|
شناسه خبر: 5098

اخبار کرونایی/ جهش ویروس کرونا/ شیوع قارچ سیاه؛

هشدار؛ قارچ سیاه در کمین این افراد است!

مجری طرح کشوری مراقبت از بیماران مبتلا به قارچ سیاه، از تدوین شیوه‌نامه درمان قارچ سیاه خبر داد و بر درمان به هنگام و مناسب بیماران تأکید کرد.

فرزاد پاکدل، مجری طرح کشوری مراقبت از بیماران مبتلابه قارچ سیاه، بیان کرد: تشخیص بیماری موکورمایکوزیس یا قارچ سیاه بسیار پیچیده و نیازمند بررسی آزمایشگاهی و نمونه‌برداری است، مدیریت زمان در درمان مناسب این بیماری بسیار مهم است.

او افزود: روش‌های تشخیصی همیشه شک برانگیز است و مطمئن نبودیم بهترین روش درمان مناسب برای بیماران کدام است، از این رو نیاز به یک راهنمای بالینی احساس شد و من تصمیم به تدوین یک شیوه‌نامه برای درمان مناسب این بیماران گرفتم و بلافاصله همکاران دیگر نیز به من ملحق شدند.

پاکدل گفت: این تیم از رشته‌های تخصصی داخلی عفونی گوش و حلق و بینی و پزشکان متخصص در حوزه کنترل دیابت و اساتید و دانشمندان تشکیل شد. مشارکت همکاران در سراسر کشور در استفاده از شیوه‌نامه در کشف بیماری و درمان به موقع بیماران کمک می‌کند.

او افزود: با شروع اپیدمی کووید ۱۹ تعداد بیماران مبتلابه قارچ سیاه افزایش یافت، از این رو مطالعاتی در خصوص شناسایی ارتباط میان بیماری کووید ۱۹ و شیوع بیماری قارچ سیاه انجام شد.

پاکدل ادامه داد: این مطالعات برگ خرید‌های مختلف بسیاری را به ما نشان داد که نه تنها عفونت با کووید ۱۹ به‌ تنهایی عامل خطر برای بروز این بیماری است بلکه افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، بیماران دیابتی، افرادی که دچار ضعف ایمنی هستند و افرادی که بیماری‌های دیگر مثل سرطان دارند در برابر این بیماری آسیب پذیری بیشتری دارند.

وی ادامه داد: از طرفی این مطالعات نشان داد که در بعضی موارد تظاهرات این بیماری با توجه به پیشرفت این بیماری با انتظارات کلاسیک متفاوت است و این در تدوین یک شیوه‌نامه بسیار مهم بود که بدانیم علائم اولیه این بیماری در حال حاضر چیست و چه مواردی را باید هشدار دهیم./ باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر