|
شناسه خبر: 4133

گفت‌وگو با دو عضو منتخب شورای ششم تهران درباره آخرین وضعیت انتخاب شهردار؛

شهردار حتما از لیست 11نفره است

حدود یک هفته دیگر فعالیت منتخبان شورای ششم تهران به‌صورت رسمی آغاز می‌شود. البته 21منتخب شورا از یک‌ماه پیش تاکنون برنامه‌های خود را با اولویت انتخاب شهردار آغاز کرده‌اند و جلسات مداوم در این زمینه برگزار شده است تا به گزینه نهایی سکاندار صندلی بهشت برسند.

روزنامه «صبح‌نو» در گفت‌وگو با دو عضو منتخب شورای ششم تهران، آخرین وضعیت انتخاب شهردار را بررسی کرد: حدود یک هفته دیگر فعالیت منتخبان شورای ششم تهران به‌صورت رسمی آغاز می‌شود. البته 21منتخب شورا از یک‌ماه پیش تاکنون برنامه‌های خود را با اولویت انتخاب شهردار آغاز کرده‌اند و جلسات مداوم در این زمینه برگزار شده است تا به گزینه نهایی سکاندار صندلی بهشت برسند. شاخص‌ها و گزینه‌های زیادی در این راستا پیش‌بینی و درنظر گرفته شد و حالا شمارش معکوس برای انتخاب شهردار جدید تهران آغاز شده است. مطابق با اعلام اعضای منتخب شورای ششم، کاندیداها تا دیروز باید برنامه‌های خود را ارائه می‌دادند و ندادن برنامه به معنی انصراف از کاندیداتوری است. بعد از آن و طی سه تا چهار روز برنامه‌ها ازسوی اعضای منتخب شورای ششم بررسی و از بین گزینه‌ها به سه نفر و نهایتا شهردار تهران خواهند رسید.

هرچه به زمان انتخاب شهردار نزدیک‌تر می‌شویم بازار گمانه‌زنی‌ها درباره این موضوع هم داغ‌تر می‌شود به‌‌طوری‌که محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران نظری متفاوت مطرح کرده است. او درباره گزینه‌های مطرح‌شده برای پست شهرداری تهران گفته است که؛ زمانی که آقای احمدی‌نژاد شهردار شد، اسم او در لیست اولیه نبود و یکباره شهردار تهران شد، هنوز هم هر اتفاقی می‌تواند بیفتد و کسی شهردار شود که اسم او در این لیست نیست. به گفته او؛ زمانی که آقای احمدی‌نژاد شهردار تهران شد، لیستی ۴۰نفره منتشر شد که بعد به ۱۰نفر رسید و اسم آقای احمدی‌نژاد اصلا در آن لیست اولیه نبود و یکباره آقای احمدی‌نژاد شهردار تهران شد. ناصر امانی، منتخب شورای شهر تهران در واکنش به این موضوع اعلام کرده است؛ نمی‌دانم محسن هاشمی چگونه و بر چه اساسی موضوع انتخاب شهردار پایتخت غیر گزینه‌های نهایی را بیان کرده است ولی آنچه مسلم بوده اینکه منتخبان شورای ششم محکم توافق کرده‌اند فردی را از میان گزینه‌های نهایی انتخاب کنند. انتخاب شهردار بر اساس لیست اعلامی صورت می‌گیرد و زمانی که گزینه‌ها برنامه‌های‌شان را ارائه دادند ما برنامه‌ها و رزومه آن‌ها را دقیق بررسی می‌کنیم.

ندادن برنامه به‌منزله انصراف است

علیرضا نادعلی، عضو منتخب شورای ششم شهر تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت انتخاب شهردار هفدهم تهران به «صبح‌نو» می‌گوید: 11نفر از بیش از 41نفر باقی مانده‌اند که قرار بود برنامه خود را تا ساعات پایانی دیروز ارائه بدهند تا ازسوی اعضای شورا بررسی شوند. ندادن برنامه بدون عذر موجه به‌مثابه انصراف تلقی می‌شود. مگر کسی که اتفاقی برایش پیش آمده و بخواهد دیرتر تحویل دهد که این موضوع و تشخیص‌آن با رییس موقت شورا یعنی آقای چمران هست. او با بیان اینکه از امروز صبح بررسی برنامه‌ها تا شب آغاز خواهد شد، اضافه می‌کند: تا جایی که من خبر دارم آقایان رستم قاسمی، احمدی‌مقدم، هابیل درویش و زاکانی برنامه خودشان را ارائه داده‌اند، از مابقی هنوز اطلاع دقیقی ندارم. نادعلی تاکید می‌کند: به 11کاندیدا زمان‌بندی نیز اعلام شده که هرکدام در چه روزی باید برای ارائه گزارش بیایند و بعد از آن اعضا به بحث و بررسی می‌نشینند که به تعداد محدودتری برسیم.

این عضو منتخب شورای ششم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گفته می‌شود ممکن است شهردار تهران بیرون از گزینه‌های فعلی باشد، می‌گوید: نکته مهم این است که روالی که خودمان پایه‌ریزی کردیم قانون نبوده و از بیرون کسی نگفته بود، حاصل خردورزی جمعی بود و همزمان نیز به‌طور شفاف با رسانه‌ها درباره فرایند صحبت می‌کنیم. او ادامه می‌دهد: در نهایت اعضای شورا هستند که نفر آخر را انتخاب می‌کنند، انتخاب ما براساس همین روش خواهد بود؛ یعنی از 11نفر به سه نفر و نهایتا به یک نفر خواهیم رسید، اینکه ناگهان گزینه‌ای از جایی به این گزینه‌ها اضافه شود و تشخیص همه اعضا این باشد که مورد توجه قرار نگرفته، خیلی بعید است چون ما افراد را با دقت لیست کردیم. نادعلی اظهار می‌کند: اما اگر همه به نتیجه برسیم که فردی از گوشه چشم دور مانده و گزینه بسیار خوبی است، چون زمان هم داریم می‌‌توانیم به سیکل بررسی اضافه کنیم، نه قاعده خلاف آن وجود دارد و نه قانون آن را رد می‌کند، باز هم خودمان بررسی می‌کنیم. منتها خیلی بعید می‌دانم چون ما افراد را با دست باز انتخاب کردیم. عضو منتخب شورای ششم شهر تهران اضافه می‌کند: از آن 41 نفر تعداد زیادی‌شان در نیرو‌های مسلح حکم داشتند یا محتمل به حضور در کابینه آقای رییسی بودند اما اعضا با دست باز آن‌ها را پیش‌بینی کرده بودند؛ به همین دلیل بعید می‌دانم کسی از ذهن‌ها دور مانده باشد.  او تاکید می‌کند که برنامه همه کاندیداها تا سه‌شنبه یا چهارشنبه بررسی خواهد شد.

احتمال انتخاب فردی از بیرون  بعید است

علی‌اصغر قائمی، دیگر منتخب شورای ششم تهران نیز با بیان اینکه برنامه‌ها تا آخر وقت دیروز باید تحویل آقای صادقی به‌عنوان مسوول این حوزه داده می‌شده است، به «صبح‌نو» می‌گوید: هر روز سه نفر برای ارائه برنامه خواهند آمد و از آن طرف نیز اعضای منتخب اگر سوالی دارند مطرح کرده و پرسش و پاسخ نیز انجام شود. در پایان روز چهارم ارائه برنامه‌ها به پایان خواهد رسید و براساس تصمیم جمع در این هفته یا هفته آینده، رأی‌گیری انجام شود. او در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال فردی از بیرون به‌عنوان شهردار تهران ادامه می‌دهد: من این موضوع را بعید می‌دانم. در جمع ما چنین بحثی نشده و ممکن است گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای باشد.

ارسال نظر