|
شناسه خبر: 5042

گزارش «صبح‌نو» درباره نرخ تضمینی خرید گندم و جوانب آن را بخوانید؛

کشاورزان، نیازمند حمایت

مساله خرید تضمینی گندم از کشاورزان و تعیین قیمت آن، درحال‌حاضر به یکی از مسائل مهم کشور تبدیل شده است. قیمت پایین تعیین‌شده برای خرید گندم از کشاورزان، علاوه‌بر فاصله با خواسته گندم‌کاران، سبب کاهش تولید گندم و افزایش واردات این محصول کشاورزی شده است.

روزنامه «صبح‌نو»- مساله خرید تضمینی گندم از کشاورزان و تعیین قیمت آن، درحال‌حاضر به یکی از مسائل مهم کشور تبدیل شده است. قیمت پایین تعیین‌شده برای خرید گندم از کشاورزان، علاوه‌بر فاصله با خواسته گندم‌کاران، سبب کاهش تولید گندم و افزایش واردات این محصول کشاورزی شده است. در صورت اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم و رساندن آن به حدی معقول و نزدیک‌تر به قیمت گمرکی آن، هم تولید گندم افزایش یافته و نیاز به واردات آن کاهش می‌یابد و هم به تولیدکنندگان گندم که عمدتا در زمره دهک‌های پایین درآمدی هستند، کمک می‌شود. با هدف حمایت از کشاورزان و تحقق خودکفایی بیش از ۲۰هزار و ۶۲۶میلیارد تومان گندم در چهارماهه نخست امسال به‌صورت تضمینی خریداری شده که نسبت‌به سال گذشته افزایش ۳۰/۸درصدی داشته است. در سال جاری، هر کیلوگرم گندم با قیمت چهارهزار تومان به اضافه یک‌هزار تومان جایزه تحویل (در مجموع پنج‌هزار تومان) خریداری می‌شود که نسبت‌به سال گذشته دوبرابر شده است. طی سال‌های اخیر به‌دلیل خودکفایی در تولید گندم و خرید از کشاورزان داخلی، ورود این محصول به کشور ممنوع بوده و غیر از تکمیل ذخایر کشور در برخی مواقع ازسوی شرکت بازرگانی دولتی، مجوزی برای واردات گندم برای بخش خصوصی صادر نشده است. همچنین با وجود ادامه تحریم‌ها علیه ایران، دولت برای خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم و وابستگی نداشتن به کشورهای بیگانه، موفق عمل کرده و برای رضایت تولیدکنندگان تلاش می‌کند تا با ایجاد درآمدزایی و انگیزه، تولید بالا و مستمر این محصول استراتژیک را ادامه دهد. به‌تازگی مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی ۱۴۰1- ۱۴۰۰ به‌ازای هر کیلوگرم هفت‌هزار و ۵۰۰گرم اعلام کرده است. آیا این نرخ خرید تضمینی برای کشاورزان به‌صرفه است؟ این نرخ‌گذاری چگونه انجام شده است؟ چه حمایت‌هایی در صورت افزایش نرخ تورم برای کشاورزان در نظر گرفته شده است؟ آیا این افزایش نرخ باعث گرانی نان می‌شود؟

«یزدان سیف» مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی1401- 1400 به ازای هر کیلوگرم هفت‌هزار و 500گرم تعیین شده است. این نرخ پس از انجام کار‌های کارشناسی و بحث‌های مختلف در شورای سیاستگذاری و گرفتن نظر کشاورزان خبره که در این شورا حضور دارند، تعیین شده است. در سال زراعی 1400 -1399 هم قیمت هر کیلو گندم برای خرید تضمینی پنج‌هزار تومان تعیین شده بود که با اتخاذ سیاست حمایت از تولید محصولات کشاورزی و افزایش خوداتکایی در حوزه گندم این نرخ برای سال زراعی جدید به میزان 50درصد افزایش یافت. براین اساس، در سال زراعی جاری، قریب به چهارمیلیون و 521هزار تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شد و مطالبات گندمکاران نیز به‌طور کامل پرداخت شد که امیدواریم در سال زراعی آینده هم منابع موردنیاز خرید تضمینی تامین و به‌موقع در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: در سال قبل، موضوع خشکسالی بسیار جدی بود و همه ارکان بخش کشاورزی را تحت‌تاثیر خود قرار داد و یکی از بخش‌هایی که به‌شدت تحت‌تاثیر این موضوع قرار گرفت تولید گندم بود. در برخی سنوات میزان خرید تضمینی حتی به 11میلیون تن نیز رسیده بود ولی امسال خشکسالی این میزان را کاهش داد و به چهارمیلیون و 521تن رساند درحالی‌که مصرف کشور حدود 12میلیون تن است؛ البته با توجه به تمهیدات اندیشیده‌شده در حوزه ذخایر راهبردی و تامین از راه واردات، مشکلی در تامین گندم مصرفی مردم وجود ندارد. بر این اساس، امسال نیاز به واردات 6میلیون تن گندم بود که بخشی از آن وارد شده و بخشی دیگر تا پایان سال وارد می‌شود. امیدواریم در سال زراعی پیش‌رو بارندگی مناسب باشد و بتوانیم میزان تولید بهتری در خصوص گندم داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه سیاست دولت حفظ قیمت نان است، افزود: در قالب یارانه بخش عمده مابه‌التفاوت قیمت گندم پرداخت می‌شود؛ به‌طوری‌که در سال جاری برای مصرف نانوایی گندم با قیمت 665تومان و 90تومان در اختیار نانوایان قرار گرفت و درحال‌حاضر هیچ تصمیمی درخصوص افزایش قیمت نان اتخاذ نشده است. منابعی که از بودجه عمومی صرف یارانه نان می‌شود رقم بسیار بالایی است و توقع این است که با پرداخت یارانه قیمت متعادل بماند.

حمایت از کشاورزان در صورت افزایش تورم

«منصورعلی زارعی کیاپی» با تاکید بر ضرورت پرداخت یارانه به گندمکاران در صورت رشد تورم درخصوص تعیین نرخ هفت‌هزار و 500تومانی خرید تضمینی گندم، گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در شورای قیمت‌گذاری براساس هزینه و سود منطقی کشاورزان تعیین شده و با توجه به نرخ پنج‌هزارتومانی این محصول در سال زراعی گذشته شاهد رشد 50درصدی هستیم. نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قیمت هفت‌هزار و 500تومانی خرید تضمینی گندم مبنای کارشناسی دارد اما در کنار آن باید برخی موارد دیگر ازجمله تورم و قیمت نهاده‌های موردنیاز کشاورزان کنترل شود، ادامه داد: گندم محصولی استراتژیک است و باید کشاورزان مجاب به کشت این محصول شود و دولت باید با روش‌های موجود کشاورزان را به‌سمت کشت گندم هدایت کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر کشت گندم برای کشاورزان سود منطقی را به همراه نداشته باشد به‌سمت کشت محصولات سودآورتر دیگر حرکت می‌کنند، عنوان کرد: خودکفایی در زمینه کشت گندم امنیت غذایی را به همراه دارد. با توجه به کاهش میزان تولید به‌واسطه کاهش بارندگی و تعیین دیرهنگام قیمت منطقی گندم مجبور به واردات گندم برای تامین نیاز داخلی هستیم. وی با بیان اینکه براساس بررسی‌های به‌عمل‌آمده در شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی با توجه به وضعیت فعلی درحال‌حاضر قیمت هفت‌هزار و 500تومانی مناسب است، گفت: در صورت رشد تورم و افزایش قیمت نهاده‌های موردنیاز کشاورزان، در شورای قیمت‌گذاری محصولات اساسی کشاورزی تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود و این احتمال وجود دارد که یارانه‌هایی به تولیدکنندگان پرداخت شود.

کشاورزان خواستار نگاه کارشناسی

کشاورزان اما هیچ امیدی به بهبود شرایط ندارند. «محمد آقپور» یکی از گندمکاران استان گلستان است که در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» وضعیت کشاورزان و برداشت گندم را مساعد نمی‌داند؛ می‌گوید: «نرخ هفت‌هزارو500تومان نسبت‌به سال‌های گذاشته خوب است ولی باز هم با محاسبه مخارج سربه‌سر می‌شود. کشاورزی زمین دارد مبلغ اندکی برایش می‌ماند. کشاورزی که زمین را اجاره کرده است با خاک یکسان می‌شود. خرید تضمینی گندم حمایت از کشاورز است و باید نرخ واقعیت‌تری برایش در نظر گرفته شود تا کشاورز انگیزه کافی برای کشاورزی داشته باشد. امسال به‌دلیل خشکسالی در استان ما میزان برداشت گندم تقریبا یک‌سوم سال گذشته بود. متاسفانه دولت آقای روحانی قول‌هایی برای کانال‌کشی و آبرسانی دادند که هیچ‌کدام عملی نشد. بنده امسال از زمینی که سال گذشته چهار تن گندم برداشت می‌کردم یک تن و 200 برداشت کردم. این اصلا خوشحال‌کننده نیست. 50سال است که گندم کشت می‌کنم و در این مدت چنین چیزی را ندیدم. حمایت کشاورز فقط خرید تضمینی گندم نیست، بلکه کشاورزی نیازمندی‌های بسیاری دارد که با این میزان گرانی و تورم غیرقابل‌کنترل است. واقعیت این است که شخصا دنبال کار دیگری می‌گردم تا شغل اجدادی‌ام را کنار بگذارم.» این کشاورز می‌افزاید: «در هیچ جایی برنامه‌ریزی انجام نمی‌شود. اگر برنامه‌ریزی هم انجام شود در مرحله عمل ناکام می‌ماند. آن‌وقت مردم و کشور آسیب آن را متحمل می‌شوند. کشاورزی نیازمند تغییر نگرش در مدیریت و برنامه‌ریزی است. اکنون اقلیم کشور درحال تغییر است و باید برای این موضوع چاره‌اندیشی کرد. بسیار از ادوات کشاورزی‌مان فرسوده و قدیمی هستند باید به‌روز شوند. کشاورزی اصلی‌ترین نیاز کشور محسوب می‌شود که در صورت ادامه این روند با مشکل و بحران مواجه خواهیم شد. موضوع فقط تعیین نرخ خرید تضمینی گندم نیست. مساله بحران غذایی یک کشور وسیع است.»

ارسال نظر