|
شناسه خبر: 10043

تعداد زیادی از مردم برای راهپیمایی اربعین با وجود حضور در مناطق مرزی پس از بسته شدن مرزها نتوانستند به عراق بروند

زائران را دریابید

امسال نیز همانند سال‌های گذشته زائران کربلا برای خرید بلیت و همچنین عبور از مرز با مشکلات زیادی روبه‌رو شدند.

در داخل برخی ایرلاین‌ها و پایانه‌های مسافربری از فروش بلیت خودداری کردند و در مرز ایران و عراق نیز به دلیل ازدحام بسیار بالای جمعیت و نبود توان در مدیریت مردم ازسوی کشور عراق، بسیاری از مردم پشت مرز معطل ماندند. آن هم در شرایطی که هوا بسیار گرم است و امکانات اقامتی مناسب نیز برای این تعداد از جمعیت تعبیه نشده بود. در نهایت بروز مشکلات بسیار سبب شد تا وزیر کشور اعلام کند که مرزهای کشور به‌سمت عراق مسدود شده است؛ چراکه مسوولان عراقی امکان انتقال و سرویس‌دهی با این حجم از زائر را در مرزها ندارند.
با فرارسیدن اربعین حسینی، شور غیرقابل وصفی شیعیان و دوستداران حضرت اباعبدالله(ع) را دربرمی‌گیرد. ایرانیان نیز همیشه جزو دوستداران پرشمار اباعبدالله(ع) هستند که در این روز به زیارت حرم آن حضرت می‌روند اما هر سال مشکلات تکراری چالش‌هایی را ایجاد می‌کند. در اولین خبرها از بروز مشکلاتی برای انتقال زائران، رییس پلیس‌ راهور ورود اتوبوس به خوزستان، ایلام و کرمانشاه را ممنوع اعلام کرد و گفت: از روز جمعه 18شهریورماه صدور صورت وضعیت برای اتوبوس‌ها به‌سمت مرزها متوقف شده است.
بنا بر اعلام مدیرکل حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری‌ و حمل‌ونقل جاده‌ای، در صورت لغو اعزام ناوگان جاده‌ای به سمت مرزها، مطابق تصمیم ستاد اربعین درخصوص استرداد هزینه بلیت عمل خواهد شد.
باقر جوان توضیح داد که در صورت لغو اعزام ناوگان جاده‌ای به‌سمت مرزها، مطابق تصمیم ستاد اربعین درخصوص استرداد هزینه بلیت عمل خواهد شد.
همچنین نماینده تام‌الاختیار وزیر و دبیر اجرایی ستاد اربعین وزارت راه‌وشهرسازی از زائران خواست باتوجه‌به بسته بودن مرزهای زمینی از مراجعه به فرودگاه‌ها خودداری کنند.
حسین مذنب با بیان اینکه تنها زائرانی از طریق مرز هوایی و فرودگاه‌ها اعزام می‌شوند که از قبل بلیت را تهیه کرده باشند، تاکید کرد: به‌هیچ‌وجه در فرودگاه‌های کشور بلیت فروخته نمی‌شود و زائران نیز از مراجعه به فرودگاه‌ها خودداری کنند.
مذنب گفت: درحال‌حاضر ۱۷فرودگاه در کشور برای اعزام زائران از طریق ناوگان هوایی اعلام آمادگی کرده‌اند که در این زمینه آماده افزایش تعداد پروازها در ۲۱فرودگاه کشور هستیم. روز گذشته نیز ۳۱پرواز برای انتقال زائران به نجف انجام شده است.
 
افزایش گرمازدگی 
 همزمان سخنگوی اورژانس بیشترین علت مراجعه زائران حسینی به اورژانس را گرمازدگی اعلام کرد. مجتبی خالدی با اشاره به افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان زائر به مرزهای صفر کشور نسبت‌به روزهای گذشته اظهار کرد: تاکنون ۱۰هزار و ۲۵۲نفر به نیروهای اورژانس مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۴۲۶نفر به مراکز درمانی اعزام شده است. همچنین ۳۵نفر از مصدومان زائر نیز از کشور عراق به ایران منتقل شده است.
خالدی خاطرنشان کرد: باتوجه‌به پیش‌بینی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین بیشترین مراجعات مربوط به گرمازدگی است و شاهد افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به اورژانس هستیم.
او با بیان اینکه گرمازدگی جدی است، بیان کرد: درخواست ما از زائران این است، آب بیشتر بنوشند، از کلاه و لباس روشن استفاده کرده و در ساعت خنک نسبت‌به پیاده‌روی اقدام کنند.
محمد سبزه‌زاری از اداره کل هواشناسی خوزستان گفت: میزان رطوبت در هندیجان۹۲، شادگان و آغاجاری۹۱، بندر ماهشهر۸۹، رامهرمز۸۷، امیدیه و ایستگاه کشاورزی اهواز۸۶، بستان۷۷، صفی‌آباد دزفول۷۵، اهواز و شوش۷۳، شوشتر۷۱، بهبهان۶۹ و گتوند ۶۸درصد گزارش شده است.
پدیده شرجی در دو هفته اخیر بر خوزستان حاکم شده به‌گونه‌ای که میزان رطوبت در برخی نقاط استان از ۹۰درصد عبور کرده است. براساس هشدار سطح زرد هواشناسی خوزستان، جنوبی‌شدن جریانات جوی در بعدازظهرها و بالا بودن شاخص‌های ناپایداری از روز دوشنبه تا جمعه هفته جاری برای خوزستان پیش‌بینی شده است. نوع مخاطره آن شامل افزایش رطوبت در بعدازظهرها، شرایط همرفتی و ابرناکی و احتمال رگبار و رعد و برق پراکنده، تندباد لحظه‌ای و گردوغبار همرفتی و موقتی است.
 
ارسال دارو برای زائران اربعین
 همزمان بهرام دارایی، رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سازمان غذا و دارو برنامه‌ریزی مناسبی برای تامین داروهای موردنیاز زائران اربعین حسینی انجام داده است افزود: در موکب‌های درمانی مشکل کمبود دارو نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه سرم موردنیاز برای موکب‌ها نیز تامین شده است، ادامه داد: زائران باید در این مراسم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کرده و از آب‌های آشامیدنی سالم و بسته‌بندی‌شده استفاده کنند.
جانشین معاون هماهنگ‌کننده فراجا، اوج بازگشت زائران اربعین را ۱۸ تا ۲۴ شهریورماه اعلام کرد و گفت: باتوجه‌به انبوه جمعیت و مدیریت زمان در موج بازگشت، پیش‌بینی می‌شود روزانه به ۸۰۰ دستگاه اتوبوس نیاز باشد.
 
همه مرزهای عراق بسته شد
 و در نهایت بعد از بروز مشکلات بسیار مرزهای باشماق، مهران، خسروی، تمرچین، شلمچه و چذابه تا اطلاع ثانوی بسته شدند. همچنین تمامی پارکینگ‌های پایانه‌های مرزی پر شده است. تصمیمی که علت آن نبود امکانات در کشور عراق عنوان شد. احمد وحیدی، وزیر کشور با اشاره به اینکه مرزها شب گذشته بسته شده است، گفت: درحال‌حاضر در پایانه مهران هستم و در اینجا تعدادی از زائرانی عازم کربلا هستند که از روز گذشته در مرز بوده‌اند و در حال انتقال هستند.
وی افزود: با توجه‌به اینکه دیروز و شب گذشته حجم بسیار زیادی از مردم به مرز آمده بودند و دوستان عراقی ظرفیت لازم برای عبور آن‌ها از مرز را ندارند، به همین دلیل پشت گیت‌ها معطل ماندند و اذیت شدند. به همین دلیل مرزها تا زمانی که عراقی‌ها بتوانند سرعت لازم برای سرویس‌دهی به زائران و انتقال آن‌ها با اتوبوس را داشته باشند، بسته شده است. وزیر کشور با اشاره به اینکه درحال‌حاضر هوا بسیار گرم است، گفت: صلاح نیست تجمعات زیادی در مرزها داشته باشیم و نگران سلامت مردم هستیم؛ به همین دلیل افرادی که از مبدأ هنوز حرکت نکرده‌اند راه نیفتند چون ازدحام زیاد است.
وحیدی گفت: اگر توانستیم به‌طور مناسبی افراد را از مرز عبور دهیم و عراقی‌ها نیز توانستند به‌سرعت آن‌ها را آنسوی مرز با اتوبوس عبور دهند در این صورت مجددا مرزها را باز و به مردم اعلام می‌کنیم که مرز باز شده است. وزیر کشور گفت: درحال‌حاضر مردمی که در ایلام و در مرز هستند عبور داده می‌شوند و باتوجه‌به اینکه گرما زیاد است، حتما بچه‌های کوچک و سالمندان حضور نداشته باشند؛ چراکه درحال‌حاضر حتی جوانان هم به‌دلیل گرمای زیاد دچار مشکل می‌شوند. وی تاکید کرد: با پلیس هماهنگی‌های لازم انجام شده و در همه نقاط و راه‌ها به مردم تذکر داده می‌شود و آنهایی که خارج از استان‌های مرزی در تردد هستند، کنترل کنند تا دیگر راه را ادامه ندهند؛ چراکه در استان‌های مرزی عبور خیلی کند است و باید در ترافیک زیادی بمانند. وحیدی با اشاره به اینکه همه ارگان‌ها مانند نیروی انتظامی، استانداری و هلال احمر بسیج هستند، گفت: جمعیت بسیار فراوانی در استان‌های مرزی وجود دارد. به مجرد اینکه دوستان عراقی برای سرویس‌دهی آماده شدند به مردم اعلام می‌کنیم اما تا آن زمان به مرزها مراجعه نکنند؛ چراکه به جاده‌های قفل‌شده برخورد کرده و اذیت خواهند شد و ما شرمنده آن‌ها خواهیم شد به همین دلیل می‌خواهیم که نیایند.

 

ارسال نظر