|
شناسه خبر: 3936

جدیدترین اخبار کرونا در ایران|

هشدار آغاز پیک پنجم با ویروس‌های جهش یافته

افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی زیر سایه کندی روند واکسیناسیون این نگرانی را ایجاد کرده که احتمال آغاز پیک پنجم کرونا جدی است و نباید این روند را نادیده گرفت.

درشرایطی که تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی از مرز 30 شهرستان گذشت کارشناسان بهداشت و درمان ضمن اشاره به روند کند واکسیناسیون معتقدند احتمال گسترش بیماری و افزایش سرعت چرخه انتقال وجود دارد.

این گروه تاکید می‌کنند ورود انواع ویروس‌های جهش یافته کرونا به‌خصوص از نوع هندی و آفریقای جنوبی می‌تواند به مشکلات افزوده و بحرانی تازه در دل پیک چهارم کرونا ایجاد کنند که باید با دقت در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی مانع از شکل‌گیری این روند باشیم.

احمد مهری، اپیدمیولوژیست و کارشناس بهداشت عمومی در این زمینه گفت: با توجه به توالی یابی‌های انجام گرفته در کشور نگران بروز پیک پنجم کرونا با واریانت‌های جدید از جمله هندی یا حتی آفریقایی هستیم.

مهری در ادامه افزود: نظام سلامت باید به شدت نگران بروز پیک بیماری با نوع جهش یافته هندی یا آفریقایی باشد؛ چون پیش بینی می‌شود که در روز‌های آینده استان‌های مختلف کشور به ویژه تهران و مناطق شمالی درگیر با این ویروس جهش یافته جدید شوند.

از سوی دیگر بررسی‌های آماری نشان می‌دهد روند کند واکسیناسیون در خوشبینانه‌ترین حالت روزانه نزدیک به 60 هزار نفر در کشور واکسینه می‌شوند و اگر فرض کنیم مراکز واکسیناسیون 8 ساعت در روز فعالیت می‌کنند؛ می‌بینیم تنها دقیقه 129 از هموطنان کشور علیه ویروس منحوس با انواع واکسن‌های موجود واکسینه می‌شوند.

آمارهای منتشر شده رسمی از روند واکسیناسیون در سراسر ایران نشان می‌دهد روز گذشته جمع دریافت کنندگان دُز اول واکسن 4415864 بوده‌اند و به 1127886 نفر هم دُز دوم واکسن تزریق شده و در چهارمین روز تابستان 1400 هم مجموع دریافت کنندگان واکسن کرونا به 5543750 نفر رسیده است.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان در شرایط فعلی این روند هیچ تناسبی با خطر پیش‌رو ندارد و درصورتی که شعله‌های پراکنده ویروس منحوس با انواع جهش یافته دوباره شعله‌ور شود ضعف در واکسیناسیون می‌تواند پاشنه آشیل آغاز بحرانی تازه باشد.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

اداره‌ها کانون‌های نگرانی

این درحالی است که با توجه به فعالیت گونه‌های جهش یافته ویروس در برخی نقاط و البته جابه‌جایی مسافران و افرادی که برای انجام امور اداری از مناطق آلوده مثل سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و بخش جنوبی کرمان و یزد مجبور به سفر می‌شوند می‌توانند به راحتی ویروس را در سایر نقاط به‌خصوص پایتخت و اداراتی که به آنها مراجعه می‌کنند منتشر کنند.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان با درنظر گرفتن بسته بودن پنجره‌ها در اغلب ادارات برای جلوگیری از ورود گرما و تنظیم درجه حرارت مناسب چرخه انتقال ویروس درصورت ورود فرد آلوده به محیط سرعت بالاتری خواهد داشت و سیستم‌های تهویه مطبوع نیز خود تشدیدکننده روند بیماری می‌شود و اتفاقا در این شرایط می‌بینیم در بسیاری از ادارات، موسسات خدماتی و البته مراکز بخش خصوصی موضوع رعایت پروتکل‌ها از سوی پرسنل زیاد جدی گرفته نمی‌شود؛ از این رو اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در ادارات و از همه مهمتر در سیستم حمل و نقل عمومی لازم است.

بیشتر بخوانید
  • جدیدترین اخبار کرونا در ایران| موج مکزیکی آمارهای همه‌گیری درکشور/ رشد 26.5 درصدی موارد ابتلا فقط در یک روز / افزایش تعداد بیماران در استان بوشهر+ نقشه و نمودار

  • جدیدترین اخبار کرونا در ایران| ویروس منحوس در تهران همچنان فعال است/ استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان در آستانه بحران+ نقشه و نمودار

  • جدیدترین اخبار کرونا در ایران| متوفیان ویروس منحوس در آستانه 83000 نفر/ زنگ هشدار در استان‌های جنوبی به صدا درآمده است+ نقشه و نمودار

بستری 10 بیمار جدید مبتلا به کرونا در سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان پیرامون آخرین آمار شیوع بیماری کرونا ویروس بیان داشت: از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا تاکنون28 هزار و 214 مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی شده اند.

وی تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته (از چهارم الی پنجم تیر ماه سال جاری) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 10بیمار مثبت جدید مبتلا به کووید19 در شهرستان تابعه دانشگاه و در مراکز درمانی بستری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ادامه داد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری شده در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه از ابتدای بروز و شیوع بیماری کرونا ویروس تاکنون به 6هزار و 660 نفر رسیده است و 21 هزار و 554 بیمار نیز به صورت سرپایی شناسایی شدند.

دانایی گفت: کل موارد بهبودی و ترخیص بیماران مبتلا به کووید19 از ابتدای بروز و شیوع بیماری در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه به پنج هزار و 786 نفر رسید.

نگرانی از شیوع ویروس «کرونا دلتا» در خراسان شمالی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ٬ در طی هفته گذشته بیش از 15 نفر بر اثر ابتلا به کرونا در استان خراسان شمالی جان خود را از دست دادند. هم‌چنین با اعلام وزارت بهداشت٬ تعداد شهرهای نارنجی استان خراسان شمالی باز هم افزایشی شد و یک شهر دیگر به رنگ نارنجی تبدیل شد.

بر اساس آخرین اعلام نرم افزار ماسک، از 5 تیر 1400، چهار شهرستان استان در وضعیت نارنجی قرار دارند. با پیوستن شهرستان مانه و سملقان به شهرستانهای بجنورد، شیروان و اسفراین هم اکنون 4 شهرستان استان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

راز و جرگلان، گرمه، فاروج و جاجرم نیز در وضعیت زرد می‌باشند. عدم استفاده از ماسک و رعایت دستورالعمل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی،حضور در دورهمی های خانوادگی و مراسم عزا و عروسی و دید و بازدید ها و سفر از عمده دلایل شیوع کرونا در کشور می‌باشد.

دکتر سید احمد هاشمی رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با بستری 37 بیمار جدید، 206 بیمار دارای علایم بیماری کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند. بیشتر مبتلایان افرادی هستند که در مراسم‌های عروسی و عزا، دورهمی‌های خانوادگی شرکت کرده‌اند و یا به سفر رفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه حدود 60 درصد مردم استان ماسک می زنند، گفت: برخی افراد با وجود اینکه در وضعیت شکننده‌ای به سر می بریم اما همچنان نسبت به زدن ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کم توجهی می‌کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی: همه گروها های سنی اعلام شده برای دریافت واکسن باید از طریق مراجعه به آدرس salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند.

دکتر افشین دلشاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز امروز در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: پیش بینی استان برای گروه‌های سنی 60 سال به بالا تعداد 40 هزار دُز واکسن است. وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از تجمع‌ها٬ مراکز تجمیعی تزریق واکسن تعبیه شده است٬ گفت: دو مرکز تجمیعی در بجنورد برای واکسیانسیون در استان فعال است. با این حال استان در شرایط نزول بیماری کرونا است و انتخابات روند مثبتی در بیماری ایجاد نکرده است معاون دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: 70 درصد از افراد 80 سال به بالا در استان واکسینه شده‌اند.

شناسایی564 بیمار کرونایی جدید در استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 2128 نفر بودند که 564 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 143 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت 158 بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 833 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 145 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 10 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 4 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

مدیر مرکز بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: نوبت دوم واکسیناسیون سالمندان این استان بر علیه بیماری کووید 19 آغاز شده است و ایمن سازی افرادی که تاکنون واکسن نزده‌اند نیز ادامه دارد.

رضا فدایی افزود: از زمان اعلام واکسیناسیون دراستان اصفهان تاکنون 270 هزار نفر یک نوبت و 96 هزار نفر 2 نوبت واکسن دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه 65 تا 70 درصد سالمندان در سطح استان اصفهان واکسن تزریق کرده اند و واکسینه کردن همچنان ادامه دارد، گفت: با واکسن‌هایی که به تازگی دریافت شد واکسیناسیون نوبت دوم افرادی که یک ماه پیش نوبت اول را دریافت کرده‌اند، آغاز شده است.

مدیر مرکز بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان ادامه داد: انتظار داریم سالمندان طبق نوبت‌بندی برای دریافت نوبت دوم اقدام کنند و واکسن سالمندان 70 سال به بالا هم برای دریافت نوبت اول فراهم شده که از طریق ثبت نام در سایت و دریافت نوبت ازطریق پیامک فراخوانده می‌شوند.

وضعیت 6 شهرستان استان مرکزی نارنجی شد

سیدمحمد جمالیان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین رنگ بندی اعلام شده در 5 تیر از سوی وزارت بهداشت، شهرستان‌های اراک، ساوه، شازند، خمین، تفرش و دلیجان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند که البته درحال حاضر شهرستان‌های زرندیه، کمیجان، خنداب، محلات، فراهان و تفرش نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در رنگ بندی هفته گذشته، شهرستان اراک، ساوه، دلیجان و خنداب در وضعیت نارنجی و بقیه شهرستان‌های استان در وضعیت زرد قرار داشت.

جمالیان ادامه داد: با توجه به اینکه استان مرکزی در شاهراه مواصلاتی قرار دارد، شاهد حجم بالای سفرها و همچنین عادی انگاری و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم هستیم که با کوچکترین سهل انگاری وضعیت استان به وضعیت قرمز تبدیل می‌شود.

وی تصریح کرد: برگزاری دورهمی‌های انتخاباتی در اماکن سربسته و همچنین ازدحام شهروندان در خیابان و مراکز خرید زنگ خطری است که آثار آن تا در روزهای آتی نمایان می‌شود که انتظار می‌رود شهروندان نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

احتمال شیوع موج پنجم ویروس کرونا در استان فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، بررسی آخرین وضعیت‌ها نشان از تغییر محسوس در شرایط استان‌های جنوبی دارد به گونه‌ای که استان فارس به از این جهت در محاصره شهرهای قرمز قرار گرفته است.

آخرین وضعیتی که در نرم‌افزار ماسک ثبت شده شماری از شهرهای استان فارس نیز به رنگ قرمز درآمده و هشدارهای شروع موج پنجم ددر حال پیوستن به واقعیت تلخ است. در حال حاضر شهرستان‌های اوز، لارستان، گراش و لامرد در وضعیت قرمز، 17 شهرستان در وضعیت زرد و مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، 958 هزار و 766 مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه‌های استان انجام شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 274 هزار و 71 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 111 هزار و 364 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد هفده هزار و 458 بیمار مثبت نیز به این روش شناسایی و در مجموع از ابتدا تاکنون، 291 هزار و 529 نفر بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام جان باختن 5 هم استانی دیگر در اثر کروناویروس طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به چهار هزار و 772 نفر رسیده است.

هم اکنون هزار و 79 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد، 131 بیمار مبتلا به کووید19 به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

متولیان بهداشت و درمان استان تاکید دارند که رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی احتمال شیوع موج پنجم ویروس کرونا در استان را افزایش می‌دهد و بهترین روش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ابتلا به بیماری کووید19، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، شست و شوی مکرر دست‌ها، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی است.

مجموع مبتلایان به کرونا در ایلام به 39 هزار و 934 نفر رسید

محمد کریمیان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: مجموع مبتلایان به کرونا در ایلام به 39 هزار و 934 نفر رسیده است و ادامه افزایش مبتلایان زنگ خطر جدی برای شهروندان به صدا درآورده است.

وی با اشاره به روزهای متوالی بدون فوت کرونایی در ایلام گفت: طی پنج روز گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا در ایلام ثبت نشده و مجموع فوتی های استان تا این لحظه 803 نفر است اما این آمار به منزله نادیده‌انگاری و تمام شدن کرونا در استان نیست و افزایش آمار مبتلایان در استان و شرایط قرمز برخی شهرستان‌ها استان را در مرحله هشدار قرار داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام افزود: با بیان اینکه مجموع بهبودیافتگان کرونا در استان 38 هزار و 671 نفر است، افزود: 12 بستری جدید کرونا بستری شدند و تعداد بستری های موجود در مراکز درمانی استان 64 نفر است.

کریمیان یادآور شد: از بستری های جدید 6 نفر مربوط به ایلام، سه نفر دهلران، یک نفر آبدانان و یک نفر نیز ملکشاهی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: شهرستان مهران در وضعیت قرمز، ایلام، آبدانان و چوار در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

روز بدون فوتی کرونا در استان بوشهر به ثبت رسید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر ، سعید کشمیری با اشاره به افزایش شهرستان‌های قرمز کرونایی و شکل‌گیری موج جدید شیوع ویروس جهش یافته هندی اظهار داشت: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تنها راه حل مقابله با بیماری کرونا است که شامل استفاده مکرر از ماسک و پرهیز از دورهمی و تجمعات است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر وضعیت ابتلا به کرونا در استان را برشمرد و بیان کرد: موارد بستری روزانه با افت و خیز‌های همراه است و در برخی شهرستان‌ها هنوز کاهشی و در بعضی دیگر در حال افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وضعیت شیوع و ابتلا به کرونا در استان را شکننده دانست و تصریح کرد: اکنون شهرستان‌های قرمز استان بوشهر از 5 به 6 شهرستان افزایش یافته که شامل تنگستان، دشتستان، دشتی، کنگان، عسلویه و دیر است.

کشمیری، وضعیت 4 شهرستان دیلم، گناوه، بوشهر و جم را نارنجی دانست و تأکید کرد: متأسفانه موارد بستری و سرپایی در شهرستان‌های استان روند صعودی دارد و اکنون 346 نفر در بخش کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند.

وی با بیان اینکه روز گذشته 107 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند افزود: از این تعداد بیمار بستری، ابتلای 66 مورد آن به کرونا مثبت، قطعی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از ترخیص 79 بیمار بستری از بخش کرونایی مراکز درمانی استان خبر داد و خاطر نشان کرد: اکنون از مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 15 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه این استان روز گذشته بدون فوتی کرونایی پشت سر گذاشت تصریح کرد: خوشبختانه روز گذشته مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا، در استان بوشهر به ثبت نرسید و تاکنون یک‌هزار و 254 نفر از ابتدای شیوع کرونا در استان بوشهر به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

کشمیری روند ابتلا به کرونا را صعودی دانست و گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون افزون بر 50 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

شرایط شکننده و ناپایدار کرونایی در اردبیل ادامه دارد

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: طی شبانه‌روز گذشته 36 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل بستری شده و شاهد شرایط کرونایی همچنان شکننده و ناپایدار هستیم.

وی بیان کرد: در طی شبانه‌روز گذشته یک فوتی ناشی از کرونا در اردبیل به ثبت رسیده و 36 نفر در اردبیل بستری هستند و 21 نفر بهبودیافته از بیمارستان مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ادامه داد: در حال حاضر شمار کل بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اردبیل به 170 نفر رسیده است.

وی بیان کرد: براساس آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم‌اکنون شهرستان‌های اردبیل در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های پارس آباد، مشگین‌شهر، خلخال، گرمی، بیله‌سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر و اصلاندوز در وضعیت زرد قرار دارند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

جان باختن 12 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، در هفته گذشته از 23 شهرستان استان کرمان، 3 شهرستان جنوبی رودبار، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز، 11 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، زرند، کرمان، بم و قلعه گنج در وضعیت نارنجی و 9 شهرستان ارزوئیه، رابر، ریگان، فهرج، نرماشیر، راور، فاریاب، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار داشتند که بنا بر اعلام مسئولان از رنگ‌بندی شهرستان‌های استان از امروز شنبه پنجم تیر در 5 شهرستان بم، رودبار جنوب، قلعه گنج، کرمان و منوجان وضعیت قرمز برقرار است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 487 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 243 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 31 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 134 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 35 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 44 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 105 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 953 مورد رسیده است.

وی به فوت 12 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 77 نفر رسیده است.

شفیعی تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

1103 مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی یک هزار و 103 مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به 50هزار و 903 نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و 515 نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 442 بیمار حاد تنفسی و 265 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

28 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی شناسایی شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 118 آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 28 بیمار جدید شامل 11 بستری و 17 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 11 مورد از بیرجند، 6 مورد از نهبندان، شهرستان‌های زیرکوه و طبس هرکدام یک مورد ، سربیشه 4 مورد و شهرستان قائنات 5 مورد بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر 182 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 56 نفر کرونا مثبتند.

وی با بیان اینکه از این تعداد 6 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است. افزود: در 24 ساعت گذشته خوشبختانه براثر بیماری کرونا در استان موردی از فوت گزارش نشده و مجموع موارد فوت شده همان 917 نفر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون 20 هزار و 902 بیمار مبتلا به کرونا بهبود یافته و یا در قرنطینه خانگی بسر می‌برند.

مهدی زاد ه افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا امروز 42 هزار و 978 نفر واکسن نوبت اول و 9 هزار و 805 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

28 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان خراسان جنوبی شناسایی شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 118 آزمایش مولکولی تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 28 بیمار جدید شامل 11 بستری و 17 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 11 مورد از بیرجند، 6 مورد از نهبندان، شهرستان‌های زیرکوه و طبس هرکدام یک مورد ، سربیشه 4 مورد و شهرستان قائنات 5 مورد بودند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر 182 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 56 نفر کرونا مثبتند.

وی با بیان اینکه از این تعداد 6 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال یک نفر نامساعد است. افزود: در 24 ساعت گذشته خوشبختانه براثر بیماری کرونا در استان موردی از فوت گزارش نشده و مجموع موارد فوت شده همان 917 نفر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: تاکنون 20 هزار و 902 بیمار مبتلا به کرونا بهبود یافته و یا در قرنطینه خانگی بسر می‌برند.

مهدی زاد ه افزود: همچنین در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا در استان تا امروز 42 هزار و 978 نفر واکسن نوبت اول و 9 هزار و 805 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

افزایش تعداد موارد ابتلا در هرمزگان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، موج سرکش کرونا در جنوبی‌ترین استان کشور همچنان جولان می‌دهد و هیچ نشانه‌ای مبنی بر افول بیماری و نزولی شدن روند بیماری در این استان پس از حدود 2 ماه سخت مشاهده نمی‌شود.

در حال حاضر مطابق اعلام رسمی و رنگ‌بندی جدید کرونایی 10 شهرستان از مجموع 13 شهرستان استان در وضعیت قرمز هستند یک شهرستان وضعیت نارنجی دارد و 2 شهرستان نیز در حالت زرد قرار دارند، این مطلب یعنی بیش از 80 درصد استان هرمزگان آلودگی شدید به بیماری کرونا دارد و قطع زنجیره انتقال نیازمند عزمی راسخ و تلاشی مضاعف از سوی مسئولان امر است.

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: روند بیماری در استان همچنان بر مدار صعود قرار دارد و روزانه افراد بستری و مبتلا در حال زیاد شدن هستند.

وی افزود: تنها در شبانه روز گذشته 147 بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های هرمزگان پذیرش و بستری شدند که خود نشان می‌دهد حجم قابل توجهی از بیماران مبتلا نیاز به بستری شدن دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: بهترین زمان برای درمان بیماری کرونا مراجعه به بیمارستان در سه روز نخست بیماری و جلوگیری از پیشرفت روند آن است، اگر این زمان طلایی از دست برود بیمار شرایط خطرناکی را تجربه خواهد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجموعا 674 نفر با تشخیص کووید 19 در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 94 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 11 بیمار وخیم گزارش شده است.

نوروزیان گفت: هم اکنون بیش از 10500 نفر نیز در قرنطینه خانگی به سر می‌برند که امیدواریم شرایط قرنطینه را رعایت کنند و عامل گسترش بیماری نشوند.

وی تاکید کرد: متأسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 1 بیمار کرونایی دیگر (مرد 73 از میناب) را گرفت و شمار جان باختگان کرونایی استان به 1418 نفر رسید.

افزایش تعداد بستری بیماران کرونایی در آران و بیدگل نگران‌کننده شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان ، ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی کاشان از وضعیت قرمز و پیک چهارم کرونا عبور کرده و وجود تعداد پایین بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است و خوشبختانه آران و بیدگل در وضعیت زرد قرار گرفت.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته شش بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد چهار بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و دو بیماری نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل 12 و حداکثر 50 سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل 15 و حداکثر 38 سال سن بیمار طی 24 ساعت گذشته در بیمارستان بستری شده است.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون 84 بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد 67 بیمار در شهرستان کاشان و 17 بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری تند.

وی از بستری شش بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی 24 ساعت گذشته خوشبختانه هیچ بیماری در شهرستان کاشان و آران و بیدگل بر اثر کرونا جان خود را از دست نداده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی 24 ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به 26 مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی 24 ساعت گذشته تعداد قابل توجهی بیمار به کلینیک حاد تنفسی مراجعه کرده و 979 نفر نیز در بخش بستری موقت پذیرش شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

آمار ابتلا و بستری کرونایی در قزوین کاهش یافت

پیمان نامدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین درباره آخرین وضعیت مدیریت بیماری کرونا در استان اظهار داشت: در 24 ساعت اخیر آمار ابتلا و بستری کرونایی در قزوین نسبت به روز قبل کاهش محسوسی داشته است. به طوری که آمار مبتلایان روزانه کرونایی 16 درصد و بستری هم 20 درصد در مقایسه با روز گذشته کمتر شده است.

وی با بیان اینکه 37 بیمار جدید با نشانه‌های حاد تنفسی ظرف شبانه‌روز اخیر در بیمارستان‌های استان بستری شدند، اضافه کرد: همچنین آمار بیماران بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های دولتی استان قزوین به 14 نفر کاهش یافته است که کمترین آمار 3 ماه اخیر است و نشانه مثبتی از کنترل اپیدمی ویروس منحوس کرونا محسوب می‌شود.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان همچنین از فوت 3 بیمار کرونایی در طول همین بازه زمانی خبر داد و گفت: میزان مرگ‌ومیر کرونایی در قیاس با 2 روز قبل که روزانه 2 فوتی داشتیم، 50 درصد افزایش یافته است و از سوی دیگر هم میزان روزانه بیماران بهبودیافته هم 30 درصد کاهش یافته و از 48 نفر در روز گذشته به 34 نفر رسیده است که البته این نوسان را در روزهای اخیر زیاد دیدیم.

نامدار با اشاره به تثبیت آمار مجموع بستری‌های فعلی کرونایی در استان ادامه داد: این آمار همچنان مانند روز گذشته 187 نفر است و امیدواریم با افزایش میزان بهبودیافتگان و کاهش دوباره میزان بستری‌های روزانه این عدد در چند روز آینده به زیر 150 نفر هم برسد؛ چرا که هر چقدر تخت‌های بیشتری خالی شود، بخش‌های بیمارستانی ما از ویروس کرونا پاک خواهند شد.

وی یادآور شد: در نهایت با ثبت 3 فوتی اخیر میزان کل فوتی‌های کرونایی در استان از ابتدای ورود این ویروس از 1800 نفر گذشته و همچنین تا امروز 26 هزار و 95 نفر به خاطر علایم تنفسی حاد ناشی از کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بستری شده‌اند.

درحال تکمیل... .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

ارسال نظر