|
شناسه خبر: 4749

وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در صحن علنی مجلس برنامه‌های خود را تشریح کرد؛

وعده اتمام واکسیناسیون ایرانیان تا پایان بهمن‌ماه

ساختار وزارت بهداشت و درمان کشور شاهد تحولات مدیریتی است آن هم درست در روزهایی که کرونا مشغول تاخت‌وتاز در کشور است. اما همین تغییرات می‌تواند موجب اتفاقات خوبی در زمینه واکسیناسیون کرونا شود.

روزنامه «صبح نو»- ساختار وزارت بهداشت و درمان کشور شاهد تحولات مدیریتی است آن هم درست در روزهایی که کرونا مشغول تاخت‌وتاز در کشور است. اما همین تغییرات می‌تواند موجب اتفاقات خوبی در زمینه واکسیناسیون کرونا شود. چه آنکه نامزد پیشنهادی برای وزارت بهداشت و درمان نیز در این‌باره وعده‌های جدی و مهمی داده است. وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز در جلسه علنی مجلس و بررسی برنامه‌های ارائه‌شده با بیان اینکه برنامه اصلی ما واکسیناسیون است، گفت که تا پایان بهمن امسال واکسیناسیون کرونا تمام خواهد شد.

بهرام عین‌اللهی به روز پزشک هم اشاره کرد و با تبریک این روز گفت: بعد از پیروزی انقلاب مسوولیت‌های بزرگی بر دوش جامعه سلامت ایران گذاشته شد. جوانان مدافع سلامت باید با حضور در شهرها و روستاها عقب‌افتادگی‌های گذشته را جبران می‌کردند و همزمان در جبهه‌های دفاع مقدس به درمان مجروحان جنگی می‌پرداختند. جهاد سلامت در ۴۰سال گذشته وجود داشته و در دو سال اخیر به‌حداعلای خود رسیدند.

وی با بیان اینکه دنیا در جنگ با ویروس منحوس کروناست، گفت: در ایران هم مدافعان سلامت در خط نبرد مجاهدت هستند. من دشواری‌های بیماری کرونا را با پوست و گوشت و استخوان حس کردم. در اسفند۹۸ از نخستین پزشکانی بودم که کرونا گرفتم و مرگ را به چشمانم دیدم. امیدی به زنده ماندن نداشتم و جز تصویری از پرستاران و پزشکان بیمارستان مسیح دانشوری که برای زنده ماندنم تلاش می‌کردند چیزی در ذهنم ندارم. عین‌اللهی خاطرنشان کرد: در کارزار مبارزه فراگیر بیماری کرونا قرار داریم که اگر نمایندگان به بنده اعتماد کنند در برابر اعتمادشان تعظیم می‌کنم و در راه خدمت به مردم تا پای جان می‌ایستم.

ادامه جهاد سلامت

 وی ادامه داد: من یک طبیب و نه صنعتگر و نه تاجر هستم. من دوشادوش مدافعان سلامتم. نمی‌توان سلامت مردم را معطل تاخیر و تعطیل در تصمیم‌گیری این و آن کرد. دفاع از سلامت مردم نباید معطل شخص و چیز دیگر شود. حفظ جان مردم مهم‌ترین اولویت دولت است. وزیر پیشنهادی با تاکید بر اینکه سلامت مردم خط‌قرمز ماست، گفت: در دفاع از سلامت همه رنگ‌ها به رنگ سفید مدافعان سلامت درآمده و همه شکاف‌ها و چنددستگی‌ها در مفهوم بزرگ انسانیت حل  می‌شود. روح ایثار و فداکاری مدافعان سلامت دل‌های مرده را بیدار می‌کند. عین‌اللهی با تاکید بر اینکه ما می‌توانیم بر ویروس منحوس کرونا غلبه کنیم و این کار را خواهیم کرد، افزود: بیماری همه‌گیر کرونا نشان داد که سلامت موضوع تک‌بعدی نیست و بر همه ابعاد زندگی مردم تاثیر می‌گذارد. ما جهاد سلامت را ادامه می‌دهیم. همان‌طور که رییس‌جمهوری هم بیان داشتند، مهم‌ترین اولویت دولت، بحث بیماری کروناست.

برنامه گسترده واکسیناسیون

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برنامه‌اش برای واکسیناسیون گفت: همان‌طورکه در دنیا ثابت‌شده مهم‌ترین عاملی که می‌تواند جلوی کرونا را بگیرد، واکسیناسیون گسترده است که نتیجه آن کاهش میزان مرگ‌ومیر است؛ البته این بدان معنا نیست کسی که واکسن می‌زند کرونا نمی‌گیرد، بلکه شدت بیماری کم می‌شود. ازاین‌رو برنامه اصلی ما واکسیناسیون گسترده است.وی افزود: ۶۰میلیون جمعیت بالای ۱۸سال داریم که به هر نفر باید دو دوز واکسن تزریق شود پس به ۱۲۰میلیون واکسن نیاز داریم. تاکنون حدود ۲۲میلیون واکسن تزریق شده است طبیعتا میزان تولید داخل واکسن به ۹۸میلیون دوز نمی‌رسد، پس ناچار به واردات واکسن هستیم. عین‌اللهی مجددا تاکید کرد: تهیه واکسن اولویت اول ماست و این به‌دست دولت انجام می‌شود. هرچه زودتر واکسن تهیه کنیم موفق‌تر می‌شویم، لذا تا پایان بهمن امسال واکسیناسیون تمام می‌شود.

شیوه صحیح لاک‌دان

 وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرای طرح شهید سلیمانی را از دیگر برنامه‌هایش برشمرد و گفت: طرح شهید سلیمانی که در بسیج در حال اجراست، شامل بیماریابی و کمک به بیماران کرونا بوده که با قدرت ادامه پیدا می‌کند و در خدمت مردم خواهیم بود. وی افزود: بحث دیگر ما موضوع قرنطینه یا لاک‌دان است. در دنیا قرنطینه از ۱۰ تا ۱۰۰درصد انجام می‌شود. در جایی که امکان حکومت نظامی وجود دارد، قرنطینه صددرصدی انجام می‌شود. منتها با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور ما باید موضوع لاک‌دان را پیگیری کنیم و به‌شکل نمایشی هم نباشد.

 عین‌اللهی موضوع دیگر را مدیریت خواند و گفت: مهم‌ترین مساله در کنترل بیماری کرونا مدیریت است. ما از ستاد کرونا از نظرات نمایندگان مجلس استفاده می‌کنیم تا نظرات مردم را منتقل کنند. بسیاری از اختیارات باید به استان‌ها واگذار شود تا آن‌ها با توجه به شرایط عمومی استان تصمیم‌گیری کنند. کمیته علمی هم از بین افراد باسواد و متدین تشکیل خواهد شد تا درمان لازم صورت گیرد.

ارسال نظر