|
شناسه خبر: 4480

بررسی کمبود دارو در کشور و مشکلاتی که برای بیماران کرونایی به‌وجود آورده؛

صف تا صفَ رمدسیویر و تمزیوا

طغیان کرونا در کشور غیر از رنج بیماری، دردسرهای تهیه دارو یا بستری کردن بیماران در بیمارستان‌های شلوغ را هم به وجود آورده است.

روزنامه «صبح نو» نوشت: طغیان کرونا در کشور غیر از رنج بیماری، دردسرهای تهیه دارو یا بستری کردن بیماران در بیمارستان‌های شلوغ را هم به وجود آورده است. برخی داروها همچون تمزیوا که نوع ایرانی رمدسیویر است در داروخانه‌ها پیدا نمی‌شود و مردم برای دسترسی به آن باید ساعت‌ها معطل بمانند، این درحالی است که دارو تولید داخل است و باید به میزان بالا تولید و در دسترس همه قرار گیرد، باوجوداین اما به‌جای توزیع در داروخانه‌ها سر از بساط دلالان درمی‌آورد، اینکه از بیمارستان به سرقت می‌رود یا شرکت‌های داروسازی آن‌ها را به جای داروخانه به دلالان می‌دهند؛ موضوعی است که باید مورد پیگیری جدی قرار بگیرد، اگر وزارت بهداشت در تامین واکسن ناتوان است، حداقل داروی موردنیاز برای بیماران کرونایی را مهیا کند.

کافی است در مسیر داروخانه‌هایی مثل 13آبان یا هلال‌احمر تردد کنید، صف‌های طولانی را می‌بینید که تا طرف دیگر خیابان نیز ادامه پیدا کرده‌اند. مردم با چهره‌هایی درهم‌رفته و نسخه‌ای که در دست‌شان مچاله‌شده ایستاده یا گوشه‌ای نشسته‌اند. تا همین چند هفته پیش و قبل از آنکه پیک پنجم کرونا روزانه 500کشته بگیرد، رمدسیویر در داروخانه‌ها کم اما موجود بود و داروهای دیگر مثل اکتمرا (نوع خارجی) و تمزیوا (نوع ایرانی) نیز به‌وفور پیدا می‌شد. حالا هیچ‌کدام نیست و در داروخانه‌های محدودی آن هم در تهران تعداد کمی توزیع می‌شود؛ آنطور که مردم می‌گویند، در شهرستان‌ها همین هم نیست.

 پیرمردی که گوشه داروخانه 13آبان روی تکه کاغذی نشسته است، می‌گوید: خودم 75سال دارم و دو دوز واکسنم را زده‌ام، همسرم را چند سال پیش بر اثر سرطان از دست دادم و حالا فقط یک دختر 45ساله دارم که با درگیری ریه 65درصد در بیمارستان لبافی‌نژاد بستری است. مرد ادامه می‌دهد: دکتر دخترم گفته است که رمدسیویر دیگر جواب نمی‌دهد و باید اکتمرا امتحان کنند، اگر نبود نوع ایرانی‌اش را حتما 6عدد بخرم و زود به بیمارستان برسانم. از حوالی ساعت11 آمدم اما هنوز نوبتم نشده است، می‌گویند دارو آمده اما تعدادش کم است؛ 200نفر جلوی من هستند و نمی‌دانم تا الان که ساعت یک است آیا نوبتم می‌شود و اگر شد اصلا دارویی به من می‌رسد یا نه. او که خود را بازنشسته وزارت جهادکشاورزی معرفی می‌کند، اضافه می‌کند: حقوق بازنشستگی زیادی ندارم و یک خانه در اراک دارم، اگر مجبور شوم برای درمان دخترم تنها خانه‌ام را می‌فروشم. پیرمرد به دلالانی که آن‌سوی خیابان ایستاده‌اند اشاره می‌کند. مردانی با تیشرت‌های آستین کوتاه و شلوارهایی شش‌جیب که همه‌شان کیف یا پلاستیک‌های بزرگ مشکی دست‌شان است.برخی‌شان عینک دودی زده و با ماسک و کلاه عملا صورت‌شان واضح دیده نمی‌شود. احتمالا از ترس پلیس نزدیک هم نمی‌ایستند و سعی می‌کنند هرازگاهی عرض خیابان را رد کرده و دم داروخانه بیایند، بین مردم دور سریعی بزنند و بروند. در دور زدن‌های‌شان تعدادی هم همراه‌شان می‌روند. برخی دیگر برنمی‌گردند و مابقی سر جای خود در صف داروخانه می‌ایستند. پیرمرد می‌گوید: تمزیوا را هشت‌میلیون می‌فروشند، اگر نوبتم شد و گیرم نیامد می‌روم چند عدد می‌خرم و راهی بیمارستان می‌شوم، پول که ارزشش از جان دخترم بیشتر نیست. شماره‌شان را گرفتم، دم خانه هم می‌آورند. از او می‌پرسم از کجا معلوم اینقدر هزینه کنید و دارو تقلبی نباشد، می‌گوید؛ فکرش را کرده‌ام، می‌گویم بیاورد دم خانه، همسایه طبقه بالا دکتر است، تایید کند هرچقدر که نیاز دخترم باشد می‌خرم. استیصال، غم و حتی زمان را نمی‌شود با استدلال‌هایی مثل اینکه قیمت این داروها در داروخانه بسیار کمتر از بازار آزاد است و دارو می‌آید، صبر کنید و پول‌تان را هدر ندهید، درمان کرد و راهکاری برایش اندیشید، راهکار چیزی جز توزیع دارو به‌صورت گسترده و در زمانی که متقاضیان محتاج آن هستند نیست.

 دارو هست؛ درست توزیع نمی‌شود!

 آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد تمزیوا که داروی ایرانی است و در داروخانه ۸۰۰هزار تومان عرضه می‌شود در بازار آزاد علاوه بر قیمت هشت‌میلیون تومانی تا 12میلیون تومان نیز به فروش می‌رسد، همزمان نوع خارجی تا 30میلیون تومان نیز به فروش می‌رشد. اکتمرا و نوع ایرانی آن یعنی تمزیوا، جزو داروهای ضد التهاب است که برای بیمارانی تجویز می‌شود که در مقابل رمدسیویر پاسخی نگرفته‌اند. این دارو به تاکید متخصصان از همان ابتدا هم در پروتکل درمانی وجود داشته و به گفته متخصصان زمانی که رمدسیویر دیگر برای بیماران موثر نباشد، این دو دارو تجویز می‌شود. این‌ها جزو داروهای ضد انعقاد و تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن به شمار می‌روند. هر دارویی که بتواند بیمار را از مرگ نجات دهد در پروتکل‌ها قرار

 گرفته است و حالا اکتمرا و تمزیوا هم در همین گروه قرار دارند. پیام‌ طبرسی، رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، درباره این دارو می‌گوید: تمزیوا یا اکتمرا تنها دارویی است که در فاز التهابی در کنار کورتون، مرگ‌ومیر بیمار کرونایی را کاهش می‌دهد. این دو دارو از داروهای موثر در درمان کرونا هستند و از ابتدای پاندمی استفاده می‌شدند و نتیجه‌بخش هم بودند. این دارو قبل از صدور مجوز مصرف در کشورهایی ازجمله آمریکا، در ایران تایید شد و مورد استفاده قرار گرفت. او درباره کمبود این دارو هم توضیح‌هایی می‌دهد: این دارو بازار سیاه ندارد و در داخل تولید می‌شود. البته در چند روز اخیر با کمبود مواجه شده اما این کمبود از عصر دیروز برطرف و در سطح گسترده بین داروخانه‌ها توزیع شده است. کمبودی نیست، توزیع آن مشکل دارد. طبرسی ایجاد بازار دلالی برای فروش این دارو را تایید می‌کند: در پیک پنجم با توجه به بالابودن تقاضا برای خرید این دارو برخی دلالان به خیال سود بیشتر دارو، را به انبارهای‌شان منتقل می‌کنند اما با توزیع گسترده آن از روز گذشته، جلوی سوءاستفاده این افراد گرفته شده است.

ارسال نظر