|
شناسه خبر: 4745

در نشست سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر با اصحاب رسانه مطرح شد؛

گشت ارشاد مسوولان تشکیل می‌شود

ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تشکیل گشت ارشاد مسوولان، حمایت‌های قضایی از آمران نهی‌ازمنکر در قوه قضاییه و همچنین اصلاح قوانین در این زمینه را در برنامه‌اش قرار داده است.

روزنامه «صبح نو»- مساله امر و نهی و تشویق و هشدار، ریشه در درون هر انسانی دارد و فطرت پاک هر شخصی اعمال زشت و ناپسند را نمی‌پذیرد و نسبت‌به کارهای خوب روی خوش نشان می‌دهد. به همین منظور، ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تصمیم دارد با همکاری قوای مجریه، قضاییه و مقننه اقدامات شایسته‌ای را در راستای این فریضه دینی انجام دهد. این ستاد از تشکیل گشت ارشاد مسوولان تا حمایت‌های قضایی از آمران نهی‌ازمنکر در قوه قضاییه و همچنین اصلاح قوانین در این زمینه را در برنامه‌اش قرار داده است. 

حجت‌الاسلام «سیدعلی خان‌محمدی» سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در نشست خبری با اصحاب رسانه که در این ستاد برگزار شد، اظهار داشت: مهم‌ترین وظیفه ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش و کمک درزمینه احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است. بنا بر اصل۸ قانون اساسی امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر وظیفه همگانی است و این ستاد وظیفه اجرایی ندارد و موظف است از آمران و ناهیان امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر حمایت معنوی و حقوقی داشته باشد.خان‌محمدی با تاکید بر اینکه مساله امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر را مردم باید جدی بگیرند، عنوان کرد: طبق صریح روایات بی‌تفاوتی نسبت‌به این وظیفه الهی موجب مرگ جامعه می‌شود. عرصه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، عرصه‌های گوناگونی دارد اما متاسفانه این فریضه الهی تنها در حوزه عفاف و حجاب خلاصه شده است. سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر با استناد به کلام مقام معظم رهبری که فرمودند ایجاد نظام اسلامی و حفظ آن بالاترین معروف‌هاست، گفت: کسی که در راستای تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران گام بردارد، مرتکب منکر شده است. وی از تشکیل فراکسیون امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در مجلس شورای اسلامی خبر داد و خاطرنشان کرد: این امر برای نخستین‌بار اتفاق افتاده و می‌توان تشکیل این فراکسیون را به فال نیک گرفت چراکه اقدامات و برنامه‌های خوبی در این حوزه در مجلس شورای اسلامی در حال انجام است و صورت خواهد گرفت.

حجت‌الاسلام خان‌محمدی افزود: با این کار یکی از مطالبات جدی مردم هم بوده است، موضوع فساد در حوزه اداری و اقتصادی در سطح شهرستان، استان و کشور از طریق تشکل‌های مردمی و شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر ادارات و سازمان‌ها پیگیری می‌شود. عموم مردم می‌توانند گزارش تخلف‌های صورت‌گرفته در زمینه‌های اقتصادی، اشتغال، فساد اداری، رشوه و رسیدگی نکردن به مطالبات مردمی را به‌صورت مستند و دقیق به ستاد‌های امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر ارائه کنند تا پیگیری و برخورد‌های لازم با هماهنگی دستگاه‌های مختلف انجام شود. گزارش‌های مردمی از طریق مجلس، قوه‌قضاییه و دولت پیگیری خواهد شد و در کنار حفظ کرامت افراد، اقدامات لازم صورت می‌گیرد و گزارش آن به مردم ارائه می‌شود.

سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر به تشکیل فراکسیون امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: با تشکیل این فراکسیون، مجلس شورای اسلامی به‌عنوان یک مجموعه نظارتی می‌تواند با دعوت از مجموعه‌ها، سازمان‌ها و ادارات نکات را به آن‌ها متذکر شود. خان‌محمدی احقاق حقوق عامه را از وظایف دستگاه قضا برشمرد و گفت: ازجمله مصادیق احقاق حقوق عامه، اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر است. ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تعامل خوبی با قوه قضاییه دارد و حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای به این امر اهتمام ویژه دارد. روش امربه‌معروف در قانون و دین مشخص شده و احیای این فریضه الهی باید در مسیر دینی و قانونی خود دنبال شود.

۱۱۰هزار تشکل مردمی امربه‌معروف

 سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر اضافه کرد: قوه قضاییه در بحث حمایت و مباحث حقوقی پیشنهادهایی درباره مباحث قضایی ارائه داده تا سازوکاری برای بحث حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در نظر گرفته شود. همچنین ستاد در حال راه‌اندازی اداره کل در قوه قضاییه است. وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات و منکراتی که در عرصه جامعه رخ می‌دهد، مربوط به فساد اداری است، اظهار داشت: یکی از اقدامات جدی ستاد، ایجاد گشت ارشاد مسوولان است و این امر را در اولویت وظایف خود قرار داده است. خان‌محمدی مساله آموزش را یکی از خلأهای مهم در حوزه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر بیان کرد و گفت: همه مردم موظف به اجرای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر هستند.

سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر از برگزاری دوره ملی آموزش امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در سطح کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه استقبال خوبی از این دوره آموزشی صورت گرفته و تاکنون هزار و ۸۴۰نفر ثبت‌نام داشتیم. این آموزش‌ها به‌صورت عمومی و تخصصی در هفت عرصه کلی ازجمله فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی، محیط‌زیست، آموزش علم و فناوری، بهداشت، سلامت، سیاست داخلی و خارجی و رسانه و فضای مجازی دنبال خواهد شد. در عرصه فرهنگ‌سازی اقدامات و گام‌های خوبی برداشته شده است.

سخنگوی ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر درباره تشکل‌های مردمی تصریح کرد: تاکنون هزار و ۸۰۰تشکل مردمی احیاگر امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تشکیل شده است و درصدد هستیم در سال جاری ۱۱۰هزار تشکل مردمی راه‌اندازی کنیم.

خان‌محمدی به تبیین دیگر اقدامات این ستاد پرداخت و ادامه داد: شورای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در سطح محله و مساجد در حال راه‌اندازی است و هدف از این مهم رفع مشکلات و معضلات در همان محل است.

ارسال نظر