|
شناسه خبر: 5046

خـــــانواده‌ها نگـــــران حضور فرزندان‌شان در مدارس هستند؛

آنچه ایران و ترکیه برای بازگشایی مدارس تدارک دیده‌اند

در آستانه سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، تصمیم‌گیری پیرامون بازگشایی حضوری یا غیرحضوری مدارس نهایی نشده است؛ بااین‌حال سیاست ستادملی کرونا و وزارت آموزش‌وپرورش بر آغاز یک سال تحصیلی سلامت و ایمنی برای معلمان و دانش‌آموزان است و بازگشایی حضوری منوط به فراهم شدن تمهیدات لازم ازجمله واکسیناسیون عمومی شده است.

روزنامه «صبح نو»- در آستانه سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، تصمیم‌گیری پیرامون بازگشایی حضوری یا غیرحضوری مدارس نهایی نشده است؛ بااین‌حال سیاست ستادملی کرونا و وزارت آموزش‌وپرورش بر آغاز یک سال تحصیلی سلامت و ایمنی برای معلمان و دانش‌آموزان است و بازگشایی حضوری منوط به فراهم شدن تمهیدات لازم ازجمله واکسیناسیون عمومی شده است. در همین راستا، علیرضا کمرئی، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش به‌تازگی از برنامه تدریجی این وزارتخانه برای ارائه آموزش‌ها از آبان‌ماه خبر داده و گفته است که فعالیت‌های آموزشی قطعا از ابتدای مهرماه و آموزش‌های حضوری نیز به‌تدریج از آبان‌ماه در مدارس کشور شروع خواهد شد.

وی در «رادیو گفت‌وگو » با بیان اینکه ما در این ۱۸ماهی که از شرایط کرونایی و آموزش‌های غیرحضوری گذشته به‌اندازه کافی انباشت اطلاعات و دانش و تجربیات بین‌المللی در این زمینه به دست آوردیم، گفت: بازگشایی مدارس از آبان‌ماه به‌صورت حضوری مصوب‌شده و تصمیم ستاد است. کمرئی با بیان اینکه در مدارس کمتربرخوردار و مناطق محروم کشورمان، امکان فاصله‌گذاری اجتماعی بیشتر است، گفت: در این نوع مدارس با رعایت پروتکل‌ها، می‌توان آموزش‌ها را به‌صورت حضوری ارائه کرد.همچنین احمد حسین فلاحی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نهادی که در این مدت حرف اول و آخر را زد و می‌زند و به‌عبارتی‌دیگر تصمیم‌گیرنده اصلی، ستاد ملی مقابله با کروناست، گفت: در مورد مناطق کم‌برخوردار که تعداد دانش‌آموزان کم است، آموزش‌ها به‌صورت حضوری است و در مورد دانشگاه‌ها نیز این موضوع را با وزیر علوم وقت مطرح کرده‌ایم. این درحالی است که واکسیناسیون فرهنگیان هنوز به اتمام نرسیده و پیرامون واکسیناسیون جمعیت دانش‌آموزی نیز تصمیمی اتخاذ نشده است و همچنان درباره بازگشایی حضوری مدارس به‌طور قطعی، تصمیمی نهایی و اعلام نشده است.از سوی دیگر، کشور ترکیه، برای بازگشایی مدارس خود شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است. تاکنون بیش از ۷۹درصد جمعیت کشور ترکیه دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و حدود ۶۲درصد نیز با تزریق دوز دوم به‌طور کامل واکسینه شده‌اند و در روز گذشته (دوشنبه ۱۵شهریور) دانش‌آموزان ترکیه‌ای پس از حدود یک‌سال‌ونیم دوری از کلاس‌های درس، سال تحصیلی جدید را با حضور در مدارس آغاز کردند. ۱۸میلیون دانش‌آموز ترکیه‌ای درحالی به استقبال از سال تحصیلی جدید رفتند که از ماه‌ پیش واکسیناسیون کودکان بالای ۱۲سال نیز در این کشور در دستورکار قرار گرفته است. بااین‌حال، آموزش‌وپرورش ترکیه یک کتابچه ۲۴صفحه‌ای آماده کرده و در اختیار مدارس قرار داده است که راهنمای پیشگیری از اوج‌گیری کووید1۹ پس از بازگشایی مدارس است.

بنابر گزارش خبرگزاری آناتولی، دولت ترکیه برای حدود ۵۸هزار مدرسه در این کشور بودجه‌ای معادل ۶۵۰میلیون لیر اختصاص داده است تا مدارس بتوانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و بهداشتی تهیه کنند. همچنین برای اطمینان از موارد ایمنی و بهداشتی، ۱۱۳هزار نیروی خدماتی استخدام شده‌اند. وزارت آموزش‌وپرورش ترکیه همچنین اعلام کرد که با وجود بازگشایی مدارس، معلمان و دانش‌آموزان نمی‌توانند در کلاس‌ها و حیاط مدرسه تجمع کنند. هم‌زمان با بازگشایی مدارس در ترکیه، اقدام‌های دیگری هم در جهت پیشگیری از اوج‌گیری کرونا در این کشور در حال انجام است.

ارسال نظر