|
شناسه خبر: 10100

مسوولان کشور بر پی گیری موضوع درگذشت مهسا امینی تاکید کردند

تلخ و دردآور

مهسا امینی، دختر ۲۲ساله سقزی که به تهران سفر کرده بود براساس اطلاعیه پلیس تهران بزرگ، «روز سه‌شنبه مورخ ۲۲شهریورماه جاری به همراه تعدادی از افراد به‌دلیل پوشش نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و به‌منظور حضور در کلاس توجیهی به یکی از مقرهای پلیس هدایت شده بود که وی در جمع سایر مراجعه‌کنندگان در سالن اجتماعات به‌طور ناگهانی بیهوش شد و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل شد که متاسفانه اقدامات درمانی مثمرثمر واقع نشد و روز جمعه، جان خود را از دست داد.»

نیروی انتظامی فیلم حضور مهسا امینی در مقر پلیس و لحظه از هوش رفتن او در کلاس را منتشر کرد. در اطلاعیه مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ دراین‌باره آمده است: تصاویر ضبط‌شده دوربین‌های مداربسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رؤیت خانواده وی رسیده است. توضیح اینکه براساس رسیدگی دقیق به‌عمل‌آمده از زمان انتقال وی به خودرو و همچنین در مکان مزبور هیچ‌گونه برخورد فیزیکی با وی انجام نشده است.
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور هم به وزیر کشور دستور داده است که علت و جزئیات حادثه را با فوریت و دقت به‌صورت ویژه بررسی و نتیجه را گزارش کند.
احمد وحیدی، وزیر کشور نیز با اعلام اینکه علت دقیق فوت مهسا امینی بعد از بررسی‌ها اعلام می‌شود، گفت: از افراد خواهشمندم تا زمان نتیجه کامل اظهارنظر نکنند. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران هم با اعلام اینکه کمیسیون ویژه‌ای علت فوت مهسا امینی را بررسی کرده است، گفت: نتیجه بررسی‌ها و علت فوت به مقام قضایی ارسال می‌شود.
درنهایت اینکه دوباره پزشکی قانونی اعلام کرد که؛ «باتوجه‌به اینکه آزمایش‌های انجام‌شده بخشی آسیب‌شناسی است، حدود دو الی سه هفته فرایند آزمایش‌ها انجام می‌شود و پس از این مدت علت فوت به مقام قضایی اعلام می‌شود.»
اما خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه علت فوت مهسا امینی را اعلام کرد. «نتایج بررسی اولیه پزشکی قانونی درباره علت فوت مهسا امینی نشان می‌دهد که وی به‌علت سکته قلبی فوت کرده است.
 مهسا امینی به دنبال ایست قلبی توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شد و پس از احیا در فاصله دو ساعت، دو مرتبه دیگر نیز ایست قلبی کرده که مجددا احیا شده است. در سی‌تی‌اسکن مغزی علایمی مبنی بر هیدروسفال بودن (عارضه قبلی) گزارش شده است. وی در پنج‌سالگی هم تومور مغزی عمل کرده و مبتلابه بیماری صرع و دیابت نوع یک بوده است.
نامبرده مجددا بعدازظهر روز جمعه ایست قلبی می‌کند و نهایتا پس از ۴۵دقیقه عملیات احیای قلبیcpr، به‌علت ایست قلبی ریوی فوت می‌کند. این رسانه در ادامه نوشت: پیش از این برخی رسانه‌ها علت فوت را ضرب‌وشتم توسط پلیس اعلام کرده بودند اما پلیس ویدیویی از دوربین مداربسته در لحظه از حال رفتن وی منتشر و اعلام کرد هیچ برخورد فیزیکی با او انجام نشده است.
 
ورود مجلس 
همچنین محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ماموریت داد تا همه ابعاد حادثه رخ‌داده برای «مهسا امینی» را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.
او طی پیامی گفت: اتفاق تلخ اخیر برای یکی از بانوان در یکی از بخش‌های پلیس تهران، سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تاسف شدید اینجانب شد. در این زمینه ضمن تاکید بر اینکه فصل‌الخطاب همه برای موضوعات مختلف از جمله مسائل اجتماعی و فرهنگی باید عمل به قانون و رفتار قانون‌مندانه باشد، به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ماموریت می‌دهم همه ابعاد این موضوع را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند. درصورتی‌که در گزارش کوتاهی و تقصیری مشاهده شد، در گزارش ارائه‌شده،  الزامات لازم برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد موردتوجه قرار گیرد.
 
 قابل اغماض نیست
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از پیگیری‌ها درخصوص حادثه رخ‌داده برای مهسا امینی از نیروی انتظامی خبر داد.
فاطمه قاسمپور، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص حادثه رخ‌داده‌شده درباره مهسا امینی گفت: درباره آنچه بر خانم مهسا امینی گذشته، بلافاصله با نیروی انتظامی صحبت کردم. مسوولان نیروی انتظامی توضیحاتی دادند. پزشکی قانونی و بازرسی هم در این زمینه ورود کرده‌اند. منتظر گزارش مراجع قضایی هستیم. مساله آن است که آنچه رقم خورده، به هر علت، قابل اغماض نیست. وی با بیان اینکه «در ماه‌های اخیر مواردی از برخورد گشت ارشاد رسانه‌ای شده و هر بار نیز نیروی انتظامی توضیحاتی داده است»، افزود: این اتفاقات حتی اگر به‌خاطر اشتباه موردی رخ داده باشد، نشان‌دهنده ضرورت بازبینی فرایندهاست. مساله حجاب و مصوبات ۴۲۷ و ۸۲۰ بر اهمیت فرهنگ‌سازی در این زمینه تاکید دارد که کمتر مورد توجه مجریان است.
وی خاطرنشان کرد: ما هم از اخباری که به‌صورت غیررسمی منتشر شده متاثر هستیم و پیگیر شفاف شدن دقیق مساله هستیم. وزارت کشور هم در زمینه شفاف شدن موضوع و پیگیری مساله با قاطعیت عمل کند.

پرونده در دست قوه قضاییه
رییس‌کل دادگستری تهران از نماینده ویژه وزیر کشور و پزشکی قانونی خواست هرچه سریع‌تر گزارش‌های خود را به قوه‌قضاییه ارسال کنند تا روند بررسی پرونده خانم مهسا امینی تسریع شود.
القاصی‌مهر پس از صدور دستور بررسی پرونده علت فوت مهسا امینی در هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی، از نماینده تعیین‌شده وزیر کشور و کارگروه مربوطه در پزشکی قانونی خواست در اسرع وقت گزارش‌ها و جمع‌بندی‌های خود را به قوه‌قضاییه ارسال کنند.
براساس این گزارش، رییس کل دادگستری تهران تاکید کرده روند بررسی‌های دقیق قضایی از همان ساعات اولیه وقوع این اتفاق آغاز شده است.
القاصی‌مهر همچنین تصریح کرد: نتیجه بررسی‌ها در مراحل مختلف اطلاع‌رسانی خواهد شد و مردم شریف مطمئن باشند قوه‌قضاییه و مدعی‌العموم پیگیر این موضوع هستند و این پرونده به‌صورت ویژه، سریع و دقیق مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.
 

 

ارسال نظر