|
شناسه خبر: 5231

جهاد ادامه دارد

اقدامات بنیاد جهادی مهرالرضا(ع)

به عنوان یک بنیاد دانش‌بنیان، مردم‌نهاد و غیر دولتی در ایران است که با هدف محرومیت زدایی در سال ۱۳۹۳ تحت عنوان قرارگاه جهادی امام رضا(ع) توسط جمعی از جوانان دغدغه مند بنیان گذاری شد . عمده فعالیت این بنیاد در زمینه های اشتغال زایی، عمران، سلامت، تعلیم و تربیت، آسیب های اجتماعی می باشد. وتا کنون در این زمینه فعالیت های زیادی را انجام داده است.

هدف اصلی بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) در موارد ذیل خلاصه میگردد لازم به ذکر است که علاوه به موارد ذیل هر جایی که در زمینه محرومیت زدایی نیاز مبرم وجود دارد این بنیاد ورود خواهد کرد .

مبارزه با فقر و محرومیت زدایی با تکیه بر حفظ کرامت انسانی در راستای توسعه عدالت اجتماعی

ترویج حرکت های جهادی در راستای خدمت رسانی به اقشار آسیب پذیر و محرومین

بسط و تعمیم گفتمان و فرهنگ مدیریت جهادی

حضور در بحران ها و حوادث در راستای کمک رسانی به اقشار آسیب پذیر

تربیت علمی و عملی جوانان مومن و متدین با حفظ روحیه جهادی در راستای آشنایی با درد محرومین

فعالیت در حوزه زیر ساخت های بنیادی فرهنگی جامعه نظیر خانواده، حجاب، اوقات فراغت و …

تعامل با موسسات همسو در راستای هم افزائی، ارتقاء روحیه تعاون و ارائه خدمات گسترده تر

اعزام نیروهای داوطلب و برگزاری اردوهای جهادی

اردوی بنیاد جهادی مهرالرضا (ع)، تابستان ۱۳۹۶

بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) در سال 93، 3700 نفر از طلاب،دانش اموزان، دانشجویان و... را در قالب گروه های جهادی به منطقه استان خوزستان و به چهار شهرستان خرمشهر،ابادان،شادگان و دشت ازادگان از این استان و در حوزه های عمرانی،فرهنگی،پزشکی، علمی و اشتغال زایی، اعزام کند.

همچنین در سال 93، با برگزاری اردو در استان خراسان جنوبی، به 120 دانشجو آموزش داده شد.

در تابستان 94، دومین اردوی جهادی بنیاد جهادی مهرالرضا(ع)در استان های کرمانشاه و ایلام برگزار شد و به مدت۲ماه به پشتیبانی از گروه ها پرداخت

در سال 95، 9 هزار نفر جوان بی ادعا، اما متخصص و جهادگر، در قالب گروه های جهادی به 34 منطقه محروم خوزستان خوزستان اعزام شدند.

نیروهای جهادی بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) از چندماه قبل برای شناسایی مناطق محروم استان خوزستان وارد شدند و پس از بررسی های صورت گرفته به بخش غیزانیه رسیدند. در نتیجه در 7 فروردین 1396، بخش غیزانیه از توابع استان خوزستان، میزبان 3500 جهادگر قرارگاه امام رضا(ع) بود.

در نوروز سال 97، اردو جهادی خانوادگی توسط بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) برگزار شد. در این اردو، 112 خانواده به سرپل ذهاب اعزام شدند همچنین در این سال، اردو جهادی در خوزستان با محورهای عمرانی، پزشکی، دندانپزشکی، زیست محیطی، فرهنگی و اشتغال‌زایی برگزار شد

اردوی بنیاد جهادی مهرالرضا (ع)، یاسوج ۱۳۹۸

اردوی بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) در سال 98 در مناطق محروم شهرستان چرام، بخش لوداب از توابع شهرستان بویراحمد و در ممبی شهرستان بهمئی در حوزه‌های درمانی، عمرانی، فرهنگی و کارآفرینی، اردو جهادی برگزار کرد.

به همت قرارگاه جهادی امام رضا (ع) در روزهای آغازین سال 1400، اردوی جهادی در روستاها و مناطق کم‌برخوردار شهرستان‌های جیرفت، کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان و فاریاب برگزار شد

 

 

فعالیت‌های حمایتی

جهاد مهربانی

در طرح «جهاد مهربانی»، بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) 71 هزار خانوار نیازمند و محروم از لحاظ فرهنگی، اقتصادی، درمانی و...در شهر تهران را باهدف مشارکت مردم در خدمت‌رسانی به خانواده نیازمندان، شناسایی کرد.

پویش‌ها

الف)پویش ایرانی برای ایرانی

هدف اصلی این پویش کمک رسانی به بخش های آسیب دیده از حوادث غیر مترقبه ای مانند سیل زلزله و .... "که در چند سال اخیر نیز متاسفانه نمونه هایی وجود داشت" است  پویش ایرانی برای ایرانی، در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه شروع و باعث جمع‌آوری کمک‌های مالی و اهدائی‌های مردم، جهت کمک رسانی به مردم می‌شد. این پویش در حوادث زیر اجرا شد:

زلزله کرمانشاه

بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) با استفاده از تجربیات فعالیت‌های جهادی در زلزله آذربایجان در سال ۹۱ به تشکیل گروه هایی در تهران و کرمانشاه، شناسایی های میدانی و شناسایی نوع نیاز مردم و اولویت نیازها را در مناطق بحرانی سرپل ذهاب، دالاهو، ثلاث باباجانی به عنوان اولین گام اجرایی خود قرار داد. مجموع کمک های مردمی در این کمپین در طول ۷ روز ۳۷،۱۹۷،۷۹۶،۰۰۰ میلیارد ریال می باشد. جهادگران قرارگاه امام رضا(ع) 3 روستای زرده در شهرستان دالاهو، الیاسی محمود و الیاسی خلیفه در شهرستان سرپل ذهاب را بعنوان مناطق هدف خدمت رسانی انتخاب کردند.

سیل استان سیستان و بلوچستان

از اقدامات ارائه شده در سیل استان سیستان و بلوچستان توسط بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) در دی ماه 98 می توان: توزیع غذای گرم و اقلام اهدایی به سیل زدگان، ساخت چندین منزل مسکونی، سرویس بهداشتی و جایگاه دام، ارائه خدمات پزشکی، دام پزشکی و واکسیناسیون دام ها و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اشاره کرد.

ب)پویش مهر رهایی

پویش مهر رهایی در تاریخ 7 مرداد 1394 در محل برج میلاد تهران برگزار شد،در این پویش 249 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد آزاد شدند.

ج)پویش یه عالمه درخت

این طرح بزرگترین اقدام محیط زیستی کشور نام گرفت. در این طرح که در بهمن و اسفند 1393 اقدامات اساسی برای کاشت 5 میلیون اصله نهال در دامنه جنوبی رشته کوه البرز توسط گروه های جهادی صورت پذیرفت. در زمستان 95 در طرح یه عالمه درخت 2 با مشارکت مجازی بیش از 125000 نفر 2 میلیون اصله نهال را با همکاری شهرداری تهران در کمربندی جنوبی و شرق شهر تهران کاشته شد.

الف)پرورش میگو و ماهی

بنیاد جهادی مهرالرضا(ع) در حوزه اشتغال با استفاده از پرورش میگو و ایجاد فرآورده‌های ماهی در بوشهر منجر به اشتغال پاییدار 40 نفر و بطور مستقیم و غیرمستقیم برای 100 نفر اشتغال‌زایی کند.

 

فناوری اطلاعات

الف)پاکاریم

پاکاریم بستری برای معرفی پروژه های داوطلبانه برای مقابله با ویروس کرونا و جذب و به کارگیری نیروهای داوطلب است، بدین صورت که داوطلبین بنا به تخصص و مهارتی که دارند و با توجه به موقعیت جغرافیایی خود در این پلتفرم ثبت نام کنند. همچنین گروه های داوطلبانه میتوانند رویدادهای مورد نظر خود را با توجه به موقعیت جغرافیایی، تعداد داوطلب مورد نیاز و تاریخ برگزاری در این سامانه ثبت کنند.

ب)بسازیم

پلتفرم بسازیم بستری مناسب جهت انجام کارهای خیر و عام المنفعه در حوزه های مختلف خدمت رسانی می باشد. این پلتفرم با استفاده از سیستم تامین مالی جمعی و سرمایه گذاری های خرد اقدام به انجام فعالیت های عام المنفعه می نماید. نحوه عملکرد بدین صورت است که خیریه ها، گروه های جهادی، جمعیت های داوطلبانه و... پروژه هایی را که مد نظر دارند را به بسازیم معرفی می کنند، و پس از بررسی کارگروه تخصصی آن موضوع و تایید نهایی توسط تحقیقات محلی پروژه برای جذب سرمایه درسایت بارگذاری می گردد.

 

ارسال نظر