|
شناسه خبر: 3993

«صبح‌نو» جلسه احصای ویژگی‌های شهردار هفدهم تهران را بررسی می‌کند

به سوی گزینه کارآمد

پایتخت ایران با گذشت بیش از ۲۰سال از تاسیس شوراها با مشکلات و معضلات عدیده‌ای روبه‌روست، از ضعف در تامین درآمدهای پایدار برای هزینه‌کرد در شهر بدون آسیب رساندن به منابع شهر اعم از درختان و پایین آوردن کیفیت زندگی شهروندان تا ترافیک‌های سرسام‌آور معابر و آلودگی هوا.

پایتخت ایران با گذشت بیش از ۲۰سال از تاسیس شوراها با مشکلات و معضلات عدیده‌ای روبه‌روست، از ضعف در تامین درآمدهای پایدار برای هزینه‌کرد در شهر بدون آسیب رساندن به منابع شهر اعم از درختان و پایین آوردن کیفیت زندگی شهروندان تا ترافیک‌های سرسام‌آور معابر و آلودگی هوا. طی سال‌های متوالی اقدامات زیادی برای بهبود شرایط تهران عملیاتی شد اما هربار به دلایل مختلفی اعم از ناهمراهی دولت‌ها یا ضعف مدیریتی، با وجود تلاش‌های گسترده، برخی اقدامات متوقف شد یا با درجه پیشرفت محدود بر زمین ماند. طی چهارسال گذشته نیز با استقرار مدیریت شهری جدید، هرچند برخی اقدامات نیز به ثمر رسید اما به دلیل ضعف مدیریتی و جابه‌جایی مدام شهردار و بی‌ثباتی ای که ناشی از تغییرات مدیریتی رخ داد به اضافه نبود توان در درآمدزایی سودآور به نفع شهر و شهروندان، هزینه‌کرد نادرست بودجه شهر برای پروژ‌ه‌های بی‌ثمر و خرج جاری شهرداری، کارنامه مدیریت شهری پنجم با نمره‌های منفی متعددی روبه‌رو شد و تقریبا هیچ یک از معضلات اولویت‌دار شهر تهران مثل آلودگی هوا، ترافیک که درمانی جز توسعه حمل‌و‌نقل عمومی نداشت، حل نشد. ۲۸خردادماه، انتخابات شوراهای شهر برگزار و لیست ائتلاف با سرلیستی مهدی چمران پیروز انتخاب شد؛ لیستی که حالا تمام بیم و امیدهای مردم شهر تهران در آن رنگ خواهد گرفت. آیا معضل ترافیک شهر تهران و هزاران معضل دیگر بهبود پیدا خواهند کرد؛ پرسشی که پاسخ آن را منتخبان شورای ششم در نظارت قدرتمند اعضای شورا می‌دانند و شهرداری جهادی و عملگرا، شهرداری که طی روزهای آینده نامش از جلسات منتخبان شورا بیرون خواهد آمد.

میثم مظفر، منتخب شورای ششم شهر تهران در پاسخ به پرسشی درباره آخرین بررسی‌ها برای احصای ویژگی‌های شهردار هفدهم تهران به «صبح‌نو» می‌گوید: ازجمله شاخص‌هایی که در جلسات منتخبان شورا مورد تایید قرار گرفته است؛ روحیه جهادی و توانایی مدیریتی در حوزه اقتصاد شهر است به‌طوری‌که بتواند ظرفیت‌های خاموش و نادیده گرفته شده شهر مورد توجه قرار گیرد. پاکدست بودن، نداشتن سابقه محکومیت قضایی، روحیه ارزشی ولایی، دغدغه‌مندی در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی، جوان‌ و تحول‌گرا، داشتن ظرفیت و اعتبار برای اجماع‌سازی نهادهای دولتی و حکومتی برای کمک به شهر از‌جمله شاخص‌هایی بود که در نتیجه خروجی جلسه اخیر منتخبان شورا بر سر آن‌ها بحث شد. او ادامه می‌دهد: بعد از آن، اعضای شورا کاندیداهای خود را که دارای چنین ویژگی‌هایی هستند معرفی کرده و مابقی اعضا امتیاز می‌دهند و قطعا کسی که امتیاز بیشتری داشته باشد و نظر جمیع اعضا را جلب کند، به‌عنوان شهردار تهران انتخاب خواهد شد. مظفر همچنین در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود در‌حال‌حاضر علاوه‌بر گزینه‌هایی چون مدیران گذشته مدیریت شهری، اعضای منتخب به سراغ گزینه‌های خارج از شهرداری نیز رفته‌اند، می‌گوید: درحال‌حاضر این گمانه‌زنی‌ها فقط محدود به خارج از دایره اعضای شورای منتخب و مابین شهروندان، کنشگران و اصحاب رسانه است و هنوز اسامی و افرادی مطرح و معرفی نشده‌اند. شهردار هفدهم تهران باید قد و قامت مدیریت شهری داشته باشد علیرضا نادعلی، دیگر منتخب شورای ششم شهر تهران با اشاره به جلسه عصر روز شنبه منتخبان ششم بر سر احصای شاخص‌های شهردار آینده پایتخت به «صبح‌نو» می‌گوید: در این جلسه نتیجه کار کمیته 9نفره برای احصای شاخص‌ها ارائه شده مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ البته هنوز این بررسی‌ها نهایی نشده و طی حداقل دو جلسه دیگر بر سر آن‌ها صحبت‌ خواهیم کرد. او ادامه می‌دهد: اما از آنجایی که ۱۴مرداد زمان شروع‌به‌کار شورای ششم خواهد بود، سرعت برای ما بسیار اهمیت دارد و قطعا تا ۱۴‌مرداد شهردار آینده را انتخاب خواهیم کرد. نادعلی با تاکید بر برخی ویژگی‌های بنیادی چون پاکدستی، اضافه می‌کند: در کل اما شهردار تهران باید قد و قامت مدیریت شهری را داشته باشد و به‌عنوان عنصر مدیریتی در سطح ملی شناخته شود تا بتواند با رییس دولت، مجلس و سایر ارکان‌های حکومتی و دولتی تعامل برقرار کند. نادعلی ادامه می‌دهد: برای‌مثال وصول مطالبات شهرداری از دولت همیشه یکی از موضوعات بسیار مهم بوده که اغلب در تمام دوره‌های مدیریتی با سلایق مختلف، جنبه عملیاتی پیدا نکرده است؛ در‌نتیجه شهردار با داشتن چنین چهره‌ای قطعا می‌تواند از مسیر تعامل با دولت مشکلات زیادی را ازجمله توسعه حمل‌ونقل عمومی حل کند. او تاکید می‌کند: همچنین در تامین منابع پایدار چه منابع مردمی و حاکمیتی بتواند درست عمل کند تا با وجود بدهی‌ها و شرایط اخیر، عملکرد مناسبی رقم بزند.

شرایط ورود افراد به جمع گزینه‌های شهردار هفدهم ناصر امانی، دیگر منتخب شورای ششم شهر تهران درباره جزئیات جلسه اخیر اعضای شورا به «صبح‌نو» می‌گوید:کمیته ۹نفره چهار شاخص اولیه اعم از ولایی و انقلابی بودن، سابقه مدیریت موفق مالی و اقتصادی، مشورت‌پذیری و هماهنگی با شورا و مدیریت قوی و جهادی را احصا کردند که اگر گزینه‌ای از همان ابتدا این ویژگی‌ها را نداشته باشد، از گردونه رقابت حذف خواهد شد. او ادامه می‌دهد: اگر فردی این فرایند را طی کند باید دارای ۱۰معیار و ویژگی برای انتخاب باشد، میزان هماهنگی و همسویی با شورای شهر تهران، سابقه موفق اقتصادی و مالی، فهم اقتصادی و تامین منابع مالی، آشنایی کلی به شهر و شهرداری، توانایی اجماع‌سازی ارکان قدرت برای حمایت از مدیریت شهر، قابلیت رهبری و تشکیل تیم قوی و استفاده از ظرفیت درونی شهرداری تهران، ساده‌زیستی، پاکدستی، روحیه مبارزه با فساد، فاقد تعارض منافع، عدالت‌محوری، مراقبت نسبت‌به اطرافیان و منتصبان، دارای رویکرد تحول گرا، جوان گرا، داشتن نگاه فرهنگی و اجتماعی، قابلیت برقراری ارتباطات و تعاملات اجتماعی، داشتن روحیه مشارکتی و ارتقای آن، مردمی بودن و در دسترس مردم بودن و قابلیت داشتن تفکر روحیه جهادی و انقلابی ازجمله معیارهایی که شهردار منتخب با دارای آن‌ها باشد. امانی اضافه می‌کند: درنهایت اعضای شورا امتیازی بین سه‌تا پنج به افراد مطرح‌شده داده و شهردار تهران انتخاب می‌شود. اعضای جدید شورای شهر تهران به همراه شهردار منتخب‌شان باید مشکلات مهم و اولویت‌های پایتخت را بار دیگر مورد بررسی قرار داده و برای حل آن‌ها به‌ویژه معضلاتی چون آلودگی هوا و ترافیک، تصمیمات عاجل و اثرگذارتر اتخاذ کنند. تهران نماد کشور است و هر تحولی در این کلانشهر بر سایر شهرهای کشور هم تاثیرگذار خواهد بود. رشد و توسعه شهر تهران تا حدودی باعث رشد دیگر شهرها می‌شود و جا ماندن شهر تهران از توسعه پایدار و تکنولوژی نیز باعث عقب‌افتادگی دیگر شهرهای ما خواهد شد.

ارسال نظر