|
شناسه خبر: 4997

زمزمه بازگشایی مدارس، خانواده‌ها را سردرگم کرده است؛

چالش کلاس درس برای کارشناسان و مردم

موضوع بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی 1401-1400 که در آخرین روزهای عمر دولت دوازدهم ازسوی حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش به‌صورت جدی مطرح شده بود، این روزها و با شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا که رکورد مبتلایان و فوتی‌ها را شکسته است به محل چالشی جدی بین کارشناسان بهداشتی و مدیران آموزشی تبدیل شده است.

روزنامه «صبح نو»- موضوع بازگشایی مدارس برای سال تحصیلی 1401-1400 که در آخرین روزهای عمر دولت دوازدهم ازسوی حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش به‌صورت جدی مطرح شده بود، این روزها و با شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا که رکورد مبتلایان و فوتی‌ها را شکسته است به محل چالشی جدی بین کارشناسان بهداشتی و مدیران آموزشی تبدیل شده است.

یک کارشناس آموزشی درباره مسائل مطرح‌شده درباره بازگشایی مدارس اظهار کرد: یکی از سوالاتی که معمولا این روزها همکاران از ما می‌پرسند و ازسوی والدین نیز بسیار مطرح می‌شود اینکه «سرانجام مدارس به‌صورت حضوری بازگشایی خواهند شد یا غیرحضوری» علت طرح مکرر این پرسش این است که هنوز پاسخ روشن و واحدی ازسوی متولیان آموزشی به این سوال داده نشده است. آفاق صیدی افزود: برای پاسخ دادن به این سوال، سه حالت را می‌توان متصور شد. نخست اینکه خوشبینانه نگاه کنیم و بگوییم احتمال دارد برگزاری حضوری کلاس‌ها در دی‌ماه و نیم‌سال دوم رخ دهد. حالت دوم این است که بدبینانه نگاه کنیم و بگوییم سال آینده تحصیلی نیز به‌صورت کامل غیرحضوری است. نگاه واقع‌بینانه هم اینکه ممکن است از چندماه آینده به‌عنوان‌مثال از اردیبهشت۱۴۰۱ برخی مدارس برای برخی کلاس‌ها دوره‌های حضوری رفع اشکال برگزار کنند.

این مدیر مـــــدرسه و کارشناس حوزه آموزش‌وپرورش با اشاره به روند کند واکسیناسیون فرهنگیان و نامشخص بودن واکسیناسیون دانش‌آموزان عنوان کرد: برنامه‌های ما در آموزش‌وپرورش، برنامه‌های اجرایی کامل و صحیحی نیستند. همچنین لازم است برای بازگشایی، از یک تراکم حداقلی برخوردار باشند تا بتوانیم کلاس درس را حضوری برگزار کنیم. صیدی ادامه داد: همچنین عمده کلاس‌های مدارس در سراسر کشور از تهویه مناسبی برخوردار نیستند. ممکن است برخی دانش‌آموزان ما مشکلات جسمانی داشته باشند که آن‌ها نیز واکسینه نشده‌اند. باید تمهیداتی نیز برای ارتقای سرویس‌های بهداشتی مدارس در نظر گرفته شود که لحاظ نشده است. سرویس‌های بهداشتی لزوما بهداشت و تهویه مناسب ندارند. این مدیر مدرسه و کارشناس حوزه آموزش‌وپرورش تاکید کرد: باید به دانش‌آموزان خودمان بگوییم که شرایط تغییر کرده است؛ نه‌تنها برای امسال بلکه شاید برای سال‌های بعد. امکان دارد در سال‌های بعد نیز شرایط فیزیکی کلاس به آن صورتی که تابه‌حال بوده نباشد. دانش‌آموز باید شرایط را به‌گونه‌ای بپذیرد که بتواند با سختی کمتری به‌صورت غیرحضوری و مجازی به تحصیلش ادامه دهد.

صیدی با بیان اینکه تا وقتی این روال هست، دانش‌آموز باید خودش را مجاب کند که با شرایط کنونی هم‌راستا شود، زیرا شاید دوره اپیدمی این بیماری تا زمان نامشخصی به طول بینجامد، گفت: هرچند دانش‌آموزان ما نسبت‌به اوایل دوره کرونا، اکنون شرایط را بهتر درک می‌کنند و بهتر با آن کنار آمده‌اند. دانش‌آموز باید بداند موضوع مهم برای یادگیری، فضای فیزیکی به‌تنهایی نیست و می‌تواند همان رسالت و کار را در فضای مجازی دنبال کند.

ارسال نظر