|
شناسه خبر: 3937

شهردار آینده تهران باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به الزامات انتخاب شهردار آینده تهران گفت: بهتر است شهردار آینده تهران از خانواده مدیریت شهری باشد یعنی فردی که سابقه کار در مدیریت شهری داشته باشد؛ اگر شهردار آینده جسور نباشد، تحولی در تهران رخ نمی‌دهد.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با تسنیم درباره الزامات انتخاب شهردار آینده تهران توسط منتخبین شورای ششم شهر اظهار کرد: دو انتخابات مهم ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا 28 خرداد برگزار شد و مردم با حضور پرشور خود بار دیگر حماسه آفریدند.

وی ادامه داد: مردم با مشارکت حدود 50 درصدی خود در انتخابات و انتخاب آقای رئیسی، امید تازه‌ای برای آینده کشور رقم زدند؛ امیدوارم این انتخاب باعث خیر و برکت برای کشور و رفاه، آسایش و اقتدار برای مردم را به همراه داشته باشد.

نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخابات شوراهای شهر و روستا تصریح کرد: اگرچه برگزاری همزمان این دو انتخابات باعث سایه انداختن انتخابات ریاست جمهوری بر شوراها می‌شود اما خوشبختانه انتخابات شوراها نیز به خوبی انجام شد و بیش از 90 درصد اعضای انتخاب شده از جریان ائتلاف نیروهای انقلاب بود که نشان می‌دهد مردم به یک جریان پاک، خادم و قدرتمند اعتماد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نخستین اقدام مهم شوراها انتخاب شهردار است، گفت: شهردار تهران دارای جایگاهی ویژه است؛ از نظر سیاسی و اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد و در بسیاری از روابط بین‌المللی نقش و مسئولیت دارد اما به عقیده بنده در دوره فعلی سطح جایگاه شهردار به دلیل تغییر مکرر انتخاب‌ها، به شدت تنزل پیدا کرد.

شاکری خاطرنشان کرد: در دوره فعلی مدیریت شهری تهران انتظار داشتیم به دلیل همسویی دولت و مدیریت شهری، بهره بیشتری شامل حال مردم نسبت به دوره‌های گذشته شود اما اینطور نشد؛ شهردار تهران از ادامه حضور در جلسات هیئت دولت هم منع شد و فرصت‌ها از دست رفت.

وی افزود: مدیریت فعلی شهر تهران اقدامات اساسی قابل توجهی در شهر نکرد و به نامگذاری‌هایی پرداخت که بعضا هیچ تناسبی با جریان زندگی عموم مردم، ارزش‌ها و فرهنگ تاریخی ما نداشت؛ این در حالی بود که اولویت‌‌های مهمی مانند حمل و نقل عمومی به خوبی مورد توجه قرار نگرفت و می‌شد با راه‌اندازی ایستگاه‌هایی که بخش زیادی از اقدامات آن در دوره گذشته مدیریت شهری آماده شده بود و با تأمین واگن، ظرفیت جابه جایی مسافران با حمل و نقل عمومی را به حدود 8 میلیون نفر در روز افزایش دهند اما این اتفاق نیفتاد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به عقیده بنده بعد از قالیباف، جایگاه شهرداری تنزل پیدا کرد؛ امیدواریم شورای شهر ششم این جایگاه را با انتخاب درست، بازگرداند.

وی در ادامه با بیان اینکه برای انتخاب شهردار آینده تهران باید به برخی نکات توجه کرد، اظهار کرد: فردی که به عنوان شهردار انتخاب می‌شود باید از جبهه نیروهای انقلاب و متعهد به موازین انقلاب باشد؛ مردم نمی‌پذیرند فردی با اوج تخصص انتخاب شود که هیچ نگاهی به ارزش‌های نظام و انقلاب نداشته باشد.

شاکری خاطرنشان کرد: همچنین بهتر است شهردار آینده تهران از خانواده مدیریت شهری باشد یعنی فردی که سابقه کار در مدیریت شهری را داشته و با بدنه شهرداری آشنا باشد؛ نکته مهم دیگر در انتخاب شهردار این است که فردی شجاع و جسور برای این جایگاه در نظر گرفته شود.

وی افزود: اگر شهردار آینده جسور نباشد، بخواهد به وضع موجود اکتفا کند و امور روزمره را انجام دهد، تحولی در تهران رخ نخواهد داد؛ اگر نتواند 1500 دستگاه واگن برای مترو تهیه کند، یا ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی را نوسازی کند، چه اقدام مهم دیگری را میتواند انجام دهد؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: شهردار تهران باید جسور باشد تا مسیرهای مختلف را برای رسیدن به اهداف بررسی و تست کند، چنین فردی می‌تواند برای تهران مفید باشد و کارهای زیادی در شهر انجام دهد.

وی اظهار کرد: نکته دیگر این است که فردی انتخاب شود که از ارتباطات شبکه‌ای با نیروهای انقلابی، اندیشکده‌های ارزشی موجود در کشور، مجامع آکادمی و پژوهشی و افراد اجرایی قوی کشور بهره‌مند باشد؛ خوشبختانه به اندازه کافی افرادی که دارای این خصوصیات باشند، در جبهه نیروهای انقلاب وجود دارد.

ارسال نظر