|
شناسه خبر: 5194

هزاران زائر اربعینی امسال درگیر برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات غلط برخی مسوولان شده‌اند

سرگردان پشت مرز

دوستی با ما تماس گرفت و گفت «قبل از حرکت یک بطری بزرگ آب‌معدنی و یک وعده غذای اضافی همراه خودتان بردارید.» این را زائری که با دفتر روزنامه تماس گرفته به خبرنگار ما می‌گوید و می‌افزاید: «البته فکر نکنید این توصیه برای لب مرز زمینی بوده، نه. این را دوستی به ما خبر داد که قرار بود جمعه‌شب از فرودگاه امام(ره) راهی نجف شود اما تا صبح شنبه در فرودگاه مانده بودند.»

تجربه اربعین امسال را باید جزء دستاوردهای عجیب از بابت اعزام دسته‌جمعی زائران اربعین آن هم در مدت محدود ثبت کرد. شرایط پروازها و تهیه بلیت برای زائران از یکسو موقعیت‌های عجیبی را در فرودگاه‌ها به وجود آورده است و از سوی دیگر، از مرزهای زمینی هم خبرهایی درباره تجمع چندین هزار نفری زائران به گوش می‌رسد. این اتفاق در شرایطی روی داده که ظاهرا زائران به صحبت‌های هیچ‌یک از مسوولان انتظامی و امنیتی توجهی نداشته و خود را به مرزهای زمینی رسانده‌اند. باوجوداین همچنان مسوولان متعدد دولتی درباره چگونگی اعزام زائران به عتبات عالیات سخن گفته و از برخورد با گرانفروشان و متخلفان خبر می‌دهند. این در حالی است که کمتر از 24ساعت تا اربعین حسینی باقیمانده و دل‌های میلیون‌های عاشق زیارت اباعبدالله(ع) در ایران و پشت مرز تصمیمات سیاسی دولتمردان قرار گرفته است.

تا دوسال قبل که کرونایی در کار نبود اربعین برای ایرانیان با عاشقی و دلدادگی به اهل‌بیت(ع) همراه بود. از مرزهای شرقی کشور در سیستان‌وبلوچستان که برای ورود زائران پاکستانی و افغانستانی تجهیز می‌شدند تا مرزهای غربی کشور که محل تردد اصلی ده‌ها هزار نفر از ایران و برخی کشورهای دیگر بودند، محل تجلی عشق به امام‌حسین(ع) می‌شد؛ به‌طوری‌که حتی 
بیش از سه‌میلیون زائر فقط از ایران خود را به این مراسم می‌رساندند. اما کرونا شرایط را عوض کرد به‌طوری‌که امسال سهمیه 30هزارنفری و سپس سهمیه 60هزارنفری ازسوی دولت عراق برای ایرانیان در نظر گرفته شد؛ البته برخی از زائران هم اعتقاد دیگری درباره تصمیم دولت عراق دارند. مالک که یکی از عراقی‌های متولد ایران است، می‌گوید: نه‌فقط من بلکه همه می‌دانیم که حضور کم ایرانیان به‌دلیل تصمیم دولت فعلی عراق است. تا چند هفته دیگر انتخابات عراق است و امیدواریم این دولت که ورود زائران ایرانی به عراق را سخت کرده جای خود را به دولت دیگری بدهد. او در ادامه می‌افزاید: از زمانی که تعداد زائران ایرانی و دیگر کشورها کم شده، رونق موکب‌ها هم کم شده است. حضور زائران نعمتی بود که خدا و امام‌حسین(ع) برای عراقی‌ها در نظر گرفته بودند اما این نعمت را از دست داده‌ایم.
 
چه خبر از مرزها؟
صبح دیروز فیلمی چندثانیه‌ای از مرز شلمچه به‌سرعت در فضای مجازی پخش شد. در این فیلم می‌شد دید که جمعیت زیادی از زائران در ورودی را فشار می‌دهند و نیروهای انتظامی هم‌ توان مقابله با این جمعیت و فشار را ندارند که درنهایت تعدادی از این افراد از مرز عبور می‌کنند. اما ظهر دیروز فیلم دیگری از همین پایانه مرزی منتشر شد که به گفته خبرنگار صداوسیما مشخص بود زائران می‌توانند با ارائه گذرنامه، ویزا، تست منفی کرونا و کارت واکسن از مرز عبور کنند؛ البته مدام نیز به زائران اطلاع‌رسانی می‌شد که بدون ویزا و اوراق هویتی و تست کرونا به مرزها مراجعه نکنند. این در حالی است که مسوولان اعلام کرده‌اند مرزهای زمینی برای بازگشت زائران تجهیز شده‌اند. این در حالی است که تا چند هفته قبل گفته می‌شد رفت‌وبرگشت زائران در سال جاری فقط به‌صورت هوایی خواهد بود.
محمد حیدری، فرماندار ویژه خرمشهر مستقر در مرز شلمچه، ظهر دیروز از بازگشایی مشروط این مرز خبر داد و گفت: تنها کسانی که ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و تست پی‌سی‌آر را در اختیار دارند می‌توانند از مرز زمینی شلمچه عازم کشور عراق شوند. وی با تاکید بر اینکه، به کسانی که این سه مدرک را ندارند، اجازه خروج داده نمی‌شود، گفت: از مردم می‌خواهیم فقط با داشتن مدارک لازم به مرز مراجعه کنند. فرماندار مهران هم به «فارس» گفت: با توجه به جلسه جمعه‌شب، مقرر شد تنها کسانی که در پایانه دارای موافقت‌نامه عراق یا مدارک کامل (گذرنامه، روادید، کارت واکسن و تست منفی کرونا)‌ هستند به‌صورت محدود برای عدم ازدحام در پایانه از گذرگاه مرزی عبور کنند. وی با بیان اینکه هم‌اکنون چندهزار نفر در پایانه مرزی مهران حضور دارند، تشریح کرد: زواری که قصد آمدن به‌سمت مرز مهران را دارند از مسیرهای مواصلاتی برگشت داده می‌شوند و باید بدانند که مسیرهای منتهی به مرز همچنان بسته است و هیچ برنامه‌ای برای باز شدن آن نیست. 


فرودگاه‌ها هم شلوغ هستند
 برنامه‌ریزی برای اعزام 60هزار زائر اربعینی آن هم در دوره حدود 10روزه زیارت اربعین یکی از امتحانات سخت برای سیستم مدیریتی، برنامه‌ریزی و حمل‌ونقل هوایی کشور بود که از ابتدا هم محل تشکیک بود. البته انتشار تصاویر پرواز هواپیمای ایلوشین بدون درنظرگرفتن پروتکل‌های بهداشتی و حتی با چیدمان عجیب صندلی‌ها این مساله را در اذهان تقویت کرد. وقوع برخی تخلفات از بابت گرانفروشی در زمینه بلیت یا فروش‌ بیشتر از ظرفیت موردی بود که رییس‌جمهور هم به آن اشاره کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی جمعه‌شب در پایان سفر به استان ایلام تصریح کرد: «مبادا شرکت‌های هواپیمایی نسبت‌به زائران اجحاف کنند و به‌هیچ‌عنوان اجحاف در این موضوع پذیرفتنی نیست و هیچ شرکت هواپیمایی اجازه ندارد در قیمت‌ها اجحاف کنند.» از سوی دیگر خبر می‌رسد بسیاری از شرکت‌ها و خطوط هوایی بلیت‌های هوایی به‌سمت نجف را به‌صورت یکطرفه فروخته‌اند و از چند روز دیگر بحران برگشت این تعداد زائر از مرزهای زمینی و کمبود اتوبوس و امکانات رفاهی سرباز می‌کند. اما راه چاره چیست؟ در شرایط فعلی که برخی بی‌تدبیری‌های داخلی در کشور و برخی بی‌توجهی‌ها ازسوی دولت عراق موجب شده تا مشتاقان زیارت اربعین به‌زحمت بیفتند بهتر است امسال هم از راه دور زائر باشیم و امیدوار به اینکه سال آینده مسوولان با درایت بیشتری برای اعزام سهل‌تر زائران اربعین اقدام کنند.

ارسال نظر