|
شناسه خبر: 5074

گزارش «صبح‌نو» درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور را بخوانید؛

100 میلیون واکسن تا پایان پاییز

از پنجشنبه هفته گذشته تا امروز محموله‌های جدید واکسن وارد کشور شده‌اند و محموله‌های دیگر هم در راه هستند به‌طوری‌که وزیر بهداشت از این مساله به‌عنوان «سیل واکسن» تعبیر کرده است.

روزنامه «صبح نو»- خبرها حاکی از آن است که موج پنجم کرونا به‌آهستگی در حال فروکش کردن است اما در برابر این مساله که خبر خوبی است، سرعت واکسیناسیون در کشور همچنان کند است. البته در روزهای اخیر خبرهای زیادی درباره واردات واکسن به کشور منتشر شده است اما مشاهدات عینی از مراکز واکسیناسیون نشان می‌دهد که کمبود واکسن در برخی مراکز و شهرها همچنان وجود دارد که ظاهرا این مساله هم به کاستی‌ها در زمینه توزیع واکسن بازمی‌گردد. روی دیگر این مساله هم بسیج امکانات و افزایش مراکز واکسیناسیون در کشور است. فرمانده سپاه پاسداران به‌تازگی به تمام فرماندهان سپاه استان‌ها دستور داده است تا از تمام امکانات موجود برای کمک به روند واکسیناسیون استفاده کنند و در این زمینه اختیار تام دارند. از سوی دیگر، وزیر بهداشت و درمان نیز اعلام کرده است: «منتظر باران واکسن بودیم اما حالا با سیل واکسن روبه‌رو شده‌ایم.» اما در کنار خبرهای واکسنی به این موارد هم توجه کنید که گفته شده دانشگاه‌ها به‌طور حتم از آبان‌ماه کار خود را به صورت حضوری آغاز خواهند کرد چون دانشجویان و اساتید همگی واکسینه خواهند شد. همچنین به گفته وزیر بهداشت، افراد بالای 18سال در مناطق روستایی برای واکسیناسیون فراخوان شده‌اند. روز گذشته هم آمار روزانه کرونا تا حدودی فروکش کرد تا امیدوار به کاهش تعداد جان‌باختگان و مبتلایان جدید در روزهای آینده باشیم. براساس اعلام وزارت بهداشت و درمان در فاصله ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز جمعه 445 بیمار کرونایی در کشور فوت کرده و 21هزار و 114بیمار جدید هم شناسایی شدند. این در حالی است که گفته می‌شود اگر فرایند واکسیناسیون با سرعت مناسب از ابتدای سال یا همان اواخر بهار آغاز شده بود، تلفات کرونا در یک‌ماه اخیر رقم‌های تلخ را ثبت نمی‌کرد.

وزارت بهداشت و درمان دیروز اعلام کرد که 21هزار و 114بیمار جدید در سراسر کشور شناسایی که از این تعداد 3187نفر در مراکز درمانی بستری شدند. بر این اساس مجموع بیماران کرونایی کشور به پنج میلیون و ۲۵۸هزار و ۹۱۳نفر رسید.

همچنین ثبت 445فوتی در فاصله ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز شنبه 19شهریورماه موجب شد تا مجموع جان‌باختگان کرونایی کشور هم به 113هزار و 380نفر برسد. این در حالی است که براساس آمار وزارت بهداشت و درمان 7418نفر از بیماران فعلی در شرایط سخت کرونایی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند. وزارت بهداشت و درمان درباره آمار واکسیناسیون کشور در مدت‌زمان یادشده هم اعلام کرده است که یک‌بار دیگر رقم بالای یک‌میلیون واکسیناسیون در کشور ثبت شد. بر این اساس در روز پنجشنبه گذشته یک‌میلیون و 39هزار و 962دوز واکسن در سراسر کشور تزریق شده است. همچنین تا صبح دیروز ۲۱میلیون و ۷۵۳هزار و ۲۰نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۱میلیون و ۶۹۶هزار و ۵۶۹نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند که موجب شده تا مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۳۳میلیون و ۴۴۹هزار و ۵۸۹دوز برسد. وزارت بهداشت اعلام کرده است که افراد واجد شرایط برای تزریق واکسن حتما در سامانه salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند. این در حالی است که براساس تقسیم‌بندی سنی، متولدین سال‌ 1355 به قبل هم‌اکنون می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند. همچنین براساس اعلام وزارت بهداشت درحال‌حاضر ۲۴۶شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۴۴شهر در وضعیت نارنجی و ۵۸شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

تسریع در واردات

از پنجشنبه هفته گذشته تا امروز محموله‌های جدید واکسن وارد کشور شده‌اند و محموله‌های دیگر هم در راه هستند به‌طوری‌که وزیر بهداشت از این مساله به‌عنوان «سیل واکسن» تعبیر کرده است. آقای بهرام عین‌اللهی دراین‌باره گفته است: «در شرایطی دولت را تحویل گرفتیم که اصلا واکسن کرونا نداشتیم و میزان ذخیره واکسن ما صفر بود که به لطف الهی با ورود آقای رییس‌جمهور و سایر اعضای کابینه از جایی که فکر نمی‌کردیم خداوند نعمت‌های خود را رساند.» وی همچنین اظهار داشت: «در شرایطی که به‌دنبال باران واکسن کرونا بودیم، اما سیل واکسن جاری شد و فقط ظرف امروز و فردا 15میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود. بنابراین از نظر واکسیناسیون بهترین وضعیت را داریم و هیچ نگرانی و کمبودی هم در این حوزه احساس نمی‌کنیم.» صبح روز پنجشنبه هم اعلام شد که محموله 500هزار دوزی واکسن آسترازنکای اتریشی از مبدأ فرانکفورت وارد کشور شده است. 

ساعاتی بعد از آن نیز یک محموله بزرگ پنج میلیون دوزی واکسن سینوفارم ازسوی هلال‌احمر وارد کشور و تحویل وزارت بهداشت و درمان شد. به گفته کریم همتی، رییس جمعیت هلال‌احمر، از اردیبهشت‌ماه تاکنون ۳۰میلیون و ۳۹۰هزار دوز واکسن ازسوی این نهاد به کشور وارد شده است. وی همچنین گفته است: از ۲۰میلیون دوز واکسنی که قرار بود در شهریورماه ازسوی هلال‌احمر وارد کشور شود تاکنون نیمی از آن تحویل وزارت بهداشت شده است.

در زمینه واکسن‌های داخلی هم گام‌های خوبی در حال برداشته شدن است چه آنکه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره واکسن برکت گفته است: واکسن برکت اثربخشی خوبی داشته و تاکنون هیچ آمار فوتی از تزریق آن به هموطنان نداشته‌ایم. علیرضا رئیسی در ادامه افزود: میزان تولید واکسن برکت در هفته‌های آینده به‌صورت جهشی افزایش پیدا خواهد کرد و تاکنون حدود چهارمیلیون واکسن تحویل ما داده شده که خوشبختانه استقبال خوبی هم از واکسن برکت شده است.

او ادامه داد: در بررسی‌های انجام‌شده مشخص شده که میزان بستری و تاثیرگذاری واکسن برکت بسیار خوب بوده و این واکسن به‌عنوان یکی از بهترین واکسن‌های کشور شناخته شده است. رئیسی گفت: نکته قابل‌توجه این است که تاکنون حدود سه میلیون دوز از این واکسن تزریق شده است و هیچ‌گونه آمار فوتی نداشتیم. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اینکه بعضی از افراد برای تزریق دوز دوم باید واکسن اسپوتنیک تزریق می‌کردند اما این واکسن وارد نشده است، گفت: هیچ مشکلی در تزریق آسترازنکا به‌جای دوز دوم وجود ندارد؛ چراکه پلتفرم این دو واکسن یکسان است. او افزود: محموله این واکسن برای تزریق دوز دوم از روسیه حدود ۱۰روز دیگر وارد ایران می‌شود.

کاهش شدت مرگ‌ومیر بعد از واکسیناسیون

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت و درمان دولت سیزدهم نیز که در روزهای نخستین کاری خود در این وزارتخانه تلاش کرده تا از کمبودها و وضعیت درمانی استان‌های مختلف خبردار شود، در نشست ستاد مدیریت کرونای استان قزوین که نیمه‌شب پنجشنبه برگزار شد، به تزریق 32میلیون دوز واکسن به هموطنان اشاره کرد و گفت: تا پایان شهریورماه 50میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور می‌شود که می‌تواند واکسیناسیون را به سطح مطلوبی برساند. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: با تزریق این میزان دوز واکسن اطمینان داریم که از شدت مرگ‌ومیر کرونایی به‌شدت کاسته ‌شود؛ اما به‌هرحال بحران کرونا تا چند سال آینده همچنان در کل دنیا وجود خواهد داشت. وی در ادامه افزود: همه کارگران را بدون رده‌بندی و اولویت سنی می‌توانید واکسینه کنید؛ چراکه جمعیت کارگران محدود است و از طرفی هم نقش مهمی در اقتصاد جامعه دارند و در یک فضای تجمعی کار می‌کنند. وزیر بهداشت و درمان درباره بازگشایی دانشگاه‌ها نیز گفت: تا امروز همه استادان دانشگاه در برابر ویروس منحوس کرونا واکسینه شدند و دانشجویان هم باید به‌سرعت واکسن کرونا را تزریق کنند تا بتوانیم بدون دغدغه دانشگاه‌‌ها را بازگشایی کنیم.

ارسال نظر