|
شناسه خبر: 5138

«صبح‌نو» ماجرای بازگشایی مدارس را بررسی کرده است؛

اصرار آموزش و پرورش نگرانی مردم

با نزدیک شدن مهر ماه ۱۴۰۰ موضوع بازگشایی مدارس به یکی از مسائل خطیر کشور در دوران شیوع کرونا بدل شده است.

روزنامه «صبح نو»- با نزدیک شدن مهرماه ۱۴۰۰ موضوع بازگشایی مدارس به یکی از مسائل خطیر کشور در دوران شیوع کرونا بدل شده است. علی‌رغم آنکه با شروع واکسیناسیون سراسری بازگشایی حضوری و محدود مدارس بدیهی به نظر می‌رسید، لیکن با شیوع سویه جدید دلتا، عدم پیشرفت کافی در واکسیناسیون عمومی و نگرانی از سویه جدید کرونا دوباره تردیدها درباره بازگشایی حضوری مدارس در مهرماه را شدت بخشید. هرچند اخیرا سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرد که سه گام برای بازگشایی مدارس طراحی شده است که «در گام اول مدارس کم‌جمعیت هستند که تقریبا برای بازگشایی حضوری این مدارس هیچ منعی وجود ندارد. مدارس زیر ۱۰۰نفر و ۷۵نفر و کلاس‌های زیر ۱۵نفر را داریم که تقریبا حدود ۱۰۰هزار کلاس درس زیر ۱۵دانش‌آموز و ۴۰هزار مدرسه با جمعیت زیر ۷۵نفر داریم و تامین سلامت را همکاران ما انجام می‌دهند و زمینه حضور این‌ها را بعد از مدتی از شروع سال تحصیلی مهیا کنید.»

به گفته سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش؛ گام دوم مدارس با جمعیت متوسط هستند که برای این‌ها باید رویکرد ترکیبی در نظر گرفته شود، یعنی این‌ها به دو گروه تقسیم خواهند شد، بخشی به‌صورت حضوری و بخشی به‌صورت مجازی که به ظرفیت مدرسه بستگی دارد که ممکن است در دو یا سه روز با رعایت همه پروتکل‌ها و استانداردها طراحی شود. آن سه روز دیگر را در فضای مجازی فعالیت خودشان را ادامه خواهند داد. گام سوم مدارس پرجمعیت هستند که تقریبا بیشترین مشکل را در این بخش داریم. در این بخش هم با آرامش بیشتری حرکت می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم حداقل ارتباط را با فضای آموزشی برقرار کنیم. حالا یا یک روز یا دو روز در هفته که به ظرفیت خود مدرسه بستگی دارد. بااین‌همه اما والدین در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کردند که حتی اگر واکسیناسیون دانش‌آموزان تکمیل شود تا زمانی‌که خانواده نیز واکسینه‌نشده اجازه حضور به دانش‌آموزان بر سر کلاس درس نمی‌دهند و این یعنی برنامه‌ریزی آموزش‌وپرورش با خواسته خانواده‌ها تفاوت اساسی دارد.

این در حالی است که کاظمی، سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در جدیدترین اظهارنظر خود از موضع اولیه کوتاه آمده و اعلام کرد که؛ «درنهایت تصمیم‌گیری برای حضور دانش‌آموزان در مدارس را به اولیا و مربیان و مدیر مدرسه در هر منطقه، واگذار کرده‌ایم. سیاست ما این است که در مدارسی که می‌توانیم با رعایت فاصله‌های اجتماعی، استاندارد موردتایید 

وزارت بهداشت را تامین کنیم، حضور حداقلی دانش‌آموزان را مهیا کنیم تا دانش‌آموزان بتوانند مهربانی‌ها را دوباره تجربه کنند و معادلات ارتباطی را یاد بگیرند، به زندگی واقعی برگردند و از رفتارهای معلمان‌شان الگو بگیرند.» اما آیا وزارت آموزش‌وپرورش می‌تواند حضور حداقلی نیز برای دانش‌آموزان فراهم کند یا خیر؟ پرسشی که از محمدرضا نیک‌نژاد، معلم و فعال صنفی پرسیدیم. او به «صبح‌نو» می‌گوید: سال گذشته نیز همین تجربه را داشتیم. 15شهریور آموزش‌وپرورش اعلام کرد که دانش‌آموزان به مدرسه بروند که عموما در شهرهای بزرگ و متوسط کسی نرفت؛ یعنی استقبال خیلی‌خیلی کم بود. در نتیجه خودشان مجبور شدند در شهرهای بزرگ، کلانشهرها و شهرهای متوسط بعد از یکی، دو هفته دوباره تعطیل کنند. او ادامه می‌دهد: در شهرهای کوچک ازجمله خراسان‌جنوبی اما تا چهارماه دانش‌آموزان به مدرسه می‌رفتند. درنتیجه اینکه آموزش‌وپرورش اراده کند آموزش حضوری باشد یک بحث است و اینکه مردم اعتماد کرده و به بچه‌ها اجازه حضور بدهند، بحث دیگری است. بحث معلم‌ها هم که اصلا مطرح نیست؛ دوز دوم واکسن آن‌ها زده شده یا تا آبان‌ماه زده خواهد شد.

نیک‌نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال بازگشایی مدارس در آبان‌ماه وجود دارد، می‌گوید: تقریبا 15.5میلیون نفر دانش‌آموز در کشور داریم که همه زیر 18سال هستند یعنی درهرحال باید واکسیناسیون تا آن سطح گسترش پیدا کرده باشد. مطابق با اعلام وزارت بهداشت تاکنون 25درصد جمعیت کشور دوز دوم را دریافت کرده‌اند درنتیجه فاصله زیادی تا ایمنی کامل جمعیت کشور وجود دارد. او اضافه می‌کند: دومین موضوع بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس است؛ اعم از صرف مواد شوینده و غیره. وقتی سرانه مدارس درحال‌حاضر به‌ازای هر دانش‌آموز 100هزار تومان در سال است، این مقدار آیا به پول آب و برق کفاف می‌دهد یا مواد شوینده؟ درنتیجه دولت باید فکری به حال این موضوع هم بکند.

نیک‌نژاد تاکید می‌کند: موضوع سوم، تراکم بالای کلاس‌هاست. طبق آمار دو سال پیش 12.5درصد مدارس دبستان ما تراکم جمعیتی‌شان بین 36 تا 40نفر است! حالا این عدد را چطوری می‌خواهند تقسیم کنند تا تراکم کلاس‌ها را پایین بیاورند؟ آن‌ هم در 70درصد کلاس‌هایی که به گفته خودشان استاندارد نیست؛ یعنی تاریک و کوچک است و تهویه لازم ندارد. این فعال صنفی اظهار می‌کند: اگر بخواهند تراکم کلاس را کم کنند تا پروتکل‌های استاندارد برآورده شود، باید میانگین 30دانش‌آموز را به سه قسمت یا چهار کلاس تقسیم کنند. چگونه باید تقسیم کنند؟ این دانش‌آموزان چند روز یک‌بار باید به مدرسه بروند؟ اصلا فضای آموزشی کافی برای این اقدام وجود دارد؟

نیک‌نژاد تاکید می‌کند: درنتیجه تمام این موارد را که کنار هم می‌گذارید اینکه بالادستی‌ها تصمیم بگیرند مدارس باز شود تا اینکه واقعا خانواده‌ها اعتماد کنند و با فراغ بال و با خیال راحت بچه‌شان را به مدرسه بفرستند یک حرف دیگر است. آن هم در شرایطی که سویه دلتا کودکان را بیشتر درگیر می‌کند. او می‌گوید: با این اوصاف بعید است امسال تا سه، چهار ماه یا پنج ماه اول سال یا حتی شرایطی که در بالا عرض کردم برای بازگشایی مدارس مهیا شود.

ارسال نظر