|
شناسه خبر: 4210

پایان حضور اصلاح‌طلبان در پنجمین شورای شهر و رایزنی‌ها برای انتخاب شهردار جدید؛

آغاز دوباره برای شهر

صبح دیروز آخرین جلسه صحن شورای شهر پنجم تهران برگزار شد؛ شورایی که با وعده شفافیت و کاهش فساد روی کار آمد اما در عمل آن چنان موفق نبود و همزمان با تعدد انتخاب شهرداران، ضعف مدیریتی و حاشیه‌های فراوان شهرداری تهران را دچار رخوت چهارساله و بی‌نظمی کرد.

روزنامه «صبح نو» نوشت: صبح دیروز آخرین جلسه صحن شورای شهر پنجم تهران برگزار شد؛ شورایی که با وعده شفافیت و کاهش فساد روی کار آمد اما در عمل آن چنان موفق نبود و همزمان با تعدد انتخاب شهرداران، ضعف مدیریتی و حاشیه‌های فراوان شهرداری تهران را دچار رخوت چهارساله و بی‌نظمی کرد. در آخرین روز شورای پنجم برخلاف جلسات یک‌سال گذشته، اعضای شورا که به‌صورت محدود در جلسات صحن حضور پیدا می‌کردند، این‌بار همه بودند حتی مرتضی الویری که تقریبا بیش از یک‌سال و نیم گذشته را حضور حداقلی داشت. اداره جلسه صحن نیز مثل جلسات گذشته نبود و تقریبا اعضا در هرزمانی صحبت کرده، تذکر داده، نطق خوانده و گزارش عملکرد قرائت کردند؛ به‌نحوی‌که جلسه صحن از 9صبح آغاز و تا ساعت14 به طول انجامید. بعد از آن جلسه خداحافظی اعضای پنجم بایکدیگر،کارکنان شورا و اصحاب رسانه بود که با عکس‌های یادگاری و آغوش‌های کرونایی به پایان رسید. همزمان با جلسه آخر شورای پنجم اما اعضای ششم شورا روز آخر بررسی برنامه‌های کاندیداهای شهرداری تهران را سپری می‌کردند و سردار احمدی‌مقدم و محسن پیرهادی دو کاندیدای باقی‌مانده گزارش خود را ارائه می‌دادند. به گفته اقراریان، سخنگوی اعضای منتخب شورای ششم شهر تهران؛ احمدی‌مقدم‌ با شعار «تهران و شهرداری تهران ۱۴۱۴» برنامه‌های خود را تقدیم شورا کرده است. ایشان برنامه‌های خود را با لحاظ افق چشم‌انداز ۱۴۱۴ و با ذکر 16موضوع و مساله اساسی پایتخت ارائه داده است. کوچک و ‌چابک‌سازی، مدیریت بهره‌وری و کارآمدی و نیز ایمنی و تاب‌آوری‌شهری در بحران‌ها و مخاطرات از نکات خاص برنامه آقای احمدی‌مقدم است. محسن پیرهادی نیز نفر دوم برای ارائه برنامه بوده و مطابق با آنچه اعضای منتخب اعلام کردند امروز یا پنج‌شنبه که روز تحلیف شورای جدید است، شهردار تهران انتخاب خواهد شد.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران اولین نفری بود که صبح دیروز گزارشی از عملکرد شورای پنجم قرائت کرد. 

او به اقداماتی که منجر به کاهش هزینه اداره شهر شد اشاره کرد و گفت: روند افزایشی تعداد پرسنل شهرداری در این دوره معکوس شد و کاهش آن برای نخستین‌بار رخ داد؛ به‌نحوی‌که حدود ۲۰درصد از پرسنل رسمی و شرکتی شهرداری و شورای شهر کاسته شد. هاشمی اضافه کرد: کاهش شدید هزینه‌های غیرضروری، تشریفاتی و تبلیغاتی مدیریت شهری، پرهیز از آغاز مگاپروژه‌های تبلیغاتی و فاقد توجیه فنی و اقتصادی در شهر و جایگزینی آن با پروژه‌های کم‌هزینه و زودبازده محله‌محور، شفاف‌سازی عملکرد مالی و قراردادهای شهرداری و متوقف کردن روند روبه‌رشد رانت و فساد اقتصادی که منابع مالی شهر را می‌بلعید از دیگر اقدامات انجام‌شده برای کاهش هزینه اداره شهر شد. هاشمی در ادامه اضافه کرد: برای اعاده حقوق شهرداری که به سایر نهادها و دستگاه‌ها در چارچوب توافقات رسمی و غیررسمی واگذار شده بود تلاش کردیم که موجب شد که مدیریت شهری با وضعیتی باثبات، شفاف و کم‌هزینه تحویل دوره بعدی شود.

رئیس شورای شهر البته درباره کم‌کاری‌هایی که خود بارها درباره آنها سخن گفته بود حرفی نزد. محسن هاشمی زمانی با تلویح و کنایه عنوان کرده بود که شهردار تهران جسور نیست و برای همین نتوانسته اقدامات خوبی انجام دهد.

درآمدهای پایدار را افزایش دادیم

پیروز حناچی، شهردار تهران هم در آخرین جلسه شورای‌شهر تهران در سخنان خود گفت: من و همکارانم از کسانی بودیم که از سال۷۶ به شیوه اداره امور شهر نقد داشتیم و اعتقاد داشتیم در چرخه‌ای گرفتار شدیم که نتیجه آن کاهش کیفیت زندگی در محیط شهری است. او ادامه داد: به‌دلیل نظارت در دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی همواره موضع نقد داشتیم و فکر نمی‌کردیم یک روز حل این موضوع به گردن خودمان بیفتد. شاید اگر آن زمان این نگاه را داشتیم قدری تغییر می‌کردیم. حناچی در ادامه با اشاره به مشارکت مردم در انتخابات گفت: در دوره پنجم بالاترین میزان مشارکت در انتخابات شوراها بعد از انقلاب را داشتیم و در دوره ششم پایین‌ترین میزان مشارکت را شاهد بودیم و قاعدتا باید تفاوت جدی در این دو انتخابات مشاهده شود که در آینده مقایسه این دوره و دوره‌های قبل فراهم خواهد شد. او ادامه داد: در این دوره تلاش کردیم درآمدهای پایدار شهرداری را افزایش دهیم، میزان وابستگی بودجه به درآمدهای ناپایدار را کاهش دهیم، توانستیم تعادل بین هزینه و درآمد ایجاد کنیم و انضباط کالبدی در شهر را کنترل کنیم. 

حناچی با بیان اینکه ادعا نمی‌کنیم در این سازمان عظیم هیچ تخلفی رخ نداده است اما هر تخلفی را که دیدیم با آن برخورد کردیم.

آقای حناچی که البته برخلاف گفته‌هایش پررنگ‌ترین عملکردش به سه‌شنبه‌های بدون خودرو و رکاب‌زدن با دوچرخه برقی باز می‌گردد، درباره افزایش چند ده برابری درآمدهای شهری نسبت به دوره مدیریت جهادی و هزینه کرد آنها سخنی نگفت. این در حالی است که افشای برخی قراردادهای عجیب زیر نظر وی از جمله لوگوی تهران1400 از جمله مواردی است که شهردار تهران سخنی درباره آنها نگفت. 

رقابت شدید دولت با شوراها

ابراهیم امینی در نطق پیش از دستور خود پای بلایای طبیعی را هم وسط کشید و گفت: به لحظات پایانی فعالیت شورای پنجم رسیدیم، چه زیباتر بود اگر این روز و روزها، وضعیت حاکم بر جامعه و فضای امید و نشاط میان مردم، کماکان همانند چهار سال پیش بود اما افسوس که سوءمدیریت و انواع بلایای انسانی و طبیعی طی چهارسال گذشته، شرایط و روزگاری را برای مردمان ما رقم زد که امروزه شاهدیم در کنار تنگناهای اقتصادی و فشارهای مالی بر دوش خانواده‌ها و آحاد مردم عزیز و شریف کشور، جوانه‌های شور و امید در دل مردمانمان کم سو شده است. امینی البته در سخنان خود به سیاسی کاری مورد علاقه اصلاح‌طلبان هم پرداخت و اظهار داشت: بهترین مصداق این موضوع نیز این است که شورایی که با رأی حداکثری در تاریخ کشور برسر کار آمده، جایگاه خود را در اختیار شورایی قرار می‌دهد که از نظر آرا، پس از پیروزی انقلاب جایگاهی حداقلی دارد. رییس کمیته حقوق شهروندی شورا در ادامه افزود: سویه غم‌انگیز ماجرا اینجاست که شوراها در عمر کوتاه 22ساله خود همواره با رقیبی قدرتمند به‌نام قوه مجریه دست‌به‌گریبان بوده‌اند که از نظر پول، قدرت سیاسی، قدرت رسانه‌ای و پتانسیل‌های چانه‌زنی در سطوح بالای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری نظام دست بالا را داشته و از همه بدتر، مصوبات این رقیب پرقدرت، برای شوراها الزام‌آور است و در زمره اسناد بالادستی برای شوراها محسوب می‌شود. البته این عضو شورا به این مساله که در چهار سال گذشته دولت و مدیریت شهری کاملا همسوی با یکدیگر بوده‌اند اشاره‌ای نکرد. این در حالی است که می‌شد از این فرصت برای ارتقای کیفیت زندگی مردم استفاده کرد. 

قصه شهرفروشی غصه است

محمد سالاری نیز در تشریح عملکرد کمیسیون شهرسازی در پنجمین دوره شورای شهر تهران گفت: متاسفانه طی دهه‌های گذشته به دلیل فقدان یک برنامه مصوب برای اقتصاد شهرها، چرخه شهر‌فروشی با توسل شهرداری تهران و سایر کلانشهرها به درآمدزایی به هر قیمتی در تمامی ابعاد آن نهادینه شد، به‌نحوی‌که در فرایند تصویب طرح‌های جامع و تفصیلی و نیز تصمیم‌گیری‌های بعد از ابلاغ این طرح‌ها نظیر تصمیمات کمیسیون ماده۵، ماده صد، شوراهای معماری و شوراهای توافقات و ملاقات‌های به‌اصطلاح مردمی مدیران شهرداری، شاهد این نگاه درآمدزایی و کسب درآمد از فضاهای شهری آن‌هم بدون توجه به آثار و تبعات سوء آن بوده‌ایم، یکی از عوامل تشدیدکننده شهرفروشی، فراهم کردن امکان سوداگری برای طیف‌های وسیعی از بنگاه‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادها بوده است که در اصل به‌عنوان اقلیت محض جامعه، بیشترین سود و درآمدزایی را در فضای بی‌ضابطگی و جایگزینی روابط شخصی و بخشی به‌جای قانون و مصالح عمومی به نفع خود فراهم کردند. وی ادامه داد: توقف چرخه باطل شهرفروشی در اداره شهر تهران می‌تواند الگویی برای اداره کل شهرهای کشور باشد. کمیسیون شهرسازی و معماری و شورای پنجم کارنامه پاکدستی و اقدامات ارزشمند خود را ارج می‌نهد، چراکه کار بسیار بزرگی انجام داده است و مناسبات رانت و بی‌قانونی و تخلفات را از سفره شهر جمع کرده است، کاری که تاکنون خیلی از نهادها و مدیران در برنامه‌های خود بارها بیان کردند ولی در میدان عمل با توجه به فشار سوداگران نتوانستند مقاومت کنند و خود نیز آلوده به این چرخه باطل و فساد شدند.

او افزود: قصه شهرفروشی غصه است و از جایی شروع شد که شهرداری‌ها را بدون درآمد جایگزین، خودکفا کردند، مثل فرزندی از خانواده که در سن کم و بدون شغل و درآمد از خانواده جدا شود و به او بگویند باید به هر شیوه و هر قیمتی درآمدزایی داشته باشد که قطعا به بزهکاری و فساد و دزدی روی می‌آورد. در شهرداری نیز درآمدزایی به هر شیوه و قیمتی در شهر موجب شد که شهرفروشی در تمامی ابعاد در شهر تهران و سایر شهرها نهادینه شود. شهرفروشی در تمامی ابعاد یعنی نگاه به شهر مثل کالایی باشد که ارزش مبادله دارد نه ارزش استفاده و باید به‌گونه‌ای مبادله شود که سود را زیاد کند؛ یعنی توجه به کمبود.

محمد سالاری در حالی به این مسائل اشاره کرد که در سخنان خود به مساله تغییر کاربری باغات در آخرین روزهای کاری شورای پنجم نپرداخت. وی حتی بدون هیچ سر و صدایی از کنار ماجرای ملک محله تاریخی و سنتی جماران که از سوی نهاد ریاست جمهوری در حال ساخت بود و تخلفات عمده داشت اشاره‌ای نکرد. این در حالی است که روز گذشته خبر رسید که ساختمان فوق لاکچری سلام که در روزهای آخر برای استفاده نهاد ریاست جمهوری دولت دوازدهم  آماده و تجهیز شده بود؛ پلمب شد. 

فردا برای انتخاب شهردار به جمع‌بندی می‌رسیم

همچنین ناصر امانی، منتخب ششمین دوره شورای‌اسلامی شهر تهران نیز اعلام کرد؛ ارائه برنامه گزینه‌ها برای شهرداری به اتمام رسید و آقای پیرهادی آخرین فردی بود که برنامه خود را ارائه کرد. به گفته او؛ البته صبح دیروز هم آقای احمدی‌مقدم برنامه خود را برای شهرداری ارائه کرد و در روزهای گذشته هم خانم آباد، زاکانی، حسینی، هابیل درویش برنامه‌های خود را ارائه کردند و البته آقای بذرپاش هم روز دوشنبه از حضور در رقابت‌ها انصراف داد. امانی تاکید کرد:‌ از فردا با اجماع و اتفاق‌نظر شهردار تهران انتخاب می‌شود، امیدوارم همین فردا به توافق رسیده و شهردار را اعلام کنیم، چراکه پس‌فردا مراسم تحلیف ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران است. امانی با اینکه تلاش می‌کنیم شهردار قبل از آغاز به‌کار رسمی شورای ششم انتخاب شود، گفت: شهردار به‌صورت غیررسمی تعیین می‌شود و در جلسه رسمی، رأی‌گیری و انتخاب می‌شود.

ارسال نظر