|
شناسه خبر: 161

مجموع بیماران مبتلا به کووید۱۹ به ۴۰۴‌هزار نفر رسید که حال ۳۷۹۸‌بیمار کرونایی وخیم است

توزیع واکسن آنفلوآنزا با کارت ملی

تعداد تلفات کرونا در کشور ظهر روز گذشته دوباره با افزایش قابل توجه به عدد 156‌نفر رسید. براساس اعلام آمار رسمی وزارت بهداشت همچنین 2619‌بیمار جدید شناسایی شدند که از این تعداد 1382‌نفر در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بستری شدند. در شرایط کرونایی که بسیاری از مردم نگران فصل آنفلوآنزا و شیوع این بیماری ویروسی هستند خبرهای جدیدی از توزیع و قیمت واکسن آنفلوآنزا نیز اعلام شد.

سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت و درمان دیروز با اعلام آمار تلفات و بیماران کرونایی در کشور گفت: در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه و با شناسایی بیماران جدید، مجموع بیماران مبتلا به کووید19 در کشور به 404‌هزار و 648‌نفر رسید. وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در مدت زمان یاد شده ۱۵۶‌بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۲۳‌هزار و ۳۱۳‌نفر رسید. این در حالی است که به گفته لاری، ۳۷۹۸‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. دکتر احسان مصطفوی، رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران نیز درباره روند کشوری ابتلا و فوت کرونا به ایسنا گفت: اخیراً روند افزایشی خفیف بیماری در برخی استان‌هایی که در یک ماه اخیر روند تثبیت شده یا نزولی کرونا را داشته‌اند، مشاهده می‌شود. این روند افزایشی خفیف متأثر از عوامل مختلفی است که نمی‌توان دقیقاً مشخص کرد کدام عوامل نقش مهم‌تری در افزایش شدت موج بیماری داشته، اما یکی از فاکتورهای مهم و قاعدتاً تاثیرگذار در شهریورماه، سفرها بوده‌اند؛ سفرهایی که با حجم قابل توجه به نقاط مختلف کشور صورت گرفته و در بسیاری موارد هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشده است. اما این تنها عاملی نیست که می‌توانسته در تغییر روند بیماری نقش داشته باشد. به گفته وی، با هر تجمعی که صورت گیرد و پروتکل‌های بهداشتی با قاطعیت اجرا نشود، ریسک انتقال بیماری افزایش خواهد یافت. رعایت برخی پروتکل‌ها مانند زدن ماسک، خطر انتقال را کاهش خواهد داد؛ ولی این به معنای به صفر رسیدن خطر نیست. بنابراین در ایام اخیر نفس هر تجمعی و مخصوصاً اگر تهویه مناسب در آن صورت نگیرد، یک عامل خطر برای افزایش موارد ابتلا است.

نحوه «توزیع» و «قیمت» واکسن آنفلوآنزا در روزهای اخیر بحث‌های فراوانی درباره توزیع واکسن آنفلوآنزا مطرح شده است چراکه شباهت‌های این بیماری با کرونا می‌تواند مشکلات بسیاری را برای مردم و نیز کادر درمان به وجود آورد. از همین رو بسیاری از مردم نگران چگونگی تهیه این واکسن از بازار هستند. این در حالی است که دکتر محسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اینکه واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در مهار کرونا ندارد، در عین حال گفت: امسال زنان باردار واکسن آنفلوآنزا دریافت می‌کنند. وی در ادامه افزود: وزارت بهداشت برای اولین‌بار برنامه‌ریزی کرده است که واکسیناسیون خانم‌های باردار برای آنفلوآنزا را امسال انجام دهد. این مقام مسوول در وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود خاطر‌نشان کرد: واکسنِ بیماری‌ها با هم تفاوت می‌کند. هر واکسن برای یک بیماری خاص است و اثربخشی‌اش هم بر روی همان بیماری است. یعنی واکسن‌ها به صورت کاملاً اختصاصی سیستم ایمنی بدن انسان‌ها را تحریک می‌کنند که بتوانند علیه همان بیماری در بدن آمادگی لازم را برای محافظت ایجاد کند. اما روز گذشته زمان توزیع و قیمت واکسن آنفلوآنزا نیز از سوی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام شد. دکتر سید‌حیدر محمدی ضمن تشریح زمان و نحوه توزیع، عرضه و قیمت واکسن آنفلوآنزا، گفت: امسال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده‌اش، تا سقف سه عدد واکسن آنفلوآنزا دریافت کند. وی درباره آخرین وضعیت واردات و توزیع واکسن آنفلوآنزا، گفت: باید توجه کرد که سال گذشته ۲۵۰‌هزار دوز واکسن را برای گروه‌هایی که تزریق این واکسن برایشان ضروری است، مانند افراد مسن، بیماران پیوندی، قلبی-تنفسی، زنان باردار و... پیش‌بینی کردیم. این در حالی است که امسال باتوجه به شرایط خاص ناشی از کرونا تأمین ۲/۵‌میلیون دوز واکسن را برای این گروه‌ها در نظر گرفته‌ایم. وی درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر در شبکه بهداشتی، گفت: واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر و کادر بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و توزیع آن از ابتدای مهر ماه آغاز خواهد شد.

تأمین هشت برابری واکسن آنفلوآنزا مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو همچنین درباره شیوه تأمین واکسن اظهار داشت: در حوزه تأمین واکسن برای سایر افراد هم نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشتیم؛ به‌طوری که در سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰‌هزار دوز واکسن آنفلوآنزا مصرف شده بود، اما برای امسال تأمین ۱۶‌میلیون دوز واکسن را پیش‌بینی کرده‌ایم. البته همانطور که بارها اعلام شده، تصور می‌کنیم که امسال به‌دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و... احتمال آلودگی به ویروس آنفلوآنزا بسیار کمتر از سال قبل باشد. دکتر محمدی تاکید کرد: باید توجه کرد که اصلاً ضرورتی ندارد که همه مردم واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، بلکه اولویت در این زمینه با گروه‌های در معرض خطر مانند افراد بالای ۶۵‌سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی و... است. مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها و نحوه عرضه آن به مردم نیز گفت: آنطور که تاکنون برنامه‌ریزی شده، واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر در داروخانه‌ها برای افراد سالمند بالای ۶۵‌سال توزیع می‌شود؛ به‌طوری که این افراد می‌توانند با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود واکسن را دریافت کنند. سپس در فاز بعد محموله‌های بعدی واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها توزیع خواهد شد و سایر افراد می‌توانند برای تهیه واکسن به داروخانه‌ها مراجعه و واکسن را با ارائه کارت و کد ملی را دریافت کنند. وی اظهار کرد: در عین حال با توجه به وضعیت شیوع کرونا و ضرورت کاهش رفت‌و‌آمد و تجمع مردم در داروخانه‌ها، به شکلی برنامه‌ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده‌اش، تا سقف سه عدد واکسن دریافت کند. در این صورت هم شاهد کاهش تجمع در داروخانه خواهیم بود و هم عرضه واکسن به‌نحوی است که کمترین امکان سوءاستفاده در این حوزه وجود خواهد داشت.

واکسن چند؟ تا سال گذشته که حساسیت‌های مربوط به کرونا مطرح نشده بود هر واکسن آنفلوآنزا به قیمت حدود 42‌هزار تومان در اختیار مردم قرار می‌گرفت. محمدی درباره قیمت این واکسن برای امسال گفته است که سه نوع قیمت در نظر گرفته شده گفت: گروه اول شامل همان دو و نیم میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می‌شود. گروه دوم سالمندان بالای ۶۵‌سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه‌ها با قیمت حدود ۴۲‌هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر پنج سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود. بعد از اینکه توزیع واکسن بین این گروه‌ها تمام شد؛ براساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه‌های دیگر می‌رویم. وی تاکید کرد: اگر میزان تقاضا بیشتر از آن ۱۶‌میلیون دوزی باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می‌شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که در این صورت قیمت بیشتری خواهد داشت.

منبع : روزنامه صبح نو

ارسال نظر