|
شناسه خبر: 5043

گزارش «صبح‌نو» درباره سردرگمی‌های مشتاقان زیارت اربعین را بخوانید؛

شرط عجیب واکسن فقط برای عتبات

اعلام شرایط خاص برای سفر اربعین امسال بازتاب‌های بسیاری به‌دنبال داشته است. از یکسو برخی مراجع و شخصیت‌های دینی در کشور عراق و نیز کشورهای دیگر خواستار تسهیل شرایط حضور زائران در کشور عراق و مراسم راهپیمایی اربعین شده‌اند و از سوی دیگر، برخی اصرار دارند که این مراسم در محدودترین شکل ممکن برگزار شود.

روزنامه «صبح نو»- اعلام شرایط خاص برای سفر اربعین امسال بازتاب‌های بسیاری به‌دنبال داشته است. از یکسو برخی مراجع و شخصیت‌های دینی در کشور عراق و نیز کشورهای دیگر خواستار تسهیل شرایط حضور زائران در کشور عراق و مراسم راهپیمایی اربعین شده‌اند و از سوی دیگر، برخی اصرار دارند که این مراسم در محدودترین شکل ممکن برگزار شود. این در حالی است که برخی دیگر مراسم اربعین سال قبل یا عزاداری دهه اول محرم امسال در شهرهای کربلا و نجف را مثال می‌زنند که شاهد حضور میلیونی عراقی‌ها در این مراسم بود و البته هفته‌ها بعد از مراسم‌ پرشور نشانه و علامتی از طغیان کرونا یا افزایش تلفات دیده نشد. در این شرایط دولت عراق اعلام کرده است که امسال تنها 30هزار ایرانی، آن هم از مرز هوایی اجازه ورود به کشور عراق و شرکت در مراسم راهپیمایی اربعین را دارند.

اینکه تنها 30هزار ایرانی آن هم از مرز هوایی اجازه داشته باشند برای ایام اربعین به عتبات عالیات سفر کنند بازتاب‌‌های بسیاری را به‌دنبال داشته است. همچنین اعلام برخی شرایط مازاد ازسوی مسوولان کشور نیز موجب واکنش مردم و علاقه‌مندان زیارت حضرت امام‌حسین(ع) شده است. یکی از شرایط اعلام‌شده ازسوی ایران واکسیناسیون کامل است. این در حالی است که شرط سنی برای واکسیناسیون برقرار است و بسیاری از جوانان عاشق زیارت هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند. مساله مهم دیگر که موجب ایجاد سوال شده این است که مسوولان چطور برای سفر اربعین شرط واکسن اعلام می‌کنند اما هیچ سفر خارجی دیگری ازجمله سفر به ترکیه یا امارات که در تمام دو سال گذشته به‌طور مستمر برقرار بوده‌اند، چنین شرطی نداشته‌اند؟

حامد، جوانی است که در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» دراین‌باره می‌گوید: محرم دو سال اخیر و تمام مناسبت‌های دیگر را دیدیم که قشر مذهبی خیلی بهتر از دیگران پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند؛ البته شاید گاهی نمونه‌های انگشت‌شماری هم نقض چنین موردی وجود داشته باشد اما قشر مذهبی به‌علت مسائل شرعی و فقهی بیشتر به این مساله توجه می‌کنند. حالا در چنین شرایطی برای سفر اربعین شرط واکسن را اعلام می‌کنند. حرفی نیست. شما واکسن را برسانید تا ما بزنیم. نکته بعدی هم اینکه شرط واکسن را برای سفر به استانبول و دوبی هم در نظر بگیرید.

افراد دیگری هم نمونه چنین مواردی را مطرح می‌کنند و گلایه دارند. نکته دیگر اینکه به گفته معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور امسال فقط موکب‌داران می‌توانند به سفر اربعین بروند که برخی اعتقاد دارند تفکیک این افراد از دیگران کاری نشدنی است. از سوی دیگر این مساله موجب شده تا برخی سودجویان به‌دنبال برقراری تورهای زمینی عتبات بوده یا وعده‌های واهی دراین‌باره بدهند. مدیرکل دفتر حمل‌ونقل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دراین‌باره گفته است: فروش تور زمینی اربعین قطعا کلاهبرداری است و امسال حتی به‌سمت مقاصد مرزهای چهارگانه با عراق هم بلیتی فروخته نمی‌شود. داریوش باقر جوان درباره برخی تبلیغات صورت‌گرفته برای تورهای اربعین۱۴۰۰ اظهار کرد: مردم فریب تبلیغات تورهای زمینی اربعین را نخورند، تمام تورهای زمینی کلاهبرداری است. وی افزود: تمام تصمیمات در حوزه سفرها و جابه‌جایی زائران در ایام اربعین تابع ابلاغیه‌ها و بخشنامه‌های ستاد مرکزی اربعین است، هرچند تصمیمات شناور است اما تا این لحظه قرار نیست هیچ‌گونه تردد زمینی وجود داشته باشد. براساس گزارش وزارت راه‌وشهرسازی، پیش از این تمام ثبت‌نامی‌ها از طریق سامانه مربوط به سازمان حج‌وزیارت انجام می‌شد و این سامانه هم در شرایط حال‌حاضر به‌دلیل ممنوعیت سفرهای زمینی غیرفعال است.

قیمت بلیت پرواز اربعین هنوز مشخص نیست

ماجرای تهیه بلیت هوایی برای ایام اربعین هم یکی دیگر از ماجراهای دو، سه روز اخیر است. در برخی موارد رقم‌های نجومی و عجیبی برای این بلیت‌ها مطرح می‌شود درحالی‌که سخنگوی سازمان هواپیمایی گفته است: قیمت بلیت پرواز اربعین هنوز مشخص نیست و به‌هیچ‌وجه قیمت چهارمیلیون و ۵۰۰هزار تومان را تایید نمی‌کنم. محمدحسن ذیبخش در ادامه به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: ممکن است قیمت مشخصی را برای بلیت در نظر بگیرند که این موضوع در جلسه نهایی می‌شود. سخنگوی سازمان هواپیمایی با بیان اینکه تمامی مسافران برای خرید بلیت پرواز‌های اربعین باید هر دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند، گفت: ارائه تست pcr منفی ۷۲ساعت پیش از پرواز هم برای تمامی مسافران الزامی است.

ذیبخش با تاکید بر اینکه ۴۰۰پرواز رفت‌وبرگشت برای مسافران اربعین در نظر گرفته شده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته ۳۰هزار زائر ایرانی که دولت عراق مجوز ورود آن‌ها را برای اربعین صادر می‌کند، از تاریخ ۲۸شهریور ۱۴۰۰ تا ۱۰مهر از طریق ۶فرودگاه حضرت امام(ره)، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز و اهواز به این کشور منتقل می‌شوند. سخنگوی سازمان هواپیمایی با بیان اینکه در صورت نیاز می‌توانیم تعداد فرودگاه‌ها را افزایش دهیم، افزود: درمجموع ۴۰۰پرواز رفت‌وبرگشت در ایام اربعین امسال برای جابه‌جایی زائران ایرانی انجام خواهد شد. به گفته وی، شرکت‌های هواپیمایی قشم، تابان، زاگرس، وارش، معراج، ماهان، آسمان، کاسپین، فلای پرشیا، هما و کیش‌ایر ۴۰۰پرواز اربعین امسال را انجام خواهند داد. پیش از این هم حسن خوشخو، مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی گفته بود که تمامی این ۳۰هزار نفر باید هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده باشند و از امروز اقدامات لازم برای دریافت ویزا را انجام دهند، چراکه درحال‌حاضر ویزا به‌هیچ‌عنوان به‌صورت انفرادی به افراد تعلق نمی‌گیرد و باید مسافران از طریق سفارت اقدامات لازم را در این بخش انجام دهند.

او یادآور شد: مسافران برای دریافت ویزا و بلیت هواپیمای این مسیر حتما از آژانس و دفاتر مسافرتی دارای مجوز اقدام کنند و به‌هیچ‌عنوان فریب تبلیغات آژانس‌ها برای دریافت ویزا را نخورند؛ چراکه درحال‌حاضر ویزا تنها از طریق سفارت کشور عراق صادر می‌شود و مسافران اربعین اقدامات لازم برای دریافت ویزا را  انجام دهند.

ارسال نظر