|
شناسه خبر: 1334

رحمانی فضلی:

جریمه ۵۰۰ هزار خودرو در بازه ۹ شب تا ۴ صبح

وزیر کشور گفت: نیروی انتظامی گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص مدیریت ترددهای جاده‌ای و شهری ارائه کرد که در این زمینه حدود ۵۰۰ هزار خودرو در بازه ساعت ۹ شب تا ۴ صبح جریمه شده‌اند.

به گزارش صبح نو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در حاشیه چهارمین جلسه اصلی قرارگاه، در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در دو هفته گذشته بر اساس پروتکل‌های بهداشتی امکان برگزاری جلسات اصلی قرارگاه فراهم نبود، اظهار کرد: در این مدت جلسات محدودی با کمیته‌های مختلف داشتیم و اقدامات، عملکرد و برنامه‌های کمیته‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در جلسه امروز، عملکرد اجرای طرح جامع محدودیت ها از یکم تا ۱۸ آذرماه بررسی شد، گفت: مجموعه اقداماتی که در قالب طرح هوشمند محدودیت‌ها انجام شده بود، بررسی و همه دستگاه‌ها در خصوص اقدامات خود گزارشی ارایه کردند. به صورت کلی در تمام موارد همکاری‌ها خوب بوده و همه دستگاه‌های اجرایی در عمل باهم هماهنگ بودند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی در همین راستا تاکید کرد: هدف کاملاً مشخص، و مسیر کار و طرح روشن است و به ویژه مردم خوب ما در این مدت همکاری‌های خوبی داشتند، به همین دلیل بر اساس گزارشی که امروز داده شد، از ۱۶۴ شهر قرمز به ۳۴ شهر قرمز رسیده‌ایم که امیدواریم وضعیت این ۳۴ شهر هم به مرور به نارنجی و زرد شود.

وی با بیان اینکه امروز مروری به عملکرد دستگاه‌های مختلف داشتیم، افزود: وزارت بهداشت اقدامات انجام شده را توضیح داد. نیروی انتظامی گزارش بسیار خوبی از اقدامات انجام شده در خصوص مدیریت ترددهای بین جاده‌ای و همچنین ترددهای داخل شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر بعد از ساعت ۲۱ ارائه کرد که در این زمینه حدود ۵۰۰ هزار خودرو در بازه ساعت ۹ شب تا ۴ صبح جریمه شده‌اند.

وی افزود: واقعاً راضی نیستیم که حتی یک مورد خودرو نیز جریمه شود ولی زمانی که همه مردم رعایت می‌کنند ولی عده‌ای رعایت نمی‌کنند، ناگزیر به اعمال قانون هستیم.

رحمانی‌فضلی همچنین در خصوص پلمپ کردن برخی از واحدهای صنفی گفت: البته تعداد واحدهای پلمپ شده زیاد نبوده اما همین تعداد کم هم برای ما رضایت بخش نیست و امیدواریم همه مردم در همه فعالیت‌ها به این مسائل دقت کنند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا اظهار کرد: در حوزه کنترل، رصد و رهگیری مبتلایان، اقدامات خوبی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت راه و شهرسازی انجام شده است که تمام این موارد در حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی رصد می‌شود.

وی تصریح کرد: از این هفته اعلام کردیم که در تمام ادارات و دستگاه‌های اجرایی اعم از قوه مجریه، قضاییه و مقننه باید ارائه خدمات با ارائه کارت ملی انجام گیرد و هر فرد کارت ملی خود را به همراه داشته باشد و پس از کنترل اولیه کارت ملی، به افراد خدمات داده می‌شود.

رحمانی فضلی گفت: برنامه‌ای تعیین شده بود که همه دستگاه‌های اداری می‌بایست خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه کنند که در این زمینه وزارت راه و شهرسازی بهترین عملکرد را داشته است. البته سایر دستگاه‌ها هم در این زمینه کار کرده‌اند.

وی اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد که سازمان اداری و استخدامی با وزارت ارتباطات و دستگاه‌های مرتبط جلسه بگذارند و تمامی دستگاه‌ها باید گزارش عملکرد و زمان‌بندی طرح خود در زمینه الکترونیک کردن ارائه خدمات خود به ما ارائه کنند.

وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه در جلسه امروز مباحث پشتیبانی، نیروی انسانی، مالی و امکانات و تجهیزات وزارت بهداشت مطرح شد، افزود: وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی گزارشی در این راستا ارائه کردند و کارگروهی تشکیل شد تا موضوع را به دقت بررسی کنند. ما نیز هر نوع کمکی اعم از نیروهای بهداشتی و درمانی و همچنین در زمینه اداری که مورد نیاز وزارت بهداشت است، انجام خواهیم داد تا آنها با فراغ بال کار خود را انجام دهند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه موضوع ماسک و اکسیژن سازها مجدداً در جلسه امروز بررسی شد، گفت: گزارشی در این خصوص ارائه شد که نشان‌دهنده این است که در تولید انبوه ماسک و اکسیژن سازها وارد مرحله خوبی شده‌ایم که می‌توانیم ظرف مدت کوتاهی بحث اکسیژن و اکسیژن ساز را در بیمارستان‌ها کاملاً حل شده بدانیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: کمک‌های حمایتی از افراد آسیب دیده چه در خانواده‌ها و چه مشاغل، قطعاً آن میزان از آسیب وارده را جبران نمی‌کند و واقعاً این حجم از آسیب‌ها به وسیله دولت قابل جبران نیست و مردم ایثار می‌کنند، زحمت می کشند و تلاش می‌کنند. اما دولت هم در حد امکانات و منابعی که دارد، بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بابت این موضوع در قالب بودجه عمومی و همچنین در قالب صندوق توسعه و کمک‌های دیگر تدارک دیده است که در قالب کمک‌های یک میلیون تومانی یا تسهیلات خانواده‌ها و کمک صد هزار تومانی به هریک از اعضای خانواده‌ها ارائه می‌شود. در این خصوص گزارشی از سوی وزارت کار و معاونت اقتصادی ریاست جمهوری ارائه شد که نشان‌دهنده این است که روند کار خوب است و باید تلاش کنیم حجم کمک‌ها را بالا ببریم.

وزیر کشور همچنین تاکید کرد: توفیقی که در کاهش میزان مبتلایان و آمار فوتی‌ها حاصل شده، به صورت نسبی است و فقط نتیجه همکاری و کمک‌های مردم است که از همه مردم خوب و عزیزمان خواهشمندیم که همین کمک‌ها و همکاری‌ها را ادامه دهند تا بتوانیم هرچه سریع‌تر از شر این بلا خلاص شویم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی کرونا با بیان اینکه موضوع واکسن مجدداً در جلسه امروز مطرح شد، تصریح کرد: با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی قرارگاه و وزارت بهداشت که به صورت مستقل این موضوع را پیگیری کردند، در جلسه‌ای که روز گذشته در محضر رئیس جمهور داشتیم، دستور صریح و روشن دادند تا بتوانیم در دی یا بهمن امکان تزریق واکسن را به گروه‌های هدف داشته باشیم.

وی در همین راستا گفت: گروه‌های هدف کسانی هستند که بیشترین آسیب و بالاترین تهدید و ریسک را متقبل می‌شوند، مانند کسانی که بالای ۶۵ سال سن دارند و یا بیماری‌های زمینه‌ای دارند که تزریق واکسن با اولویت برای این افراد انجام می‌شود. هرچند تولید واکسن داخلی هم در دستور کار بوده و پیشرفت بسیار خوبی داشته است و امیدواریم با مجموعه این خدمات و امکانات کار را به خوبی جلو ببریم.

فرمانده قرارگاه عملیاتی با بیان اینکه در جلسه امروز گزارشی نیز از وضعیت حمل و نقل داده شد، گفت: دیروز در کارگروه اقتصادی دولت و همچنین نشست مسئولان کمیته‌ها که در حضور رئیس جمهور محترم برگزار شد؛ ۵ هزار قطعه منفصله اتوبوس مصوب شد که امیدواریم بتوانیم تا آخر اسفندماه این مصوبه را محقق کنیم.

وی در همین راستا افزود: با تأمین این اتوبوس‌ها که به صورت قطعات منفصله تدارک می‌شود، گام بسیار خوبی در مسیر توسعه حمل و نقل عمومی شهری برداشته خواهد شد تا بتوانیم ترافیک جمعیت در داخل اتوبوس و مترو را کم کنیم. البته در کوتاه مدت هم تدارک دیده شده است که ۱۰۰ دستگاه اتوبوس به صورت موقت به کمک نیروهای نظامی و سپاه، به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شود.

وی اضافه کرد: تلاش‌های همه مجموعه‌ها چه در قالب قرارگاه، چه در قالب کارگروه‌ها و کمیته‌ها و چه در قالب دستگاه‌های اجرایی در این راستا است که بتوانیم مجموعه فعالیت‌ها، تلاش‌ها و خدمات را برای مردم را انجام دهیم تا بتوانیم در کنترل این بلیه موفق باشیم.

وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تمهیدات برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا گفت: ناگزیر به برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در زمان مقرر هستیم، چرا که زمان‌بندی قانونی به گونه‌ای است که نباید در پایان ۴ سال ریاست جمهوری خلائی داشته باشیم، اما چگونگی اجرا موضوعی است که در کارگروه‌های مختلف از جمله در شورای نگهبان و وزارت کشور و همچنین با استفاده از تجربیاتی که کشورهای مختلف تاکنون در این زمینه داشتند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: مواردی که تاکنون مطرح شده، این است که تعداد شعبه‌ها را افزایش دهیم و همچنین تعداد ساعات اخذ رای را بیشتر کنیم که البته این موارد ناظر بر زمان اخذ رای است، این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ روز فرصت تبلیغات داریم و در دوران تبلیغات تجمعاتی که شکل می‌گیرد و جنب و جوش و هیجان و احساس مسئولیتی که در مردم وجود دارد، بسیار بالاست لذا نگرانی ما از زمینه سازی شیوع کرونا در این ۲۰ روز زمان تبلیغات است. حتماً برای مقطع اخذ رای، راه‌هایی را پیدا خواهیم کرد که ریسک و خطر ابتلا به کرونا را کاهش دهیم اما اینکه آن ۲۰ روز تبلیغات چگونه انجام شود که هم شور و هیجان لازم را داشته باشد و هم مردم بتوانند مشارکت بالایی داشته باشند، مورد توجه است.

وزیر کشور ابراز امیدواری کرد: تا زمان انتخابات ۱۴۰۰ میزان ابتلا به کرونا در کشور کاهش یابد و همچنین به راه‌های مطمئن‌تری برسیم که بتوانیم انتخابات قانونی، سالم، با مشارکت بالا و فعال داشته باشیم.

ارسال نظر