|
شناسه خبر: 4913

هر هفته ۵ میلیون واکسن وارد می‌شود؛

وضعیت واکسیناسیون بهبود می‌یابد

وزارت بهداشت که روز گذشته از رکوردشکنی واکسیناسیون ایرانیان خبر داده بود، اعلان کرده است که تا ظهر روز سه‌شنبه 9 شهریور ماه مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور را به ۲۷میلیون و ۵۰۱هزار و ۵۸۶ دوز رسانده است.

روزنامه «صبح نو»- وزارت بهداشت که روز گذشته از رکوردشکنی واکسیناسیون ایرانیان خبر داده بود، اعلان کرده است که تا ظهر روز سه‌شنبه 9 شهریور ماه مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور را به ۲۷میلیون و ۵۰۱هزار و ۵۸۶ دوز رسانده است. بر این اساس تا ظهر دیروز ۱۸ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۶۱۶ نفر دوز اول واکسن کرونا و هشت‌میلیون و ۷۱۱هزار و ۹۷۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند. اما روی دیگر واکسیناسیون در کشور در یکی، دو روز اخیر خود را نشان داده است؛ چه آنکه برخی گزارش‌های رسیده و مشاهدات خبرنگار «صبح‌نو» نشان می‌دهد کمبود واکسن در برخی مراکز واکسیناسیون موجب شده است تا کار واکسینه کردن مراجعان با کندی انجام شود. این در حالی است که وزارت بهداشت مدام به مردم اطلاعیه می‌دهد برای دریافت واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند. اگرچه گروه سنی جدیدی نیز برای دریافت واکسن فراخوان نشده‌اند. برخی علت این مساله را اعلام گروه‌های شغلی برای دریافت واکسن می‌دانند که موجب شده است سایت برای گروه‌های سنی باز نشود. نکته جالب دیگر اینکه رییس سازمان هلال احمر به‌عنوان اصلی‌ترین واردکننده واکسن به کشور اعلام کرده بود در شهریورماه 20میلیون دوز واکسن سینوفارم و در ماه‌های پس از آن 30میلیون دوز واکسن وارد کشور خواهد شد. آقای محبی یکی از شهروندان تهرانی است که موفق به دریافت دوز دوم واکسن نشده است. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: دوز اول را 11مرداد زده بودم و برای تزریق دوز دوم باید در تاریخ 8شهریور به یکی از مراکز مراجعه می‌کردم. برای همین به مرکز واکسیناسیون خودرویی ارتش مراجعه کردم که گفتند واکسن سینوفارم ندارند. فقط واکسن برکت داشتند و دوز اول را برای مراجعان تزریق می‌کردند. محبی در ادامه می‌گوید: دیروز هم به مرکز واکسیناسیون باغ‌موزه دفاع مقدس مراجعه کردم و بعد از مشاهده کارت و مهر روی آن گفتند باید به مراکز علوم پزشکی ایران مراجعه کنم. بعد هم که برای این کار به سایت مراجعه کردم مرکز واکسیناسیون در محله بریانک در منطقه10 را معرفی کردند. حالا باید به آنجا بروم و ببینم که وضعیت چطور خواهد شد.

ایسنا هم در گزارشی به این مساله پرداخته و آورده است: بسیاری از دوز دومی‌ها نیز در برخی استان‌ها در موعد تزریق با مراجعه به مراکز با نبود واکسن و تاخیر در تزریق روبه‌رو شده‌اند؛ این تاخیر در تزریق دوز دوم برخی واکسن‌ها نظیر اسپوتنیک روس و همچنین بهارات هند بسیار بیشتر از سایر واکسن‌هاست و سرگردانی‌ها و نگرانی‌های مراجعان را در پی داشته است.

هر هفته 5میلیون واکسن وارد کشور می‌شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت دیروز با اشاره به چرایی تاخیر در تزریق دوز اول واکسن کرونا برای گروه‌های سنی‌ای که اخیرا اعلام شده، گفت: در این هفته واکسن جدیدی وارد نشد و موکول به آخر هفته شد؛ یعنی به پنجشنبه و ازآنجایی‌که نوبت دوز دومی‌ها رسیده است، ترجیح‌مان این است که دوز دومی‌ها را بزنیم تا واکسیناسیون‌شان به تاخیر نیفتد و کامل شود و از شنبه هفته آینده، گروه سنی‌ای که نوبت‌دهی شدند، دوز اول‌شان را دریافت می‌کنند. دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با حضور در جمع خبرنگاران، درباره وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا، گفت: در زمینه بحث واکسیناسیون اکنون فاز یک که واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان بود، تمام شد. فاز دوم  هم گروه‌های سنی بودند و خوشبختانه ۸۷درصد گروه سالمندی ما که افراد ۶۰سال به بالا هستند و موردنظرمان در فاز دوم بودند، واکسینه شدند. فاز سوم مربوط به مشاغل حساس و گروه‌های شغلی و همچنین بیماران سرطانی، دیابتی، دیالیزی و هموفیلی، تالاسمی و بیماران خاص بود که خوشبختانه واکسیناسیون این عزیزان هم تقریبا بالای ۸۰ تا ۹۰درصد پایان پذیرفته است. وی با بیان اینکه عملا درحال‌حاضر وارد فاز چهارم واکسیناسیون علیه کرونا شده‌ایم، افزود: فاز چهارم برای واکسیناسیون افراد زیر ۶۰سال بود که حدود تقریبا ۴۲میلیون نفر شامل این فاز می‌شوند که تقریبا حدود ۸۴ تا ۸۵میلیون واکسن برای این فاز نیاز داریم.

رئیسی ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، خوشبختانه خبر خوب این است که از هفته آینده به‌طور مستمر میزان قابل‌توجهی واکسن وارد کشور می‌شود و هفتگی پنج میلیون دوز وارد کشور خواهد شد. با این حساب فکر می‌کنم در شهریورماه با احتساب واکسن‌هایی که درحال‌حاضر در اختیار داریم، مجموعا حداقل ۲۰میلیون واکسن در شهریورماه و حدود ۳۰میلیون واکسن هم با توجه به اقدامات خوبی که انجام شده در مهرماه به دست‌مان می‌رسد که سرعت واکسیناسیون‌مان بالا خواهد رفت. 

رئیسی ادامه داد: درحال‌حاضر به‌طور میانگین روزانه ۶۴۰ تا ۶۵۰هزار دوز واکسن داریم تزریق می‌کنیم و این قابلیت وجود دارد که این ظرفیت دو برابر شود.

واکسن‌ها اثربخش هستند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: بالاخره ما اکنون در مرحله‌ای هستیم که حدود ۲۷میلیون دوز واکسن تزریق شده و اثربخشی واکسن‌های مختلفی که داشتیم اعم از سینوفارم، آسترازنکا، برکت و بهارات و اسپوتنیک، خوشبختانه اثربخشی این واکسن‌ها، اثربخشی مناسبی است. آمار و ارقامی که در زمینه افرادی که واکسینه شده‌اند، داریم، علی‌رغم موج دلتا که میزان سرایت بسیار بالایی دارد، میزان بستری افراد واکسینه‌شده، نسبت‌به افرادی که در همان گروه سنی واکسینه نشده‌اند، به‌طور قابل‌توجهی پایین‌تر است. رئیسی درباره عوارض واکسن‌های مختلف نیز گفت: هر واکسنی ممکن است عوارضی داشته باشد اما عمدتا عوارض بسیار خفیف است. واقعا مردم باید توجه کنند که عوارض واکسن، در قبال اتفاقاتی که در ابتلا به کرونا رخ می‌دهد و میزان ابتلا و مرگ‌ومیر و مشکلاتی که ایجاد می‌کند، بسیار ناچیز است.

اولین واکسن، بهترین واکسن

این مقام مسوول در وزارت بهداشت و درمان در بخش دیگری از سخنان خود به مساله نگرانی‌های مردم از بابت تزریق واکسن اشاره کرده و افزود: باز هم این شعار مهم را تکرار می‌کنم که بهترین واکسن، اولین واکسنی است که در اختیارمان قرار بگیرد؛ البته موضوعی هم در دنیا وجود دارد که ازنظر من نوعی آپارتاید ازسوی شرکت‌ها و کشورهای واکسن‌ساز است که برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که شرط ورود افراد به کشور ما تزریق این چهار واکسن است، این واقعا نوعی بی‌عدالتی و ظلم مضاعف است. وی ادامه داد: کشوری مانند چین را در نظر بگیرید که یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون دوز واکسن زده که فرض کنید واکسن سینوفارم بوده است. حال باید اینطور باشد که بگویند سینوفارم قابل‌قبول نیست و فقط واکسن مدرنا، آسترازنکا، جانسون‌اندجانسون و ... قبول است؟ این اصلا درست نیست و نوعی تبعیض است که حتما سازمان ملل، سازمان جهانی بهداشت و... باید در قبال این موضوع تصمیم‌گیری کرده و واکنش نشان دهند. در شرایطی که اکنون در دنیا پاندمی وجود دارد، پرداختن به این نوع تبعیض به نظرم بسیار غیرعادلانه است.

ارسال نظر