|
شناسه خبر: 10029

فوری/این شهرهای ایران تعطیل شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی از تعطیلی فعالیت های مختلف اداری، بانکی و بخش خصوصی امروز و فردا (۱۳ و ۱۴ تیرماه) در این استان به دلیل آلودگی هوا خبر داد.

جواد نظری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: افزایش میزان ریزگردها در آسمان بجنورد مرکز استان، کیفیت هوای این شهر را با شاخص آلودگی ۵۰۰ در وضعیت بحرانی قرار داد و بر این اساس کارگروه اضطرار آلودگی هوا برگزار شد.

وی تصریح کرد: با تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوای خراسان شمالی؛ فعالیت تمامی بخش های خصوصی، دولتی، مراکز فرهنگی، ورزشی، اصناف و بازاریان و بانک های شهرستان های بجنورد، گرمه، جاجرم، فاروج، شیروان و مانه و سملقان در شیفت عصر امروز(۱۳ تیرماه) و فردا تعطیل است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی افزود: اینک دستگاه های مختلف به ویژه اورژانس، دانشگاه علوم پزشکی و جمعیت هلال احمر به حالت آماده باش درآمده اند و سایر دستگاه ها نیز برای خدمات رسانی در شرایط خاص آمادگی دارند.  

وی گفت: گروه های حساس شامل کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار با افزایش غلظت آلاینده ها بیش از سایر دیگران در معرض خطرات جبران ناپذیر هستند،  این افراد در شرایط ناسالم بودن هوا از حضور و فعالیت طولانی مدت در فضای باز خودداری کنند.  

نظری افزود: جولان ریزگردها در آسمان خراسان شمالی امروز افزایش یافته است، البته منشاء این ریزگردها که از روزهای گذشت، ه این استان را تحت تاثیر قرار داده که  بخشی از این آلودگی در داخل و بخشی در خارج از کشور است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: پیش بینی می شود ریزگردها  اواخر وقت فردا سه شنبه از استان خارج و کیفیت هوا بهتر شود.   

فعالیت سنگ شکن ها، کارخانه آسفالت و دیگر واحدهای آلاینده در حاشیه بجنورد، منبع اصلی گرد و غبار و علت مهم آلودگی هوای مرکز خراسان شمالی است.

با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.

آلودگی هوای مرکز خراسان شمالی تنها در یک نقطه از بجنورد قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست مستقر است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق  کشور واقع است.

ایرنا

ارسال نظر