|
شناسه خبر: 4995

کامیون‌های سرم موجود در گمرک شهریار فاقد مجوز واردات از وزارت بهداشت

روابط‌عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: وزارت بهداشت مسوول نظارت بر تمامی محصولات سلامت‌محور وارداتی به کشور است و واردات این اقلام تنها با ثبت سفارش امکان ترخیص از گمرک را دارند، بنابراین کالاهای فاقد مجوز اجازه ترخیص نخواهد داشت.

روزنامه «صبح نو»- روابط‌عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: وزارت بهداشت مسوول نظارت بر تمامی محصولات سلامت‌محور وارداتی به کشور است و واردات این اقلام تنها با ثبت سفارش امکان ترخیص از گمرک را دارند، بنابراین کالاهای فاقد مجوز اجازه ترخیص نخواهد داشت. به گزارش «صبح‌نو»، نظر به انتشار گسترده ویدیویی درخصوص معطلی ۹ کامیون حامل سرم در گمرک شهریار در فضای مجازی، این محموله هیچ‌گونه مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکرده است و به‌دلیل حساسیت فراورده‌های تزریقی حجیم و لزوم تضمینی سلامت آن‌ها صدور مجوز بدون بررسی‌های آزمایشگاهی لازم امکان‌پذیر نیست. براساس اعلام گمرک، دو کامیون از دوشنبه گذشته، دو کامیون از چهارشنبه هفته گذشته و پنج کامیون از شنبه

هفته جاری برای واردات سرم دارویی به گمرک شهریار منتقل شدند. با توجه به لزوم رصد کالاهای وارداتی، احراز کیفیت منابع وارداتی و اطمینان از سلامت آن‌ها، تمامی محصولات سلامت‌محور نیازمند صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو هستند که متاسفانه برخی بدون ثبت سفارش اقدام به واردات کالا می‌کنند که مورد تایید این سازمان نیست. طی هفته‌های گذشته ۱۶۷کامیون بدون تاخیر و اختلال ترخیص شده و هیچ مشکلی در ترخیص سرم‌های وارداتی که با ثبت سفارش قبلی از منابع مطمئنی وارد شده باشند وجود نداشته است. براساس اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان غذا و دارو، لازم به ذکر است، طبق اعلام گمرک از ۱۹مردادماه تا دوم شهریورماه، ۳.۷تن سرم به ارزش ۴.۹میلیون یورو با ۱۶۱دستگاه کامیون از مرز بازرگان به‌صورت حمل یکسره و بدون کوچک‌ترین معطلی وارد ایران شده است.

ارسال نظر