|
شناسه خبر: 4592

اخبار تعطیلات کرونایی/ تعطیلات کرونایی/ تعطیلات سراسری کرونایی؛

خروج از تهران در تعطیلات سراسری کرونایی چقدر جریمه دارد؟

رانندگانی که قصد خروج از غرب استان تهران را دارند، بر اساس اعلام فرمانده انتظامی غرب استان، علاوه بر بازگرداندن به مبدا، یک میلیون تومان جریمه می‌شوند.

ستاد ملی مبارزه با کرونا برای مدیریت موج پنجم کرونا، تعطیلات سراسری کرونایی 5 روزه را برای کشور تصویب کرد. کشور از یکشنبه، 24 مرداد ماه وارد تعطیلات سراسری کرونایی شد. تعطیلات سراسری کرونایی برای مهار و مدیریت این ویروس کشنده تصویب شده است. در تعطیلات سراسری کرونایی، تمام مشاغل، اصناف و ادارات تعطیل هستند. کارشناسان از مردم درخواست کردند در این تعطیلات سراسری کرونایی از هرگونه تجمع، دورهمی و سفر پرهیز کنند. 

تصویب تعطیلات سراسری کرونایی در ستاد مقابله با کرونا

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، ستاد ملی مبارزه با کرونا بالاخره برای مدیریت موج پنجم کرونا کشور را برای 5 روز تعطیل کرد. با تصمیم این ستاد از روز دوشنبه ۲۵ مرداد تا شنبه ۳۰ مرداد تعطیلی سراسری در تمام کشور اعلام شد. تعطیلات از صبح دوشنبه ۲۵ مرداد آغاز می‌شود و تا پایان روز کاری شنبه ۳۰ مرداد برقرار است.

فعالیت مشاغل و اصناف در تعطیلات سراسری کرونایی

به جز اصناف ضروری تمامی ادارات حتی بانک‌ها هم تعطیل هستند و فقط مشاغل گروه یک اجازه فعالیت دارند. تمامی ادرات، بانک‌ها و… تعطیل هستند، جز اداراتی که خدمات رفاهی و حیاتی ارائه می‌دهند؛ مانند اداره برق، آب، گاز، بیمارستان‌ها، کلانتری‌ها و…. البته به این ادارات هم اجازه داده شده است اگر مشکلی پیش نمی‌آید، با یک‌سوم نیرو فعال باشند.

در مورد اصناف نیز به جز گروه شغلی یک مابقی تعطیل هستند. فروشگاه‌های ضروری فروش مایحتاج مردم، نانوایی‌ها، تولید فراورده نانوایی، مراکز بهداشتی و درمانی، داروخانه‌ها، سوپرمارکت، میادین تره بار، دامپزشکی، مراکز فروش مواد پروتئینی، جایگاه سوخت، لبنیاتی‌ها، مراکز تامین آمبولانس، غذاهای بیرون‌بر، پخش دترو و غذا، ترمینال، فرودگاه، مراکز نگه‌داری معلولین ‌و سالمندان، تمامی صنایع تولیدی، تامین آب، برق و گاز، مراکز امنیتی و انتظامی، فروشکاه قطعات یدکی، جوشکاری، کابینت سازی و… می‌توانند فعال باشند و مابقی مراکز باید تعطیل باشند.

در مورد حمل‌و‌نقل عمومی، قطار و هواپیما و… نیز مقرر شد حداکثر با یک‌سوم ظرفیت قبل فعال باشند. مترو و اتوبوس شهری هم فعال هستند.

آموزش‌های حضوری تعطیل است. سینما و تئاتر نیز تعطیل است.

در ارتباط با مراسم های عزاداری ماه محرم نیز مقرر شد مراسم در فضای بسته و دسته‌روی ممنوع باشد و اگر تخلفی صورت گرفت برخورد شود. این تعطیلات در واقع محدودیت است و به معنای قرنطینه و لاک‌داون نیست. لاک داون یعنی افراد حتی از درب منزل خارج نشوند و هیچ مغازه‌ای باز نشود و اگر افراد قرار است خدمت گیرند درب منزل این خدمت را دریافت کنند.

تعطیلات سراسری کرونایی

ممنوعیت تردد و سفر بین شهری در تعطیلات سراسری کرونایی

از یکشنبه ۲۴ مرداد ساعت ۱۲ ظهر تا پایان روز جمعه ۵ شهریور ماه ممنوعیت تردد اعمال خواهد شد و نباید ترددی صورت گیرد؛ به جز موارد استثنا مانند آمبولانس‌ها و کامیون حمل غذا و غیره. این منع تردد در تمام جاده‌های کشور و بین استانی خواهد بود. بنابراین تمام مجوزهایی که برای تردد صادر شده بود، لغو خواهد شد.

مقرر شد حتی راه‌های فرعی با همکاری ناجا و وزارت راه تحت کنترل درآید و دیگر فقط با دوربین جریمه اتفاق نمی‌افتد بلکه پلیس باید مسافران بازگرداند. افرادی که در این مدت جریمه شوند، اگر تا یک ماه آینده جریمه خود را پرداخت نکنند، مبلغ جریمه‌ها دو برابر می‌شود. این جریمه حتماً اخذ خواهد شد.

رئیس پلیس راه تهران، سرهنگ نورالله خادم نیز توضیحات بیشتری در خصوص منع تردد در تعطیلات پیش رو ارائه کرد. او گفت: محدودیت تردد بین کرج و تهران وجود ندارد و خودروها می‌توانند در تعطیلات پیش رو بین این دو استان همسایه تردد کنند.

در تعطیلات پیش رو همچون گذشته دو استان البرز و تهران یکپارچه دیده شده و تردد در این استان ها منعی ندارد اما در سایر استان ها منع تردد اجرا می‌شود. طرح منع تردد خودروها از ساعت ۱۲ یکشنبه ۲۴ مرداد با همکاری عوامل پلیس راهور استان ها آغاز می‌شود و تا بامداد شنبه ۶ شهریور ادامه دارد. هیچ مجوز ترددی نیز از سوی فرمانداری‌ها صادر نمی‌شود و تردد بین استانی ممنوع است.

تعطیلات سراسری کرونایی

ممنوعیت صدور هرگونه مجوز تردد برای خودروهای شخصی در تعطیلات سراسری کرونایی

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا همچنین از دستور وزیر کشور به استانداری‌های سراسر کشور در پشتیبانی همه جانبه از نیروی انتظامی استان در موضوع منع تردد بین استانی در شهر‌های دارای ممنوعیت قرمز و نارنجی با پلاک‌های غیر بومی خبر داد و گفت: از امروز دیروز صدور هر گونه مجوز تردد برای خودرو‌های شخصی (به استثنای مجوز درمان) ممنوع و همه مجوز‌های صادرشده تا پایان محدودیت هم باطل است.

همکاری بسیج با نیروی انتظامی و ادارات کل راه و شهرسازی استان با نیروی انتظامی برای کنترل مبادی ورودی و خروجی شهر‌ها از دیگر محور‌های مورد اشاره فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناست و در این خصوص نسبت به تداوم این همکاری تا پایان محدودیت‌های اعلام شده تاکید داشت.

همچنین تردد خودرو‌های شخصی از/ به شهر‌های قرمز و نارنجی (بین استانی) از ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۰ تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۵ شهریور۱۴۰۰ ممنوع است.

افزون بر این صدورمجوز تردد بین استانی در بازه زمانی مورد تصویب ستاد ملی برای موارد ضروری و با بررسی دقیق توسط فرمانداری‌ها انجام خواهد شد. 

جریمه خروج از تهران در تعطیلات سراسری کرونایی

سردار کیوان ظهیری، فرمانده انتظامی غرب استان تهران، به افرادی که قصد سفر می‌کنند، هشدار داد و گفت: از آنجایی که در وضعیت قرمز کرونایی قرار داریم، هر خودرو که قصد خروج از استان را داشته باشد، یک میلیون تومان جریمه خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر جریمه، خودرو نیز از مسیر برگردانده می‌شود.

فرمانده انتظامی غرب استان تهران با بیان اینکه امکان خروج از استان تهران تا تاریخ اعلام شده ممنوعیت تردد وجود ندارد، گفت: همکاران من مانند روز اول اجرای طرح و حتی با انگیزه بیشتر این ممنوعیت را اعمال می‌کنند تا سهمی در قطع زنجیره ویروس کرونا داشته باشند.

وی از هموطنان خواست، مانند گذشته با همکاری با پلیس در مقابله با کرونا نقش ایفا کنند.

ارسال نظر