع در برابر تجاوز دشمنان، نقش مهمی در پیروزی‌های نظامی انصارالله داشته است.
از آغاز جنگ ناجوانمردانه ائتلاف تحت رهبری عربستان‌سعودی علیه یمن در سال2015، نیروی دریایی یمن با شیبی ملایم به‌سمت افزایش تحرکات خود در حوزه مقابله با دشمن حرکت کرد و انصارالله در طول هفت سال گذشته، تجهیزات نظامی دریایی موردنیاز خود را مطابق با آسیب‌پذیری‌های دشمن طراحی و تولید 
کرده است. قایق‌های تندرو انتحاری که در حمله ناوگان نفتی دشمن کارنامه موفقی از خود ثبت کرد و ضربات دردناکی به عقبه تدارکاتی جنگ وارد ساخت، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انصارالله در حوزه دریایی بوده است.
در شهریور سال1400، وبگاه warontherocks نزدیک به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی آمریکا که در حوزه نظامی فعالیت می‌کند؛ در گزارشی از توسعه یگان قایق‌های تندروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ابراز نگرانی کرد. طبق این گزارش، یمنی‌ها از ژانویه۲۰۱۷ تا ژوئن۲۰۲۱، به‌طور مجموع ۲۴حمله دریایی موفق انجام داده‌اند و «تهدید دریایی حوثی‌ها واقعی و 
رو به افزایش است.
شاید بتوان جنگ دریایی برای مقابله با تجاوزگران از سال2016 و با انهدام کشتی اماراتی HSV-2 Swift آغاز شد و توانست عرصه دریا را نیز برای جولان آزادانه کشتی‌های دشمن ناامن کند. در زمستان2017 انهدام ناو پیشرفته المدینه که در گلوله‌باران مناطق مسکونی یمن شرکت داشت، ازسوی قایق‌های بدون سرنشین نیروی دریایی یمن نقطه‌عطفی در جنگ‌های دریای ائتلاف سعودی و یمن به‌شمار می‌رفت. با سوق یافتن قابلیت‌های موشکی انصارالله به‌سمت ساخت موشک‌های ساحل به دریا یا موشک‌های قابل حمل روی قایق‌های کوچک و همچنین استفاده از پهپادهای انتحاری در ماموریت‌های دریایی، قدرت بازدارندگی یمن در حوزه دریایی به‌مراتب قوی‌تر از گذشته خواهد شد؛ موضوعی که با رونمایی انصارالله از جدیدترین دستاوردهای خود در حوزه سلاح‌های دریایی نشان داد که به آن اهتمام ویژه‌ای دارد.
با شکست نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان در عرصه زمینی، اهمیت تداوم محاصره دریایی یمن برای سعودی‌ها بسیار افزایش یافته و دشمن روی فشارهای اقتصادی برای از پای درآوردن مقاومت یمن حساب ویژه باز کرده است.
توقیف کشتی‌های سوخت‌رسان در سواحل یمن ازسوی ائتلاف که برخلاف تعهدات آتش‌بس صورت می‌گیرد، بخشی از استراتژی فشار اقتصادی است که همچنان ادامه دارد. از طرف دیگر، در روزهای گذشته، وزارت آب و محیط‌زیست یمن اعلام کرد که تجاوزات آمریکا و عربستان تعدادی از منابع آبی در الحدیده را به مواد شیمیایی و رادیواکتیو آلوده کرده و منابع آبی در دیگر استان‌های یمن را نیز تخریب کرده است.
عبدالکریم السفیانی، معاون سازمان منابع آب، طی یک کنفرانس مطبوعاتی در این وزارتخانه درباره اثرات تجاوزات ائتلاف بر بخش‌های آب و محیط‌زیست یمن از مارس2015، اعلام کرد که آلودگی شیمیایی به عناصر رادیواکتیو و سنگین در تعدادی از منابع آبی حدیده مشاهده شده است.
السفیانی توضیح داد که در حملات ائتلاف از سال2015 بیش از 2995مورد از تاسیسات آبی ازجمله سدها، موانع، پمپ‌ها، مخازن، کانال‌های آبیاری و شبکه‌های آبیاری تخریب شده است. وی خاطرنشان کرد: براساس آمار سازمان‌های بین‌المللی، بیش از 20میلیون یمنی به آب سالم و آشامیدنی دسترسی ندارند.
تداوم محاصره دریایی به‌طور حتم باید از طریق تقویت توان نیروی دریایی در هم شکسته شود و این موضوع را می‌توان در صدر اهداف نظامی انصارالله اعلام کرد. همچنین فارغ از بحث محاصره دریایی نباید از یاد برد که یمن با برخورداری از موقعیت استراتژیک در اطراف دریای سرخ و کنترل تنگه باب‌المندب محکوم به داشتن قدرت دریایی برای دفاع از منافع خود است. همچنین عواملی چون نزدیکی این کشور به شاخ شرقی آفریقا، 
دارا بودن سواحل طولانی در دریای سرخ و دریای عرب و به تبع آن وجود بنادر مهمی مانند عدن و الحدیده به اهمیت استراتژیکی این کشور افزوده است.
قدرت‌نمایی دریایی انصارالله به‌واسطه برگزاری رژه نظامی اخیر حاوی پیام‌های مهمی به دشمنان است. به‌طورحتم انصارالله با رونمایی از نسل جدید موشک‌های ساحل به دریا و مین‌های دریایی خود، نشان می‌دهد نیروی اصلی حفظ امنیت آب‌های ساحلی و تنگه باب‌المندب در آینده صنعا خواهد بود و حضور بی‌ثبات‌ساز بیگانگان به‌ویژه رژیم‌صهیونیستی که به بهانه ایجاد امنیت در این منطقه مستقر شده‌اند، موقتی خواهد بود.
براساس گزارش رسانه‌های منطقه‌ای، رژیم‌صهیونیستی در سال‌های اخیر با تهدیدسازی از تحولات یمن به سمت تقویت حضور نظامی نامشروع خود در مجاورت تنگه باب‌المندب و حتی جزیره سقطری که امارات به آن دست‌درازی کرده است، روی آورده که عملا تهدیدی علیه منافع دولت نجات ملی یمن محسوب می‌شود.
در این رابطه «عبدالملک بدرالدین الحوثی»، رهبر انصارالله پس از برگزاری این رژه نظامی، خطاب به کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی گوشزد کرد: «آنچه حمل‌ونقل بین‌المللی را تهدید می‌کند، اقدامات وحشیانه شما و لذت بردن از رنج مردم ما و ناوگانی است که در نزدیکی سواحل کشورمان برای محاصره بسیج کرده‌اید.»
 وی همچنین با تاکید بر شکست تلاش‌های دشمنان برای دور کردن یمن از آرمان فلسطین تحت عنوان عادی‌سازی با دشمن «صهیونیستی»، تصریح کرد: امروز کشور ما (در عرصه دفاع از آرمان فلسطین) به‌طور رسمی و مردمی بیشتر حضور دارد و به مواضع دینی اصولی خود در حمایت از مردم فلسطین پایبند است.
همچنین انصارالله از برگزاری رژه اخیر به‌دنبال تهدیدسازی علیه ناوگان دریایی کشورهای متجاوز است تا با ایجاد موازنه تهدید بتواند محاصره دریایی موجود را از بین ببرد. بخش زیادی از تجارت عربستان و امارات به‌ویژه صادرات نفت، از طریق ناوگان دریایی و تنگه باب‌المندب انجام می‌شود.

 

ارسال نظر