|
شناسه خبر: 4746

پویش ایران سیاهپوش و برگزاری مجالس روضه مجازی؛

سیاهپوش حسین(ع)

پویش «ایران سیاهپوش» با همت سازمان تبلیغات و ارگان‌ها و نهادهای متعدد شکل گرفت که در شرایطی که محدودیت‌های کرونایی باعث تعطیلی بسیاری از مجالس شد همه شهر را به حسینیه‌ای برای عزای سیدالشهدا(ع) تبدیل کرد.

گزارش روزنامه «صبح‌نو» از پویش ایران سیاهپوش و برگزاری مجالس روضه مجازی را در ادامه بخوانید: محرم حال و هوای متفاوتی را به شهر می‌دهد. مساجد و تکایا، حسینیه و مهدیه‌ها همه رنگ عزا به خود می‌گیرند و خیابان‌ها و کوچه‌ها با سیاه‌پوش شدن، خبر از غم و اندوه می‌دهند. لباس‌های مشکی و پرچم و پارچه‌ها، پس از یک‌سال انتظار از چمدان‌ها و کمدها بیرون آورده و باز نوحه و علم و باز شعر محتشم در هر نقطه‌ای جلوه‌گری می‌کند و طنین‌انداز می‌شود. عزاداری در ماه محرم ازجمله آیین‌های فرهنگی است که با حفظ عناصر اعتقادی و مذهبی مردم در سالیان متمادی در مناطق مختلف کشور با شکوه بسیار انجام می‌شود. عمق اعتقاد و باور به سیدالشهدا(ع) آنقدر عمیق است که حتی ویروس تاجدار کرونا هم نتوانست آن را تحت‌تاثیر قرار دهد. مردم و مسوولان در یک اقدام جمعی دست به سیاهپوشی گسترده شهرهای کشور زدند که الحق رخداد متفاوتی رقم خورد. به‌طوری‌که از میدان آزادی در تهران تا دروازه‌های شیراز، شمال و همه ایران سیاه‌پوش شد. هیات‌ها هم برای برگزاری مجالس‌شان از هر ظرفیتی استفاده کردند. از برگزاری مجالس در فضای باز تا استفاده از بسترهای رسانه‌ای برای برگزاری مجالس مجازی بیرق عزای سالار شهیدان و اصحابش را برپا کردند. یکی از راهکارهایی که هیات‌های مذهبی صاحب سبک آن هستند برگزاری محافل مجازی روضه است که با فعالیت‌های رسانه‌ای موسسه فرهنگی عقیق شکل گرفت.

پویش «ایران سیاهپوش» با همت سازمان تبلیغات و ارگان‌ها و نهادهای متعدد شکل گرفت که در شرایطی که محدودیت‌های کرونایی باعث تعطیلی بسیاری از مجالس شد همه شهر را به حسینیه‌ای برای عزای سیدالشهدا(ع) تبدیل کرد. «سعید مجدی‌نسب»، کارشناس تبلیغات محیطی سازمان تبلیغات اسلامی درباره این پویش می‌گوید: «سال گذشته انتقادات بسیاری از عملکرد شهرداری‌ها در استقبال از محرم شد. به همین دلیل سازمان تبلیغات اسلامی پای کار آمد تا با وجود محدودیت‌های کرونایی حال و هوای محرمی به شهر بدهد. با نزدیک شدن به ماه محرم و ایام عزاداری سیدالشهدا(ع) تمام معابر و نمادهای شهر سیاهپوش شد. در این طرح محله‌ها و خانه‌های سیاهپوش شدند که عاشقان امام حسین(ع) استقبال بسیار خوبی کردند. طرح سیاهپوشان ایران با شعارهای «ما نسل به نسل در پناهت هستیم»، « زیر علمت امن‌ترین جای جهان است» و «نسل حسینی» به‌شکل گسترده‌ای در سراسر کشور انجام گرفت. همین‌طور این پویش در سراسر ایران با مشارکت چشم‌گیر مردم انجام گرفت. برای اجرای این طرح، کاروان سیاهپوشان حتی به مناطق محروم می‌رفتند تا مناطقی که توان مالی اندکی دارند بتوانند محله و خانه‌شان را سیاهپوش کنند. این رویداد فرهنگی و مذهبی به‌صورت همزمان در سراسر ایران اسلامی برگزار و کلیه استان‌ها با سیاهپوش کردن یکی از نمادهای شهری خود به استقبال ماه محرم رفتند.این کارشناس درباره تاثیر و اهمیت سیاهپوش کردن معابر و شهر در ماه محرم توضیح می‌دهد: «مهم‌ترین دلیل پرداختن به‌ضرورت انجام سیاهپوشان معابر در شهر این است که این یکدست به‌جای آوردن مراسم سوگواری سیدالشهدا (ع) برد خاص پیدا می‌کند و بیانگر این نکته است که پس از گذشت ۱۴۰۰سال، فرزند پیامبر(ص)‌ تا اندازه‌ای نزد شیعه اهمیت دارد که هنوز سیاهپوش و عزادار ایشان هستند، ازجمله اموری است که توجه پیروان دیگر ادیان را به فلسفه این اقدامات و به تبع آن تحقیق درخصوص واقعه عاشورا وا‌می‌دارد و هرچند ممکن است آن‌ها در این مراسم حضور پیدا نکنند اما این نمادها برای آن‌ها ملموس و قابل رویت است. جای‌گذاری نمادهای محرم و‌ عاشورا در شهر، خود یک پیام‌رسان قوی و پر از هدف و برنامه‌ای است که جریان مکتب عاشورا را به‌صورت صامت مرور و بازگویی می‌کند.»

استقبال هیات‌ها و مردم از مجالس مجازی

«سیدمهدی مهدیان» دبیر پخش زنده عقیق با بیان اینکه میلیون‌های نفر از بستر عقیق از مجالس محرم سیدالشهدا(ع) بهره برده‌اند، گفت: «تلاش ما فراهم کردن بستر مناسب برای برگزاری محافل مذهبی در فضای مجازی بوده است که به‌لطف اهل‌بیت(ع) محقق شد و حدود 10میلیون نفر در محافل روضه سیدالشهدا(ع) از طریق فضای مجازی شرکت کردند. این اتفاق برای دومین سال متوالی اتفاق افتاد.» او با بیان اینکه استقبال هیات‌های مذهبی از رسانه‌های مجازی با رشد بسیار قابل‌توجهی همراه بود، افزود: «با فعالیت‌های رسانه‌ای موسسه فرهنگی عقیق بیش از یک‌هزار هیات مراسم‌شان در نرم‌افزار چندرسانه‌ای پخش زنده دارند و 60محفل بزرگ مثل محمود کریمی، سعید حدادیان، محمد طاهری، میثم مطیعی و چند 10 هیات دیگر حضور فعال داشتند. حتی هیات‌های محلی هم از ظرفیت‌های رسانه مجازی برای برگزاری محافل مذهبی برخوردار شدند. از طریق پویش نسل حسینی دومیلیون ماسک در هیات‌ها توزیع شد.» این کارشناس رسانه‌های مجازی درباره استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌های مجازی برای ترویج فرهنگ دینی توضیح داد: «فضای مجازی و رسانه‌های دیجیتال همه‌چیز را برای مخاطبان در دسترس‌تر کرده است. فرد می‌تواند در هر جایی که هست در کوتاه‌ترین زمان به مسائل مختلف دسترسی پیدا کند. این روزها هیات‌ها در فضای مجازی فعالیت دارند و مخاطبان‌شان آنان را دنبال می‌کند و این وجود مخاطب است که وجود آنان را توجیه می‌کند. فضای هیات همیشه مخاطبان خود را داشته و جمعیت کثیری را به خود جلب کرده است. جامعه ما یک جامعه مذهبی است. علاقه مردم به سیدالشهدا(ع) و اهل‌بیت(ع) غیرقابل وصف است. هرجا منبر و روضه باشد مردم به آنجا جلب می‌شوند. این، ویژگی اجتماعی ماست و نمی‌توان به‌سادگی از آن گذشت. صحت این موضوع را در این روزهای کرونایی هم شاهد هستیم. خانواده‌ها به هر ترتیبی شده در مجالس روضه شرکت می‌کنند. گوشی تلفن‌همراه‌شان را به تلویزیون وصل می‌کنند و هرکسی در گوشه‌ای از خانه برای خودش خلوت می‌کند. هیات همیشه مخاطب داشته است و همین مخاطب در بستر مجازی به‌دنبال مجالس اهل‌بیت(ع) می‌گردد.» او افزود: «سایت عقیق با هدف پر کردن خلأ اطلاع‌رسانی در هیات‌ها در فضای مجازی راه‌اندازی شد. رسانه‌ها با رویکردهای مختلف سیاسی و منش‌های متنوع با تقسیم‌بندی‌هایی مثل فرهنگ، سینما، اقتصاد، ورزشی و... فعالیت می‌کنند. حتی در حوزه دین، اندیشه اسلامی و اندیشه‌های غرب و مسجد را داریم اما در حوزه اطلاع‌رسانی هیات و محافل مذهبی هیچ رسانه‌ای به‌صورت تخصصی کار نمی‌کرد و جای خالی آن به‌صورت جدی احساس می‌شد.»

ارسال نظر