|
شناسه خبر: 10010

از آتشی که به جان تالاب انزلی افتاد و اوضاع نابسامان جنگل‌ها و مراتع کشور

در محاصره آتش

داشتیم از مهارشدن آتش تالاب انزلی نفس عمیقی می‌کشیدیم که دیروز آتش‌سوزی کلاردشت هم به آن اضافه شد.

ساعت سه بعدازظهر بود که خبر آتش‌سوزی در جنگل‌های کلاردشت روی خط رسانه‌ها آمد و معلوم شد که صبح دیروز گزارش آتش‌سوزی در جنگل‌های کلاردشت به اداره‌کل منابع طبیعی مازندران نوشهر اعلام شده است. این آتش‌سوزی در ارتفاعات بالادست روستای «پیمبور» اتفاق افتاد و از آنجایی که منطقه سخت‌گذر و خارج از دسترس بود، از مدیریت بحران استان درخواست دو بالگرد برای مهار آتش‌سوزی شد. نیروهای مردمی و منابع طبیعی با ابزار موجود برای خاموش‌کردن آتش به بالای ارتفاعات رفته بودند. بااین‌حال، به‌دلیل سخت‌گذربودن منطقه، نیروی انسانی برای مهار آتش کارآمد نبود.

برای دورکردن زنبورها
علت آتش‌سوزی این‌بار هم عامل انسانی اعلام شد، به‌طوری‌که اعلام شد عده‌ای از بومیان و دامداران برای گرفتن عسل از داخل درختان و برای دورکردن زنبور عسل اقدام به برپایی آتش و دود کردند که آتش به درختان سرایت کرد و نتوانستند مهار کنند. این آتش‌سوزی تا لحظه تنظیم گزارش به حدود دو هکتار از جنگل‌های منطقه خسارت وارد کرد. همین جمعه هفته پیش بود که چهل هکتار از تالاب بین‌المللی انزلی هم زیر آتش سوخت. علت آن هم عمدی و عامل انسانی شناخته شد. آتش‌سوزی از اولین دقیقه‌های بامداد جمعه ۱۱شهریور در قسمت مرکزی تالاب بین‌المللی انزلی در محدوده چراغ‌پشتان آغاز شد و دامنه آتش به‌دلیل نبود دسترسی انسانی و خودرویی به منطقه، گسترش یافت. نیروهای امدادی و آتش‌نشانی و حفاظتی محیط‌زیست و منابع طبیعی و بسیجیان به‌صورت زمینی به نقاط اولیه حریق رسیدند تا دمای محیط را کم و نقاط اولیه را پاک‌سازی کنند، اما شعله‌های آتش با نیروهای امدادگر خیلی فاصله داشت و امکان اطفای حریق به‌صورت زمینی میسر نبود. به همین دلیل سه بالگرد در خاموش‌کردن آتش این تالاب نقشی مهم داشتند. 

به طمع زمین‌ها
آتش‌سوزی سبب ازبین‌رفتن بخشی از اکوسیستم طبیعی منطقه شده و تراژدی زیست‌محیطی را برای چهارمین‌بار در سال‌های گذشته در تالاب انزلی تکرار کرده است. نخستین آتش‌سوزی در تالاب انزلی در 31تیر۱۴۰۱ اتفاق افتاد که حدود پانزده هکتار از این تالاب را در محدوده روستای کوچک‌محله طعمه حریق کرد. این دومین آتش‌سوزی امسال در تالاب انزلی است. تالاب بین‌المللی انزلی در سال۱۴۰۰ شاهد چندین آتش‌سوزی بزرگ بود که در آن بخش وسیعی از نیزارهای روستاهای تالاب انزلی طعمه آتش شدند که همه این حریق‌ها به قصد تصرف زمین‌ها به‌دست سودجویان انجام شد. در سال13۹۸ نیز حدود ۱۰هکتار از نیزارهای تالاب بین‌المللی انزلی به‌وسیله سودجویان به آتش کشیده شد. این تالاب بین‌المللی با مساحتی حدود ۲۰هزار هکتار در سال۱۳۵۴ در فهرست تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر ثبت شد. همچنین سازمان بین‌المللی حیات پرندگان، این تالاب را به‌عنوان زیستگاهی مهم برای پرندگان تشخیص داد. بااین‌حال، هنوز عوامل انسانی دست از خرابکاری در طبیعت و سودجویی به‌نفع خودشان برنداشته‌اند. این موضوع باعث شد کارشناسان از مجازات غیربازدارنده بگویند؛ اینکه سال‌های سال است آتش‌سوزی‌های متعددی در کشور رخ می‌دهد اما مجرمان و عوامل این خرابکاری‌ها مجازاتی می‌شوند که برای بقیه افراد با این نیت، بازدارنده نیست.

حبس در انتظار متخلفان 
بااین‌حال اکبر سبحانی، دادستان بندر انزلی، از شناسایی چهار مظنون در آتش‌سوزی اخیر تالاب انزلی خبر داد و  گفت: پس از تحقیقات مقدماتی در دادسرا دو نفرشان روانه زندان شدند. دادستانی اعلام کرد که باتوجه‌به ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی، افرادی که زمین‌های دولتی را آتش می‌زنند، چنانچه به قصد مقابله با حکومت جمهوری اسلامی ایران نباشد، به حبس از یک تا پنج سال مجازات می‌شوند. حالا سبحانی درباره عاملان آتش‌سوزی‌های گذشته گفته است: در گذشته نیز شاهد آتش‌افروزی‌هایی در بستر تالاب بودیم که پرونده تشکیل شده و آرای خوبی نیز صادر شده است و در اجرای احکام در حال اجراست. بعضی پرونده‌ها نیز تازه به دست ما رسیده و مجازات حبس برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

نابودی بیش از 125هزار هکتار مرتع
اکنون وضعیت جنگل‌های ایران از قرمز هم گذشته است و باید قانون‌گذاران برای تکرارنشدن این‌گونه اتفاقات برخوردهای سخت‌تری نشان دهند. سرانه جنگل در کشور 17صدم هکتار است، درحالی‌که سرانه جهانی جنگل ۶۲صدم هکتار است. همین سرانه، ضرورت توجه به حفظ، احیا و توسعه جنگل‌های کشور را نشان می‌دهد. در هفت سال منتهی به سال13۹۷ بیش از ۱۱هزار آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی ایران ثبت شده که در نتیجه بیش از ۱۲۵هزار هکتار جنگل و مرتع از بین رفته است. نبود تجهیزات اطفای حریق و امدادرسانی هوایی در مواقع آتش‌سوزی نیز باعث شده است میزان خسارات افزایش یابد. آمارها نشان می‌دهد مساحت جنگل‌های ایران در کمتر از پنج دهه، از 18.4میلیون هکتار به ۱۱میلیون هکتار کاسته شده و آنچه هم باقی مانده است، در وضعی نامناسب قرار دارد.

ارسال نظر