|
شناسه خبر: 3931

واکسیناسیون تمام گروه‌های هدف تا پایان سال جاری

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه روند کرونا در کشور کاهشی است، از واکسیناسیون و تزریق حداقل دُز اول واکسن کرونا به همه گروه‌های هدف تا پایان سال جاری خبر داد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری آخرین جلسه این ستاد اظهار داشت: ویروس کرونا به سرعت جهش و تغییر شکل می‌دهد؛ به طوری که در کشور هندوستان همچنان میزان بالای بیماری و مرگ و میر ادامه دارد. در جنوب‌شرق آسیا نیز میزان بیماری رو به افزایش است؛ ضمن اینکه در کشورهای همسایه شرقی ما نیز بیماری افزایش یافته و در غرب نیز برخی کشورها حالت افزایشی دارند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا دلتای هندی در سطح دنیا در حال تاخت و تاز است، بیان داشت: در کشورهایی که میزان زیاد واکسیناسیون را انجام داده‌اند نیز در امان نبوده و موارد ابتلا وجود دارد؛ البته واکسن در کاهش ابتلای بیماری بسیار مؤثر بوده ؛ ضمن اینکه این ویروس علیرغم جهش‌ها یک ویروس واکسن‌پذیر است؛ یعنی واکسینه کردن افراد قطعا مؤثر است؛ به طوری که کشورهایی که واکسیناسیون را انجام داده‌اند میزان مرگ و میر آنها کاهش پیدا کرده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به رعایت پروتکل‌ها در انتخابات اخیر، یادآور شد: در مجموع 77.9 درصد پروتکل‌ها در انتخابات رعایت شده و وضعیت راضی‌کننده‌ای بود؛ البته در انتخابات شورا در برخی نقاط تجمعاتی وجود داشت اما در مجموع انتخابات از نظر رعایت پروتکل‌ها خوب برگزار شد.

رئیسی با اشاره به واکسیناسیون افراد در کشور، ابراز داشت: مردم به هیچ وجه نگران تزریق دز دوم واکسن نباشند؛ چرا که به اندازه کافی در کشور واکسن توزیع شده است. اکنون دز دوم واکسن به افراد بالای 70 سال را انجام می‌دهیم؛ ضمن اینکه افراد جا مانده نیز واکسیناسیون می‌شوند.

وی با اشاره به حدود تجمعات در برخی مناطق در روند واکسیناسیون، متذکر شد: در تهران شاهد تجمعاتی بودیم که با راه‌اندازی 75 مرکز تجمیعی اکنون مشکلی وجود ندارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره وجود نگرانی‌ها در تأخیر تزریق دز دوم واکسن، افزود: واکسن‌های آسترازینکا و اسپوتنیک تا 12 هفته پس از تزریق دز اول دچار مشکل نمی‌شوند؛ ضمن اینکه واکسن سینوفارم نیز تا 8 هفته پس از تزریق دز اول مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

رئیسی درباره تولید واکسن‌های داخلی، خاطرنشان کرد: مردم بدانند در سطح کشور پلت‌فرم‌های مختلف واکسن در حال تولید است و آینده خوبی پیش رو داریم؛ ضمن اینکه واکسن‌هایی ظرف این هفته و هفته آینده فاز دوم خود را شروع خواهند کرد.

وی با اشاره به تزریق دز اول واکسن توسط رهبر معظم انقلاب، بیان داشت: این نشانه اعتماد به واکسن داخلی و بزرگ‌ترین تشویق برای دانشمندان کشور است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: در ماه‌های آینده بیش از 7 تا 8 میلیون دز واکسن به صورت ماهانه از واکسن‌های داخلی در اختیار خواهیم گرفت؛ ضمن اینکه واکسن‌های خارجی نیز به دست‌مان خواهد رسید و فرآیند واکسیناسیون تسریع خواهد شد و دچار کمبود نخواهیم شد.

رئیسی از واکسیناسیون همه گروه‌های هدف تا پایان سال جاری خبر داد و گفت:‌گروه‌های هدف حداقل یک دز واکسن را دریافت خواهند کرد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشور، تصریح کرد: در استان‌های جنوبی شامل هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و یزد شاهد افزایش روند بیماری هستیم؛ ضمن اینکه در حال حاضر 32 شهر در وضعیت قرمز، 174 شهر در وضعیت نارنجی و 242 شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه در استان‌های هرمزگان و بوشهر روند افزایشی شیوع کندتر شده است،‌گفت: روند کلی شیوع کرونا در کشور نزولی است اما باید رعایت پروتکل‌ها همچنان ادامه داشته باشد. با توجه به اینکه در فصل گرما قرار داشته و ویروس جهش‌هایی داشته است می‌تواند در این خصوص مؤثر باشد و باید روند واکسیناسیون را تسریع کنیم؛ضمن اینکه در هفته‌های آینده خبرهای بهتری در خصوص واکسیناسیون به اطلاع خواهیم رساند.

ارسال نظر