|
شناسه خبر: 5022

بررسی ناهماهنگی‌های به‌وجودآمده پیرامون سفر اربعین؛

30 هزار موکب‌دار، زائر عتبات می‌شوند

انتشار اخبار متعدد از منابع مختلف خبری در ایران و عراق موجب شده است تا بسیاری از مشتاقانی که منتظر سفر عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی بودند، حالا دچار سردرگمی شوند.

روزنامه «صبح‌نو»- انتشار اخبار متعدد از منابع مختلف خبری در ایران و عراق موجب شده است تا بسیاری از مشتاقانی که منتظر سفر عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی بودند، حالا دچار سردرگمی شوند. این وضعیت به‌ویژه در دوسال اخیر که کرونای منحوس شیوع داشته، دل‌های بسیاری را از بابت دوری از کربلا به درد آورده است. درحالی‌که روز یکشنبه اعلام شده بود از صبح روز دوشنبه پیش‌ثبت‌نام سفر ایام اربعین در سامانه سماح آغاز می‌شود اما صبح دیروز ستاد مرکزی اربعین اطلاعیه‌ای صادر و اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی ثبت‌نامی در این سایت انجام نخواهد شد.

این روزهای اگر گذرتان به یکی از مراکز واکسیناسیون کرونا افتاده باشد شاید افرادی را دیده باشید که در حین واکسن از سفر اربعین حرف می‌زنند یا اینکه به‌عنوان متقاضی واکسیناسیون مراجعه کرده‌اند تا بتوانند قبل از اربعین واکسن بزنند. این مساله یکی از همان سردرگمی‌های مربوط به علاقه‌مندان سفر کربلاست. محمود که به یکی از مراکز منطقه19 تهران مراجعه کرده تا واکسن بزند به خبرنگار ما می‌گوید: من دوز اول را زده بودم و حالا برای دوز دوم آمده‌ام. خدا را شکر که نوبت‌مان رسید. شنیده‌ام برای سفر به عراق و زیارت امام حسین(ع) در لب مرز باید کارت بین‌المللی واکسیناسیون را همراه داشته باشیم. ان‌شاءالله که آقا ما را بطلبد. افراد دیگری را هم می‌توانید ببینید که موارد مشابهی را مطرح می‌کنند اما شرایطی که عراق برای سفر ایرانیان در ایام اربعین معین کرده موردی از واکسن کامل را در خود ندارد. براساس آنچه خبرگزاری‌ها از دولت عراق نقل کردند، 30هزار ایرانی در ایام اربعین می‌توانند فقط از طریق هوایی به کشور عراق سفر کنند و مرزهای زمینی در این مدت بسته خواهند بود. همچنین زائران باید تست PCR منفی که حداکثر مربوط به 72ساعت قبل از پرواز باشد را باید همراه داشته باشند.

این شرایط روز گذشته ازسوی معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور هم تایید شد. رییس ستاد اربعین درباره اعزام ۳۰هزار نفر سهمیه کشورمان به عراق گفت: تصمیم گرفتیم موکب‌داران که از بدنه عادی مردم هستند امسال اعزام شوند تا بتوانند خدمات‌رسانی را انجام دهند. حسین ذوالفقاری در حاشیه جلسه این ستاد که صبح دیروز در محل وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به روند بیماری، مساله‌ اربعین از چند ماه پیش در دستورکار مسوولان ایران و عراق قرار گرفت و در کمیته امنیتی و اجتماعی و همچنین ستاد اربعین مساله را بررسی کردیم و پیشنهاد دادیم کسانی‌که دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و فاقد بیماری زمینه‌ای هستند، در صورت موافقت عراق در اربعین شرکت کنند که این موضوع در ستاد ملی کرونا هم مطرح و اعلام شد. وی افزود: روز یکشنبه به ما اعلام شد که دولت عراق موافقت کرده که حداکثر ۳۰هزار نفر می‌توانند در اربعین شرکت کنند و حتما هم دارای تست منفی پی‌سی‌آر ۷۲ساعت قبل از عزیمت داشته باشند و سفر صرفا هوایی است و ما جلسه‌ روز دوشنبه را برای انجام هماهنگی‌ها تشکیل دادیم.

فقط موکب‌داران می‌روند

رییس ستاد اربعین در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: تصمیم گرفتیم که این ۳۰هزار نفر در قالب موکب‌داران که همه‌ساله در کشور عراق خدمات می‌دادند و همچنین کمیته‌هایی که در عراق وظایفی دارند، اعزام شده و سازماندهی شوند و این عدد سهمیه قابل‌توزیع در کل کشور نبود و می‌توانست تبعیض‌هایی به وجود بیاورد و ما امسال بنا داشتیم که ۱۰۰هزار نفر از خادمان در اربعین شرکت کنند که مجموعا ۳۰هزار سهمیه به ایران داده شد.

ذوالفقاری بیان کرد: قرار شد کسانی که به عراق اعزام می‌شوند فاقد بیماری زمینه‌ای بوده و اولویت با کسانی است که واکسن زده باشند و در برگشت نیز به‌صورت مجانی تست پی‌سی‌آر از آن‌ها گرفته شود تا بیماری نداشته باشند و اگر مبتلا باشند هم کنترل‌های لازم انجام خواهد شد. وی در ادامه درباره سامانه سماح که برای پیش‌ثبت‌نام معرفی شده بود و قبل از آغازبه‌کار دوباره بسته شد، تصریح کرد: انجام این ثبت‌نام طبق قول اولیه عراق بود که افرادی که دو دوز واکسن زده‌اند می‌توانند به این کشور بروند و ما خواستیم که زمان از دست نرود و پیش ثبت‌نام انجام بگیرد و اگر عراق اعلام موافقت کرد، بتوانیم آمادگی داشته باشیم و قرار بود از صبح روز دوشنبه آغاز شود که به‌دلیل تعیین سهمیه، ثبت‌نام عمومی نخواهیم داشت.

هرگز به‌سمت مرز زمینی نروید

رییس ستاد اربعین درباره اعزام ۳۰هزار نفر سهمیه کشورمان به عراق و نحوه شناسایی و تعیین این افراد، بیان کرد: ویزا رایگان است و قرار شد کمیته‌ها لیست‌های موکب‌دارانی را که همه‌ساله به عراق رفته و خدمات می‌دهند و شناسایی شده‌اند به ستاد اربعین بدهند تا هماهنگی لازم برای صدور ویزا انجام گیرد.ذوالفقاری همچنین اظهار داشت: موکب‌داران از بدنه عادی مردم هستند و شناسایی شده‌اند که امسال اعزام می‌شوند تا بتوانند خدمات‌رسانی را انجام دهند و همچنین کمیته‌ها و گروه‌های مردمی که داخل عراق باید بروند و به انجام اموری مانند تبلیغی، فرهنگی و رسانه‌ای بپردازند، اعزام خواهند شد. وی گفت: «به مردم عزیزمان عرض می‌کنیم که مرزهای زمینی کاملا بسته است و می‌خواهیم کسی به‌سمت مرزها حرکت نکند و هیچ‌گونه خدماتی در قالب موکب‌ها در مرزها ارائه نخواهد شد.»

براساس اظهارات معاون وزیر کشور و آنطور که مشخص شده است غیر از 30هزار نفر اعلام‌شده زائر دیگری حق و امکان سفر اربعین به عراق را نخواهد داشت. حالا باید دید مسوولان جابه‌جایی این 30هزار نفر از طریق ناوگان هوایی کشور را چگونه مدیریت خواهند کرد؛ چه آنکه این تعداد زائر که براساس تصمیمات گرفته‌شده از موکب‌داران هستند و باید خدمات دهند حتما باید در ایام نزدیک به اربعین در عتبات حضور داشته باشند و حتما جابه‌جایی این نفرات با هواپیماهای خطوط داخلی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

ارسال نظر