|
شناسه خبر: 10060

مرزها برای پذیرش زائران اربعین همچنان بسته است

به شوق زیارت

پیاده‌روی اربعین حرکت شمار زیادی از مسلمانان شیعه به‌سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به‌منظور جمع شدن آن‌ها در چهلمین روز پس از سالگرد شهادت امام‌حسین(ع)، سومین امام شیعیان در واقعه عاشورا و بزرگ‌ترین نماد همبستگی شیعیان در سراسر دنیاست.

در تقویم شمسی روز اربعین۱۴۰۱ با شنبه ۲۶شهریور ۱۴۰۱ برابر است. مردم کشور ما اعم از پیر و جوان خردسال و بزرگسال بیش از 10روز است که به مناسبت این حادثه بزرگ تاریخی همگام و همسفر با دیگر شیعیان جهان به‌سوی سرای عشاق، حرم مطهر امام‌حسین(ع) رهسپار شدند و پیام حق را لبیک گفته‌اند. سیل جمعیت به‌سمت مرزهای تمرچین، باشماق، خسروی، مهران، چذابه و شلمچه باعث شده از روز گذشته (۱۸شهریور) پذیرش زائران ازسوی طرف عراقی با محدودیت مواجه و مرزها بسته شود؛ وضعیتی که تا زمان عادی شدن شرایط همچنان ادامه دارد. به دنبال این تصمیم طرف عراقی که پیش از این متعهد شده بود عملیات اعزام زائران به‌سمت شهرهای نجف و کربلا را انجام دهد و اینک با مواجهه شدن حجم بالای زائران و پیش‌بینی نکردن بستر مناسب برای انتقال زائران در آن سوی مرز قادر به خدمات‌رسانی نیست، ستاد اربعین اعلام کرد که دوستداران سالار شهیدان برای جلوگیری از ازدحام و گرمازدگی تا اطلاع ثانوی به مرزها مراجعه نکنند.

البته ذکر این نکته هم برای زائران شرکت در راهپیمایی اربعین لازم است که مسوولان کشورمان درحال رایزنی با نیروهای مرزبانی عراقی هستند تا در اولین فرصت مشکلات پیش‌آمده رفع شده و اعزام دوباره زائران از سر گرفته شود. براساس آخرین خبرها از وضعیت مرزهای کشورمان، رییس‌جمهور صبح دیروز طی تماس تلفنی با حسن بهرام‌نیا، استاندار ایلام در جریان وضعیت مرز مهران و زائران قرار گرفت و ضمن تاکید بر رعایت شأن و منزلت زائران از وی درخواست کرد که همه امکانات لازم برای تسهیل در تردد زائران و خدمات‌رسانی به آن‌ها در این مرز به کار گرفته‌ شود. حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در این گفت‌وگو همچنین بر رفع مشکلات و تسریع در امر خدمت‌رسانی به زائران تاکید کرد.
وزیر کشور نیز در جریان بازدید از مرز خسروی با اشاره به اینکه ازدحام جمعیت در مرزها زیاد است، بار دیگر تاکید کرد: ظرفیت پذیرش زائران جدید در مرزها وجود ندارد از این رو از مردم درخواست می‌شود به سمت مرزها حرکت نکنند.
احمد وحیدی اظهار داشت: این ازدحام جمعیت مربوط به زائرانی است که قبلا در پایانه‌های شهرهای اطراف مانند قصرشیرین، اسلام‌آبادغرب و سرپل‌ذهاب وجود داشتند و با تلاش استاندار، مرزبانی و سایر مسوولان این زائران بدون مشکل به‌سمت عراق هدایت می‌شوند.
وی با بیان اینکه گرمای هوا بسیاری از زائران را اذیت می‌کند، افزود: تلاش می‌کنیم زائرانی را که از قبل به‌سمت مرزها حرکت کرده بودند با مدیریت خوبی عبور دهیم.
رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی هم ساعتی قبل با اعلام اینکه شرایط امسال عراق با سال‌های قبل مقداری متفاوت است و هوا در این کشور به‌شدت گرم و ظرفیت‌های آن‌ها درحال تکمیل شدن است، از زائران اربعین خواست به‌هیچ‌وجه به مرزها مراجعه نکنند.
سیدمجیدمیراحمدی ساعتی قبل با بیان اینکه تاکنون دومیلیون و ۲۰۰هزار نفر زائر از کشور عازم کشور عراق شده‌اند، افزود: همچنان تاکید و اصرار ما از زائران این است که به‌هیچ‌وجه به مرزها مراجعه نکنند.
وی درمورد مرز خسروی نیز با اشاره به اینکه در این مرز شاهد ازدحام زوار هستیم، گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید شده که زوار مراجعه نکنند اما این مراجعه وجود دارد و ما دوست نداریم که زوار اذیت شوند و مشکلی برای آن‌ها پیش بیاید.
رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی در ادامه با بیان اینکه ماموران مستقر در مرزها درحال انجام وظیفه هستند و درنهایت ادب و احترام با زوار برخورد می‌کنند، گفت: ما آنچه را توصیه می‌کنیم به‌خاطر رفاه، آسایش و سلامت خود زوار است و آرزو می‌کنیم که حتی یک نفر در این‌سوی مرز باقی نماند و همه زوار و عاشقان زیارت بتوانند عازم کربلا شوند اما مهم این است که سلامت و امنیت لازم برای آن‌ها تامین شود.
میراحمدی افزود: درحال تلاش برای خروج زوار موجود در مرز خسروی هستیم اما این کار بسیار سخت و دشوار است و طرف عراقی بسیار معترض است و می‌گوید قرار نبوده این همه جمعیت به این شکل وارد عراق شود و ما هماهنگی را انجام می دهیم تا تسهیل شود.

جدیدترین آمار ورود و خروج زائران اربعین

شمار زائرانی که تا روز جمعه یعنی دیروز به گذرگاه‌های مرزی میان عراق و ایران وارد و از این گذرگاه‌ها خارج شده‌اند به شرح زیر است:
 گذرگاه مرزی زرباطیه (مهران): 
۹۴۹.۴۱۷ زائر وارد عراق شده و ۱۸۳.۷۱۶ زائر از عراق
 خارج شده‌اند.
 گذرگاه مرزی شلمچه: 
۵۲۴.۹۸۵ زائر وارد عراق و ۹۵.۱۲۲ زائر خارج شده‌اند.
 گذرگاه مرزی الشیب (چذابه): 
۲۲۲.۰۲۸ زائر وارد و ۵۴.۸۶۷ زائر خارج شده‌اند.
 گذرگاه مرزی المنذریه (خسروی):
 ۱۴۲.۲۶۹ زائر وارد و ۱۲.۳۹۷ زائر خارج شده‌اند.
 گذرگاه مرزی سفوان (کویت):
 ۱۳.۸۷۴ نفر وارد و ۵.۸۳۲ زائر خارج شده‌اند.
 فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف: 
۷۴.۷۰۳ زائر وارد شده‌اند.
 فرودگاه بین‌المللی بغداد:
 ۶.۶۶۲ زائر وارد شده‌اند.
 در مجموع ۱.۹۳۳.۹۳۸ زائر وارد عراق و ۳۵۱.۹۳۴ زائر
 تا روز گذشته از عراق خارج شده‌اند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر