|
شناسه خبر: 5045

فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران خبر داد؛

واکسیناسیون شبانه‌روزی در پایتخت

حدود 10 روز بعد از روند کند واکسیناسیون در کشور و مشکلاتی که در این زمینه برای مردم به وجود آمد، روز گذشته وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد که یکبار دیگر رکورد واکسیناسیون در کشور شکسته شد.

روزنامه «صبح نو»- حدود 10 روز بعد از روند کند واکسیناسیون در کشور و مشکلاتی که در این زمینه برای مردم به وجود آمد، روز گذشته وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد که یکبار دیگر رکورد واکسیناسیون در کشور شکسته شد. این خبر خوب در حالی منتشر شد که متاسفانه آمار جانباختگان روزانه کرونا در ایران همچنان بالاست و تعداد فعلی بیماران بدحال بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی نشان می‌دهد که در چند روز آینده هم به احتمال زیاد تعداد فوتی‌های روزانه بالا خواهد ماند.اخبار خوب در زمینه واکسیناسیون کرونا در کشور بیشتر شده است. درحال‌حاضر متولدان سال‌های‌ 1355 به قبل می‌توانند در سامانه وزارت بهداشت ثبت‌نام کرده و منتظر پیامک تزریق واکسن باشند. همچنین روز گذشته اعلام شد که با توجه به افزایش واردات واکسن،  افراد در زمان ثبت‌نام زمان تزریق هر دو دوز واکسن خود را به‌صورت تجمیعی دریافت خواهند کرد. وزارت بهداشت و درمان دیروز اعلام کرد که رکورد تزریق روزانه واکسن با تزریق 884 هزار و 810 دوز در یک شبانه‌روز در ایران شکسته شد. همچنین اعلام شده است که مجموع واکسن‌های کرونا که در ایران تزریق شده‌اند تا ظهر دیروز به 30 میلیون و 338 هزار و 254 دوز رسید. بنابر اعلام مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۱۹ میلیون و ۹۸۲هزار و ۹۵۴نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۰میلیون و ۳۵۵ هزار و ۳۰۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۳۰ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۲۵۴ دوز رسید. طبق اعلام وزارت بهداشت، تا ظهر روز سه‌شنبه 16شهریور ۲۹ میلیون ۴۵۳ هزار و ۴۴۴ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده بود. همچنین این وزارتخانه اعلام کرده است که افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند.

فوتی‌های روزانه هنوز بالاست

وزارت بهداشت و درمان به روال هر روز تعداد فوتی‌ها و مبتلایان جدید کرونا در کشور را نیز اعلام کرد. براین‌اساس در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 16شهریور 635هموطن به‌دلیل کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱۱هزار و ۸۹۲نفر رسید. همچنین در همین بازه زمانی ۲۷هزار و ۱۳۸بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که سه‌هزار و ۹۱۴نفر از آن‌ها بستری شدند. این در حالی است که هفت‌هزار و ۶۰۶نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. بر این اساس مجموع بیماران کرونایی کشور هم به پنج‌میلیون و ۱۸۴هزار و ۱۲۴نفر رسید. جدیدترین به‌روزرسانی شهرهای درگیر کرونا نیز نشان می‌دهد که درحال‌حاضر ۲۴۶شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۴۴شهر در وضعیت نارنجی و ۵۸شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

مراکز،  24ساعته می‌شوند

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران ضمن اعلام تلقیح بیش از پنج‌میلیون و ۶۱۱هزار دوز واکسن کرونا در تهران، درعین‌حال از برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای معرفی مراکز ۲۴ساعته واکسیناسیون خبر داد. علیرضا زالی در حاشیه مراسم افتتاح یک مرکز جدید واکسیناسیون عنوان کرد: با افتتاح این مرکز به همت بخش خصوصی که در راستای تحقق مسوولیت اجتماعی صورت گرفت، ظرفیت واکسیناسیون روزانه شهروندان تهران افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه امروز شاهد مشارکت فعالانه بخش خصوصی در امر پیشگیری و مقابله با بحران کرونا در پایتخت هستیم، افزود: بنابر تاکید دکتر عین‌اللهی، وزیر بهداشت مبنی بر افزایش مشارکت مردمی و شتاب‌دهی جهادی به روند واکسیناسیون، باید فرایند مردمی‌سازی این موضوع در تهران به اوج خود برسد. در همین راستا ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از اعلام آمادگی تمام نهادهای حقیقی و حقوقی، ارگان‌ها و سازمان‌ها برای همکاری در زمینه افزایش ظرفیت فضای فیزیکی، نیروی انسانی و تامین لجستیک مطلوب استقبال می‌کند. داوطلبان می‌توانند به همین منظور با روابط‌عمومی ستاد تماس حاصل کنند. فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، در ادامه گفت: خبرهای خوبی از واردات واکسن با حجم بالا رسانه‌ای شده و تعدادی از واکسن‌های تولید داخل نیز برای آغاز فاز سوم آزمایشات، مجوزهای لازم را اخذ کرده اند. تحقیقات از انجام فاز سوم آزمایشات برخی واکسن‌های تولید داخل نیز نشان از اثربخشی و عوارض کم‌جانبی این واکسن‌ها دارد. زالی همچنین از تلقیح پنج‌میلیون و ۶۱۱هزار دوز واکسن در استان تهران خبر داد و گفت: از این تعداد یک‌میلیون و ۶۳۰هزار نفر دوز دوم را هم دریافت کرده‌اند. رییس ستاد مقابله با کرونای استان تهران ادامه داد: در نشست مسوولان دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در استان تهران با حضور وزیر بهداشت مقرر شد به‌منظور افزایش ظرفیت واکسیناسیون هر دانشگاه، سه مرکز را به‌عنوان مراکز ۲۴ساعته معرفی کند که اسامی این مراکز در روزهای آتی اعلام عمومی می‌شود. وی با تاکید بر لزوم حفظ کرامت شهروندی در تکمیل فرایند ایمنی‌زایی، گفت: مقرر شد افراد واجد شرایط با ثبت‌نام در سامانه، زمان تزریق نوبت اول و دوم را همزمان دریافت کنند تا از ازدحام و اتلاف وقت جلوگیری شود. زالی توجه به اظهارنظرهایی مبتنی بر شواهد درخصوص تزریق واکسن را ضروری دانست و افزود: بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، تمام واکسن‌ها با میزان اثربخشی بیش از ۵۰درصد موردقبول است که خوشبختانه تمام واکسن‌های وارداتی و تولید داخل این معیار را دارند.

ارسال نظر