|
شناسه خبر: 5082

بررسی وضعیت برگزاری مراسم اربعین امسال و اخبار متعدد در زمینه اعزام زائران به عتبات عالیات؛

سهمیه ٦٠ هزار نفری برای ایران

امسال هم مانند سال گذشته مساله‌ای به نام کرونا سفر به عراق را برای زائران با مشکلات و نگرانی‌هایی مواجه کرده است.

روزنامه «صبح‌نو»- پنجم مهرماه امسال مصادف با اربعین است. روزی که در سال‌های پیش از این زائران حسینی از طریق مرزهای زمینی و هوایی و سپس با پای پیاده یا وسایل حمل‌ونقلی خودشان را به نجف و کربلا می‌رساندند اما امسال هم مانند سال گذشته مساله‌ای به نام کرونا سفر به عراق را برای زائران با مشکلات و نگرانی‌هایی مواجه کرده است. دولت عراق اعلام کرده در اربعین فقط مرزهای هوایی را به روی زائران باز می‌کند و آن‌ها را بدون ویزا نمی‌پذیرد. بنابر اعلام کمیته عالی بهداشت و سلامت ملی عراق، نخست‌وزیر این کشور با ورود ۳۰هزار زائر ایرانی و ۱۰هزار زائر از کشورهای عربی و سایر کشورها برای شرکت در مراسم اربعین موافقت کرده بود اما حالا خبر می‌رسد که سهمیه ایرانیان دوبرابر شده و به 60هزار نفر رسیده است. دولت عراق تاکید کرده که ورود زائران در اربعین امسال، فقط از طریق مرز هوایی و الزاما با داشتن تست منفی پی‌سی‌آر که حداکثر ۷۲ساعت از تاریخ آن گذشته باشد، امکان‌پذیر است. اما حالا سوالات زیادی برای مشتاقان زیارت حضرت ابا‌عبدالله(ع) به وجود آمده است.

منابع رسانه‌ای عراق اعلام کردند «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق دو روز پیش از سفر به تهران با افزایش 30هزار نفری تعداد زائران ایرانی مراسم اربعین امام حسین(ع) موافقت کرده و حالا 60هزار ایرانی می‌توانند در سفر اربعین امسال حضور داشته باشند؛ البته دبیر ستاد مرکزی اربعین می‌گوید: هنوز این افزایش سهمیه به ما ابلاغ نشده است. درحالی‌که «حسین ذوالفقاری»، رییس ستاد مرکزی اربعین احتمال افزایش سهمیه اربعین را با توجه به تصمیم عراق ضعیف دانست، برخی مسوولان از تلاش به‌منظور افزایش سهمیه زوار ایرانی در اربعین خبر دادند تا از این طریق بتوانند آرام جانی بر دل‌های بی‌قرار عاشقان حسینی باشند. با توجه به اینکه ستاد اربعین هنوز افزایش صدور ویزای اربعین را تایید نکرده است، سازوکار انتخاب زوار در سهمیه جدید مشخص نیست و باید در ستاد مرکزی اربعین دراین‌باره تصمیم‌گیری و اطلاع‌رسانی شود.

علاوه‌بر این، شنیده‌ها حاکی از تلاش برای بازگشایی مرز زمینی در ایام اربعین است. چراکه براساس دستورالعمل عراق، زوار اربعین فقط باید به‌صورت هوایی به عراق سفر کنند و همه مرزهای زمینی در ایام اربعین بسته است و امکان تردد از مرزهای زمینی وجود ندارد؛ اما بسیاری از مردم و حتی مسوولان عراقی خواستار بازگشایی مرزها به روی زوار اربعین هستند. با‌وجوداین، باید منتظر نتایج مذاکرات ایران و عراق و همچنین دستاوردهای سفر نخست‌وزیر عراق در ایران که در روزهای آینده انجام می‌گیرد، باشیم. چراکه به نظر می‌رسد در این سفر و مذاکرات به‌منظور ایجاد انسجام بیشتر بین دو کشور تصمیم‌های جدیدی درباره اربعین اتخاذ شود و افزایش تعداد زوار ایرانی دور از انتظار نیست.

آمادگی جابه‌جایی 60هزار مسافر را داریم

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور درباره ظرفیت پروازها برای افزایش 60هزار نفری در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «ناوگان هواپیمایی کشور توانایی این افزایش مسافر را دارد؛ اما برآورد ما 30هزار نفر بوده است. 60هزار نفر مسافر برای اربعین ازسوی وزیر کشور عراق اعلام‌شده ولی رسما ازسوی مسوولان کشورمان چیزی گفته نشده است.»

«محمدحسن ذیبخش» درباره نرخ‌گذاری قیمت بلیت هواپیما به مقاصد عراق در ایام اربعین می‌افزاید: «قیمت بلیت از 28شهریورماه تا دهم مهرماه پنج میلیون تومان تصویب شد. این قیمت براساس 30هزار نفر مسافر بوده است که با افزایش تعداد مسافر امکان افزایش آن وجود دارد که باید درباره‌اش بررسی انجام شود. مجوز صادرشده برای ۱۱شرکت هواپیمایی ایرانی و دو شرکت عراقی برای فروش بلیت در ایام اربعین حسینی برای ۲۰۰پرواز رفت و ۲۰۰پرواز برگشت صادر شده است و شرکت‌های عراقی گرچه محدودیتی برای قیمت بلیت ندارند اما در فضای رقابتی بعید است که بیش از این مبلغ بتوانند بلیت بفروشند.»

سخنگوی سازمان هواپیمایی می‌گوید: «رعایت این سقف قیمتی برای همه پرواز‌های فرودگاه‌های بغداد و نجف اشرف در بازه زمانی ۲۸شهریور تا ۱۰مهر الزامی است و فروش بلیت بالاتر از این قیمت تخلف است.» ذیبخش، درباره شرایط سفر هوایی به عراق در ایام اربعین، توضیح می‌دهد: «مسافران به مقصد شهرهای عراق در ایام اربعین باید ۷۲ساعت قبل از پرواز تست پی‌سی‌آر منفی داشته باشند تا امکان سفر هوایی برای آن‌ها فراهم شود.» سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سوال که آیا عراق تنها مسافران واکسینه‌شده را در فرودگاه‌های خود می‌پذیرد، می‌گوید: «به همراه داشتن تست پی‌سی‌آر منفی برای ورود مسافران به عراق قطعی است اما درباره اینکه فقط مسافران واکسینه‌شده می‌توانند به همراه تست پی‌سی‌آر به عراق سفر کنند درحال رایزنی هستیم.» وی درباره وضعیت پروازها و فرودگاه‌های ایران در ایام اربعین برای جابه‌جایی زائران، می‌افزاید: «برای جابه‌جایی ۳۰هزار زائر اربعین که سهمیه امسال ایران است، ۴۰۰پرواز به مقصد عتبات عالیات نیاز است که با توجه به پیش‌بینی کاهش سفرها به‌دلیل وجود ویروس کرونا پروازهای برنامه‌ای موجود می‌توانند این تعداد مسافر را جابه‌جا کنند.»

باید مشکلات پیاده‌روی اربعین را حل کنیم

سازمان حج و زیارت نیز از مردم خواسته است با توجه به بسته‌بودن مرزهای زمینی، به‌هیچ‌وجه به مرزهای زمینی مراجعه نکنند. همچنین فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) در اطلاعیه‌ای از زائران ایرانی که قصد دارند در مراسم اربعین شرکت کنند، خواسته است قبل از دریافت ویزای معتبر عراق، برای رزرو بلیت پرواز به این کشور اقدام نکنند. ستاد مرکزی اربعین حسینی در اطلاعیه‌ای بر مسدود بودن تمام مرزهای زمینی در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان برای تردد زوار اربعین تاکید می‌کند. با تمام این تفاسیر، مسوولان کشور تمام تلاش‌شان را برای افزایش ظرفیت به کار گرفته‌اند. «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا ضمن رعایت اصول بهداشتی مقابله با کرونا، ظرفیت زائران ایرانی مشتاق حضور در راهپیمایی اربعین افزایش یابد، گفت: این مساله به نحوی مدیریت شود که افراد مشتاق بتوانند تا حد امکان در این مراسم حضور یابند. این فرصت‌ها اثرات و ابعاد مختلف تربیتی، شناختی، مدیریتی، انسان‌سازی و تمدن‌سازی داشته و باعث شده انقلاب اسلامی به توفیقات مهمی دست پیدا کند که ازجمله این فرصت‌ها و برهه‌های مهم و موثر در تاریخ انقلاب اسلامی می‌توان به دوران دفاع مقدس اشاره کرد که شهید سلیمانی همیشه از آن به‌عنوان «یک قطعه از بهشت در این کره خاکی» یاد می‌کرد. رییس مجلس شورای اسلامی از پیاده‌روی اربعین نیز به‌عنوان یکی از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها موثر در احیای مفاهیم اسلام توصیف کرد و با بیان اینکه اربعین یک مفهوم و پدیده فرازمانی و فرامکانی است، گفت: این به آن معناست که ما می‌توانیم همیشه اربعینی زندگی کنیم و اربعینی تربیت شویم و همه شئون زندگی را به این مفهوم مهم نزدیک کنیم.

ارسال نظر