|
شناسه خبر: 2355

توضیحات سخنگوی قوه قضائیه درباره احضار وزیر ارتباطات

اسماعیلی گفت: اقدام دادستانی در احضار وزیر ارتباطات بر اساس ضوابط قانونی آن بوده است. درخواست ما از سیاسیون جامعه این است که فرافکنی و هراس‌افکنی نکنند و مقابله با تخلف را مقابله با مردم جلوه ندهند.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با رسانه‌ها موضوع احضار وزیر ارتباطات از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه را به‌طور مبسوطی شرح داد. وی در ابتدای سخنان خود در این بخش از نشست با گرامی‌داشت یاد و خاطره امام راحل، فجرآفرینان و شهیدان انقلاب، گفت: بسیار خرسندیم که این انقلاب گام 40ساله اول را با موفقیت برداشته است و با رسیدن به تکامل و بلوغ، به‌رغم میل بدخواهان و دشمنان گام دوم را محکم‌تر و استوارتر در مسیر رسیدن به ایران قوی و قدرتمند برمی‌دارد و دشمنان و بدخواهان این نظام و کشور یکی بعد از دیگری به زباله‌دان تاریخ می‌پیوندند، همچنین خوشحالیم که بهمن امسال و دهه فجر ما مقارن شده است با فضاحت و فلاکت ترامپ قمارباز و دیوانه و رسوایی لیبرال دموکراسی غرب.

وی افزود: از ویژگی‌های مهم انقلاب که در دوره تحول قوه قضائیه و ابلاغ سند تحول قضائی مورد تأکید است، مردمی بودن انقلاب و مردمی شدن قوه قضائیه است. انقلاب اسلامی و قوه قضائیه تحولی یعنی خدمت بی‌منت برای مردم، یعنی صداقت و شفافیت با مردم، یعنی مشارکت دادن مردم در امور حکمرانی در قوه قضائیه. قوه قضائیه مردم را صاحبان اصلی کشور و نظام و انقلاب و نیز، تأمین امنیت برای شهروندان و اجرای عدالت را وظیفه خود می‌داند.

اسماعیلی در ادامه با تأکید بر اینکه در شرایط جنگ اقتصادی، رونق کسب‌وکار و انجام کسب‌وکار سالم و قانونمند نیازمند سلامت و امنیت است، گفت: فضای مجازی همانند فضای حقیقی در هر جامعه و کشوری اولاً متعلق به شهروندان آن جامعه است، ثانیاً در زمره حقوق عامه به‌حساب می‌آید، ثالثاً جزو محدوده قلمرو و حکمرانی کشور محسوب می‌شود، رابعاً نیازمند ساماندهی، مدیریت و بومی‌سازی است (کما اینکه در اغلب کشورها و دولت‌ها متناسب با فرهنگ، ارزش‌ها و سیاست‌های خودشان ضوابط و مقرراتی را برای استفاده از فضای مجازی وضع و اجرا کرده‌اند)، خامساً فضای مجازی باید برخوردار از سلامت و امنیت باشد و سادساً نباید این فضا رها باشد و به جولانگاه مجرمان و مفسدان و تبهکاران مبدل شود.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه گفت: قوه قضائیه در دوره تحول هیچ رسانه، خبرگزاری و پیام‌رسانی را مسدود نکرده است و به‌دنبال مسدودسازی فضای مجازی و هیچ‌یک از پیام‌رسان‌های اجتماعی نیست؛ اما با توجه به احضار یکی از مسئولان این حوزه به دادسرا و فضاسازی رسانه‌ای لازم می‌دانم توضیح دهم که آنچه در دادستانی در این حوزه و در این روزها شاهد آن بودیم، برخورداری فضای مجازی از سلامت و امنیت است. امروز ویروس‌هایی به‌مراتب بدتر از ویروس کرونا در فضای مجازی جولان می‌دهند.

وی افزود: مصادیق مجرمانه‌ای مانند خرید و فروش سلاح و مواد مخدر و کلاهبرداری‌های گسترده شبکه‌ای، تبلیغ خودکشی به‌ویژه بین نسل نوجوان و جوان در این فضا بیداد ‌می‌کند که قابل توجیه و پذیرش نیست. اقدام قضائی انجام شده است و سخنانی که برخی مقامات قضائی در روزهای اخیر بیان کردند، همگی ناظر به ساماندهی، مدیریت و پالایش این فضا از مصادیق مجرمانه است نه انسداد فضای مجازی! ضمن اینکه مواضع رسمی دستگاه قضا آن است که در فرمایشات رئیس قوه قضائیه بیان می‌شود یا سخنگو در تریبون رسمی اعلام می‌دارد.

اسماعیلی ادامه داد: انتظار بر این است که همان‌گونه که مسئولان بهداشت و درمان جامعه از اولین روزهای شیوع ویروس کرونا در مقابله با این ویروس به میدان آمدند و با اجرای طرح شهید سلیمانی در ماه‌های اخیر و غربالگری افراد تلاش کردند و توفیقات خوبی به دست آوردند، مسئولان حوزه فضای مجازی هم نسبت به ساماندهی و مدیریت و بومی‌سازی و پالایش این فضا از مصادیق مجرمانه اقدام کنند.

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: وظیفه دادستاتی، تعقیب و رسیدگی به اتهامات و اعمال مجرمانه، قصور و کوتاهی‌ها و ترک فعل‌ها برابر ضوابط و مقررات قانونی است؛ البته در مورد شخص مورد نظر، موارد متعدد دیگری هم مطرح است که در ادامه رسیدگی خواهد شد و نتیجه رسیدگی در پایان دادرسی مشخص می‌شود که آیا ما فرد را مقصر و مجرم می‌دانیم یا نه.

وی در پایان با تأکید بر اینکه "مردم ما می‌دانند دوران دوگانه‌سازی‌های مجعول و وارونه‌نمایی‌ها گذشته است و مردم شاهد عملکرد مردمی قوه قضائیه در دوره تحول بوده‌اند و این رویکرد تداوم خواهد داشت"، از سیاسیون جامعه درخواست کرد که فرافکنی و هراس‌افکنی نکنند و مقابله با تخلف را مقابله با مردم جلوه ندهند.

ارسال نظر