|
شناسه خبر: 5017

بررسی کش‌و‌قوس‌های سند مالکیت خودرو بین پلیس و دفترداران؛

«برگ سبز» سند ماشین است

اختلاف‌نظر بر سر رسمیت ثبت اسناد مالکیت خودرو در مرکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی، موضوعی است که در سال‌های اخیر، بار‌ها شاهد ظهور و بروز آن در رسانه‌ها بودیم.

روزنامه  «صبح‌نو»- اختلاف‌نظر بر سر رسمیت ثبت اسناد مالکیت خودرو در مرکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد رسمی، موضوعی است که در سال‌های اخیر، بار‌ها شاهد ظهور و بروز آن در رسانه‌ها بودیم و واقعیت امر این است که این اختلاف‌نظر، نه‌تنها سودی به مردم نرسانده، بلکه موجب تضییع وقت و حقوق بسیاری از مردم همراه با هزینه‌های مادی شده است. هر کدام از این ارگان‌ها، سند صادره ازسوی سازمان خود را به رسمیت می‌شناسند. طبق نظر پلیس راهور، برگ سبزی که تحت عنوان سند مالکیت هنگام معامله خودرو صادر شده؛ سند قطعی خودرو محسوب می‌شود و دیگر نیازی به ثبت سند در دفاتر رسمی و پرداخت هزینه اضافه ازسوی طرفین برای صدور سند نیست. از طرفی، سازمان ثبت اسناد، تنها سند رسمی ثبت‌شده در دفاتر را دارای اعتبار قانونی می‌داند و مدعی است که هر‌گونه خرید و فروش خودرو باید به ثبت دفاتر اسناد رسمی برسد و برگ سبز خودرو معتبر نیست. در این میان خریداران و فروشندگان خودرو سر‌درگم شده و این سوال مهم برای‌شان پیش آمده که آیا «برگ سبز» حکم سند قطعی خودرو را دارد یا نه؟ آیا ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی الزامی است یا نه؟

رییس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور در مردادماه ۱۴۰۰ با تاکید بر اینکه برگ سبز، سند مالکیت نیست، اعلام کرده است که محاکم قضایی برگ سبز را به رسمیت نمی‌شناسند. چراکه این سند صرفا فقط یک سند رسمی است، نه سند مالکیت. ذبیح‌الله خداییان اظهار کرده است: برگ سبز خودرو که ازسوی پلیس ارائه می‌شود، فقط در حد تعویض پلاک سند رسمی است اما سند مالکیت نیست، چراکه نقل‌وانتقال خودرو به‌موجب ماده۲۹ قانون رسیدگی به جرائم باید در دفاتر اسناد رسمی کشور ثبت شود. به گفته او، برگ سبز خودرو در برابر سندی که در دفاتر ثبت‌اسناد تنظیم شده‌اند، به‌عنوان سند رسمی مالکیت شناخته نمی‌شود و قابلیت اجرا ندارد اما نباید این‌گونه برداشت شود که برگ سبز خودرو هیچ ارزشی ندارد. برگ سبز خودرو یک سند رسمی برای مواردی همچون تعویض پلاک و … قابل استفاده است. در دی‌ماه سال۱۳۸۹، مجلس شورای اسلامی اقدام به تصویب ماده قانونی در خصوص مالکیت خودرو کرد که شروعی بر اختلافات بین پلیس راهنمایی و رانندگی با کانون سردفتران شد و در پی آن سردرگمی مردم را به همراه داشت؛ براساس این قانون، سند خریدوفروش خودرو باید به ثبت دفاتر اسناد رسمی برسد و این یک امر اجباری است. از طرفی هیات‌وزیران در شهریورماه سال۱۳۹۱، آیین‌نامه اجرایی ماده۲۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی را تصویب کرد؛ در متن این مصوبه آمده است: «دارندگان وسایل نقلیه موظف‌اند قبل از هرگونه نقل‌وانتقال وسیله نقلیه در دفاتر اسناد رسمی، ابتدا با در‌ دست داشتن مدارک مالکیت وسیله نقلیه به اداره‌‌های راهنمایی و رانندگی یا مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند و دفاتر اسناد رسمی نیز موظف‌اند بعد از تعویض پلاک، سند خودرو را صادر کنند درست است که این ماده قانونی اشاره به ثبت سند در دفاتر رسمی دارد اما مشکل از آنجایی شروع شد که برگ سبز خودرو از نظر پلیس راهنمایی و رانندگی به‌عنوان سند رسمی و قانونی مالکیت خودرو شناخته شد؛ طبق ادعای این نهاد، خریدار خودرو بعد از دریافت برگ سبز، دیگر نیازی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ثبت سند دومی ندارد؛ اما کانون دفتریاران و سردفتران همچنان تاکید دارند که ثبت نقل‌وانتقال خودرو در دفترخانه الزامی است و در واقع برگ سبز، سند پلاک است و سند خودرو محسوب نمی‌شود.

حرف آخر را دیوان عدالت اداری می‌زند

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان، سخنگوی نیروی انتظامی پس از مکاتبه با مجلس شورای اسلامی برای تعیین و تکلیف نهایی این مشکل چندساله از قول مجلس اعلام کرد: «براساس ماده۲۲ قانون حمل‌ونقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مسوولیت صدور گواهینامه رانندگی، اسناد مالکیت و پلاک خودرو برعهده نیروی انتظامی است؛ بنابراین سند مالکیت خودرو صادرشده از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی رسمیت قانونی دارد و دیگر الزامی به ثبت سند در دفترخانه نیست.» «علی بابایی کارنامی»، نایب‌رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مورد مخالفت رییس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور با اعلام خبری ازسوی پلیس راهور مبنی بر اینکه با استناد به حکم دیوان عدالت اداری، برگ سبز همان سند مالکیت خودرو محسوب می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه‌ها نیست، گفت: اگر دیوان عدالت اداری در این رابطه رأی داده، لازم‌الاجراست...

ضمن اینکه هم دیوان و هم سازمان ثبت‌اسناد کشور هر دو زیرمجموعه قوه قضاییه هستند و باید نظر واحدی در مورد این موضوع داشته باشند. نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مردم چه گناهی دارند که دیوان عدالت اداری و سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور که هر دو وابسته به یک قوه هستند با هم هماهنگی لازم را ندارند؟ این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: هم‌اکنون انتقال سند مالکیت خودرو باید براساس رأی دیوان عدالت اداری به‌عنوان مرجع تصمیم‌گیری در این حوزه‌ها انجام‌شده و مطالبات مردم پیگیری شود. نایب‌رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: اگر در این زمینه مشکلی وجود داشته باشد، ما در این کمیسیون از آمادگی لازم برخوردار هستیم که مطالبات مردم را براساس رأی دیوان عدالت اداری پیگیری کنیم.

گفتنی است در یک خبرگزاری رسمی خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه درحالی‌که چند روز پیش پلیس راهور با استناد به حکم دیوان عدالت اداری اعلام کرده بود ‎برگ سبز همان سند مالکیت خودرو است و دیگر نیازی به مراجعه به دفترخانه‎‌ها نیست، رییس سازمان ثبت‌اسناد گفته برگ سبزی که ناجا صادر می‌کند سند مالکیت رسمی محسوب نمی‌شود و در قانون جرائم رانندگی قیدشده که نقل‌وانتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی صادر شود.

 حکم آخر بر سر اختلاف

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجعفر منتظری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات رییس کانون سردفتران درباره تنظیم سند رسمی خودرو و اینکه گفته براساس قانون و علی‌رغم بخشنامه ثبت آن ضروری است و مسائلی نظیر ارث یا سایر مسائلی که در محاکم برای اسناد رسمی مالکیت مترتب است، به سند سبز هم مترتب هست یا خیر، گفت: خود آقای محترمی که این حرف را زده می‌داند که در هیچ کجای قانون الزام نیست و قانون به نحوی است که این آقایان یک نوع برداشت می‌کنند و نیروی انتظامی نوعی دیگر برداشت می‌کند.

 وی افزود: آنچه الزام‌آور بوده بخشنامه سازمان ثبت بود که این بخشنامه ابطال شد و به دلیل ابطال این بخشنامه، برای همه تبعیت از رأی هیات عمومی لازم است و مسلما وقتی که به مراجع قضایی مراجعه می‌کنند، مراجع قضایی هم تبعیت از رأی هیات عمومی بر آن‌ها لازم است و نمی‌توانند تخلف کنند و تخلف از رأی هیات عمومی هم برای آن‌ها تخلف خواهد بود.

حجت‌الاسلام منتظری در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور تاکید کرد که برگ سبز خودرو «سند مالکیت» است و مراجعه اشخاص به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، الزامی نیست. اخیرا یک رأی مهم از هیات عمومی دیوان عدالت اداری صادر شده است که باید آن را قابل‌توجه دانست، زیرا در این رأی بر نظر کفایت برگ سبز خودرو بر احراز مالکیت تاکید شده و ثبت رسمی را اختیاری دانسته ولی آنچه نامشخص است اینکه آیا طرفین به این رأی توجه خواهند کرد و آن پایانی بر دعوای چندساله خواهد شد یا اینکه این رأی آغازگر حرکتی نو برای تجدیدقوای طرفین برای دعوایی محکم‌تر می‌شود.

ارسال نظر