|
شناسه خبر: 10071

در مسیر کاروان جامانده‌های اربعینی

مرضیه کیان خبرنگار

همانطور که سیل نذورات ازسوی مردم برای پذیرایی در مسیر نجف به کربلا روانه شده است تا در کنار موکب‌داران عراقی به زائران خدمت‌رسانی کنند، بسیاری از نذورات نیز جهت پذیرایی از جاماندگان حسینی توزیع می‌شود تا همان حال و هوای پیاده‌روی اربعین در عراق را تداعی کند؛ چه بسا که پخش نذورات در ایران و عراق فرقی ندارد و راه، همان راه است و نیت، همان نیت.
 سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جهت نظم بخشیدن به توزیع نذورات، پویش «نذر اربعین» را به راه انداخته است. در این پویش که با هدف رساندن نذورات به جاماندگان و عزاداران حسینی در مسیر پیاده‌روی اربعین برگزار می‌شود، از بانوان داوطلبی که تمایل دارند با پخت نذری یا توزیع آن در این مراسم مشارکت کنند، دعوت به عمل می‌آید و اینجاست که باز هم نقش زنان در تدارکات خودنمایی می‌کند؛ بانوان داوطلب می‌توانند نذورات خود را در قالب کیک، لقمه و… در روزهای جمعه ۲۵ و شنبه ۲۶شهریور به یکی از موکب‌های مشخص‌شده تحویل دهند. این نذورات در روز راهپیمایی در ۱۴نقطه در بین زائران توزیع می‌شود.
ناگفته نماند که تمامی نذورات مردمی را نمی‌توان در قالب این پویش گنجاند؛ چراکه تنوع نذر‌ها بالاست و بسیاری از افراد تمایل دارند خودشان نذری‌ها را به دست جاماندگان حسینی برسانند و حس دوطرفه را دریافت کنند. در ضمن در طرح پویش «نذر اربعین» فعالیت‌های دیگری همچون تولید دست‌سازه نمدی برای کودکانی که در مراسم جاماندگان اربعین تهران شرکت می‌کنند، انجام شد.

 

ارسال نظر