|
شناسه خبر: 5112

گزارش «صبح‌نو» درباره زمزمه‌های اتمام دورکاری ازسوی برخی نهادها و گروه‌های شغلی را بخوانید؛

لغو دورکاری خودسرانه نباشد

اعلام وضعیت قرمز در اکثر شهرهای مهم و بزرگ کشور و بعد همه‌گیری نوع دلتا کرونا که به‌مراتب قدرت سرایت بیشتری نسبت‌به سایر جهش‌های ویروس کرونا داشت سبب تکمیل ظرفیت اکثر بیمارستان‌ها شد. این مسائل دورکاری ۷۰درصدی کارکنان ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی در شهرهای قرمز را رقم زد.

روزنامه «صبح نو»- خیز پنجم کرونا بی‌امان آمد و زندگی همه را تحت‌الشعاع قرار داد. اعلام وضعیت قرمز در اکثر شهرهای مهم و بزرگ کشور و بعد همه‌گیری نوع دلتا کرونا که به‌مراتب قدرت سرایت بیشتری نسبت‌به سایر جهش‌های ویروس کرونا داشت سبب تکمیل ظرفیت اکثر بیمارستان‌ها شد. این مسائل دورکاری ۷۰درصدی کارکنان ادارات دولتی، شرکت‌های خصوصی در شهرهای قرمز را رقم زد. اما از همان روزهای نخست شیوع کرونا بسیاری از اصناف و مشاغل نسبت‌به مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر دورکاری کارکنان بی‌توجه بودند و انتقادات بسیاری داشتند؛ البته هیچ‌گونه نظارتی ازسوی مراجع مربوطه نسبت‌به رعایت این مصوبه اعمال نمی‌شد و کارکنان و کارگران شرکت خصوصی و برخی از گروه‌های شغلی به‌اجبار در محل کار حضور پیدا می‌کردند. حالا با افزایش سرعت واکسیناسیون و تغییر وضعیت استان‌ها و شهرهای کشور از قرمز به نارنجی یا زرد، برخی صاحبان اصناف و گروه‌های شغلی زمزمه‌هایی از لغو خودسرانه دورکاری‌ها ازسوی مشاغل مطرح می‌کنند و حتی برخی خبرها حاکی از آن است که با اولین خبر درمورد زرد شدن وضعیت استان‌ها از یکسو و واکسیناسیون کارمندان به‌دنبال لغو دورکاری‌ها بدون توجه به بازگشت به شرایط سخت کرونایی هستند. اما این سوال مطرح می‌شود که آیا با افزایش واکسیناسیون خطر همه‌گیری و خیز جدید کرونا وجود دارد؟ آیا در این شرایط می‌توان محدودیت‌ها را کم و شرایط دورکاری و محدودیت‌ها را لغو کرد؟

بسیاری از پژوهشگران معتقدند: روند واکسیناسیون در کشورها تنها به کاهش مرگ‌ومیر کمک می‌کند و پای بیماران کرونایی را به بیمارستان باز نمی‌کند؛ البته مواردی هم بوده‌اند که با تزریق واکسن به کرونا مبتلا شدند و حتی کارشان به بیمارستان کشیده است. دکتر «مسعود یونسیان» استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» درباره لغو خودسرانه محدودیت‌های کرونایی از طرف برخی اصناف و گروه‌های شغلی به‌ویژه بعد از تسریع در واکسیناسیون هشدار داد و گفت: «هیچ اقدام خودسرانه‌ای نباید صورت بگیرد. کلیه اقدامات مبنی بر لغو دورکاری و تغییر دورکاری کارمندان و کارگران باید ازسوی ستاد ملی کرونا انجام شود. وقتی چیزی به‌نفع جامعه بوده و برخلاف منافع عموم جامعه باشد ستاد کرونا حق دارد محدودیت و محرومیت‌هایی را در نظر بگیرد اما باید همه تلاش کنیم قانون را اجرا کنیم. متاسفانه کرونا با جان انسان‌ها بازی می‌کند و کوچک‌ترین غفلت می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند.»

این عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌افزاید: «لغو دورکاری را نمی‌توان بدون نظر ستاد ملی مقابله با کرونا انجام داد. نظر ستاد در این رابطه بسیار مهم است. وقتی کارکنان واکسینه می‌شوند ضرورت دارد ارباب‌رجوع‌ها هم واکسینه شوند؛ مثلا نمی‌توانیم استادان دانشگاه را واکسینه کنیم ولی بدون اینکه دانشجویان واکسینه شوند در دانشگاه‌ها را باز کنیم و کلاس‌های آنلاین را تعطیل. اگر هم بر فرض دانشجو و استاد واکسینه شدند باید ازسوی نهاد ذی‌صلاح موارد بهداشتی تایید و درباره‌اش مقرراتی وضع شود. نمی‌توانیم همه محدودیت‌ها را برداریم، زیرا باید تمام جامعه مصون شوند.» دکتر یونسیان تصریح کرد: «باوجود جهش دلتا باید بیش از 90درصد از جامعه واکسینه شوند تا بتوانیم محدودیت‌ها را برداریم؛ البته نمی‌توان جهش‌های بعدی کرونا را پیش‌بینی کرد و چون هر روز و هر خیزش متفاوت است.»

بازگشت به گذشته ممکن نیست

دکتر «علیرضا رئیسی»، معاون بهداشت وزارت بهداشت در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور و واکسیناسیون کووید۱۹ و لغو محدودیت‌ها گفت: درحال‌حاضر در برخی استان‌ها، مراکزی به‌صورت شبانه‌روزی کار می‌کنند. اگر شهری بتواند مرکز شبانه‌روزی ایجاد کند، منع تردد شبانه برداشته می‌شود. خیلی دوست داریم همه محدودیت‌ها و حتی دورکاری کارکنان حذف شود و همه‌چیز به حالت قبل از کرونا برگردد.

دکتر رئیسی گفت: درحال‌حاضر وضعیت کرونا در کشور سیر نزولی دارد اما با توجه به اینکه قله خیز پنجم بسیار مرتفع بود، این‌طور نیست که خیال‌مان راحت باشد. خبر خوب این است که با توجه به روند حاضر، حدود ۲۸استان کاملا روند نزولی دارند و سه استان هنوز وضعیت نزولی ندارند. درمجموع می‌توان گفت که سیر بیماری در کشور نزولی است و حدود سه هفته آینده میزان فوتی‌ها به‌طور قابل‌توجه کاهش پیدا کند.

هنوز برای دورقمی شدن فوتی‌های روزانه زود است اما همیشه باید به‌خاطر داشته باشیم که کوچک‌ترین غفلت منجر به اوج گرفتن بیماری می‌شود.

 واکسن زده‌ها هم در معرض ابتلا هستند

دکتر رئیسی گفت: با رفتار ویروس کاملا آشنا هستیم و افرادی که واکسن نزده یا ماسک نمی‌زنند، در برابر کرونا ایمن نیستند. همواره تذکر می‌دادیم که کودکان ناقلان بدون علامت هستند. الان باید توجه کنیم که افراد واکسن زده هم می‌توانند در صورت ابتلا، ناقل باشند. هر نوع واکسنی که در دنیا وجود دارد، خود ویروس کرونا نیست که وارد بدن می‌شود و ترکیب یا مدلی از ویروس است که سیستم ایمنی بدن را فریب می‌دهد و علیه آن آنتی‌بادی تشکیل می‌شود. معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: فرد واکسن‌زده ایمنی نسبی دارد و اگر در جمعی حاضر شود که ویروس وجود دارد، ممکن است بیمار شود اما علامتی نداشته باشد و درعین‌حال ناقل ویروس به دیگران باشد. وی افزود: براساس برنامه‌ریزی‌ای که تا پایان مهرماه داریم اگر میزان واکسیناسیون روزانه را به یک‌میلیون و ۶۰۰هزار دوز در روز برسانیم، می‌توانیم به هدف نزدیک شویم. حفظ احترام مردم که در صف‌ها معطل نشوند و واکسیناسیون منظم انجام شود امری ضروری است. راه تحقق این هدف این است که تعداد پایگاه‌های واکسیناسیون به دوهزار پایگاه برسد و از تیم‌های واکسیناسیون ما نیز دو برابر شود. معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر ضریب اطمینانی به اسم دوشیفت شدن پایگاه‌ها را داشته باشیم خودبه‌خود ظرفیت‌های ما دو برابر می‌شود و به تزریق روزانه یک‌میلیون و ۶۰۰هزار دوز واکسن می‌رسیم که طی یک‌ماه بالای ۴۵میلیون دوز واکسن تزریق خواهد شد.

رئیسی تصریح کرد:  اگر با این سرعت پیش رویم تا پایان مهرماه دوز اول واکسن همه تزریق شده است و دوز دومی‌هایی که نوبت‌شان شود تزریق می‌شود و درنهایت تا ۱۵آبان تعدادی برای لکه‌گیری باقی می‌مانند؛ البته ما آخرین اطلاعاتی را که در دنیا در ارتباط با دوز یادآور مطرح است رصد می‌کنیم که جا نمانیم و اگر به آن هم نیاز باشد توانمندی وجود دارد.

وی با اشاره به گذر کشور از قله پیک پنجم کرونا، تاکید کرد: به‌این‌ترتیب پیش‌بینی آن است که دوهفته آینده از سه‌هزار بستری روزانه ابتلا به کرونا پایین می‌آید و تا چهار هفته آینده به کف آن در پیک پنجم خواهیم رسید. اینجا جایی است که نیاز داریم به کمک بسیج که در 6 تا 8 هفته باقی‌مانده سیر نزولی بیماری، بتوانیم حداکثر توان‌مان را برای ایمن‌سازی بگذاریم، چراکه پیش‌بینی‌مان از پیک بعدی بیماری، در آبان‌ماه است. رئیسی اظهار داشت: بنابراین اگر آبان‌ماه میزان واکسیناسیون را قابل‌توجه انجام داده باشیم حتی با ویروس جدید جهش یافته و در صورت میزان ابتلا، اما میزان مرگ‌ومیر بالا نخواهد رفت. در بحث واکسیناسیون هدف اول کاهش مرگ‌ومیر و هدف بعدی کاهش ابتلاست. وی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون سراسری و همگانی تنها و تنهاترین راه برای مقابله با همه‌گیری کروناست و اگر در ۴۵روز آتی محکم پای‌کار باشیم از مرگ هزاران نفر جلوگیری می‌شود.

حالا باید دید در شرایط فعلی که برخی نهادها و سازمان‌ها فکر می‌کنند با تسریع روند واکسیناسیون می‌توانند دورکاری را لغو کرده و از حداکثر ظرفیت نیروی انسانی خود استفاده کنند ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمات و توصیه‌هایی را اعلام خواهد کرد.

ارسال نظر